DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BOSNA DERNEĞİ’NE GAZETECİ BAŞKAN

Yayınlanma Tarihi :
BOSNA DERNEĞİ’NE GAZETECİ BAŞKAN

ferhatAdana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanlığı’na Ferhat Celil Gezer, seçildi. Derneğin, olağan genel kurul toplantısı Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’ndaki binasında yapıldı. Başkanlığa aday olan Ferhat Celil Gezer, yaptığı konuşmada, 1992 ile 1995 yılları arasında Bosna‘da yaşanan Sırp katliamı sonrasında, 25 Ocak 1995 yılında kurulan derneğin, Adana‘da yaşayan Boşnakları tek çatı altında topladığını söyledi.

Dernekte bugüne kadar görev alan başkanlara teşekkür eden Gezer, “1995 Yılından bugüne gelene kadar çok büyük mesafeler alındı. Rahmetli ilk Başkanımız Fehmi Akalın ağabeyimizi hatırlıyorum. Heyecanı, coşkusu, hizmet etme düşüncesi ile başlattığı pita günü, Boşnakça kursu, futbol turnuvası olmak üzere birçok projesinin bugün amacına ulaştığını görüyorum. Artık gelinen noktada sadece Adana düşünülmüyor. Türkiye‘de yaşayan ve tek federasyon altında bulunanlar ile dünyada yaşayan tüm Boşnaklar ile birlikte olmanın mutluğunu yaşıyoruz” dedi.

“Özellikle Bosna‘da, Karadağ‘da tüm Balkanlarda yaşayan Boşnaklarla gönül köprülerini kurmuş bulunuyoruz” diyen Gezer, şöyle konuştu:

“Görevimiz bitmedi. 2004 Yılında Bosna dergisi için Bosna Büyükelçisi Nada Jankoviç’e Bosna ekonomisi ve Türkiye ile olan ekonomik bağlantısıyla ilgili soru yönelttiğimde verdiği cevap manidardı. ‘Dostluğumuzu ekonomiye yansıtamadık.’

Bosna savaş dönemini atlattı, içimizde geçmeyecek yaralar olsa da ağladığımız günleri atlattık, artık iş yapma zamanıdır. Zaman, gönül köprülerinin yanında ticaret köprülerini kurma zamanıdır. ‘Bosna‘ya turist olarak gelin ama turist olarak kalmayın’ sözünden yola çıkarak, Adanalı işadamlarımız ile Bosna arasında kuracağımız ticaret köprüleri adına yönetim kurulu olarak sizlerden destek istiyoruz.”

Gezer’in konuşmasının ardından tek liste halinde seçimlere geçildi. Seçimler sonunda Gezer, başkanlığındaki yönetim kurulu, Fikret Bahur, Necati Gülbağ, Muhittin Küçükişsiz, Bahadır Erdoğan, Fehmi Kiminsu, İsmail Aydın, Burhan Arıkan, Hafize Soyuer, Tülin Yıl ve Seda Okçu’dan oluştu.

Yapılan seçimlerin ardından Ferhat Celil Gezer, eski başkan Kasım Gül’e katkılarından dolayı çiçek verdi

YORUM YAP