DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BÖLGENİN TEK “SPORTİF TIRMANMA DUVARI”

Yayınlanma Tarihi :
BÖLGENİN TEK “SPORTİF TIRMANMA DUVARI”

TIRMANMA DUVARIÇukurova Üniversitesi’nde, birçok üniversitede olmayan uluslararası standartlara sahip bir tırmanma duvarı bulunuyor. Adana’da çok bilinmese de, bu devasa duvar, kaya tırmanışı yapmak isteyenler için bulunmaz bir nimet.

Ülkemizde uluslararası standartlardaki tırmanma duvarlarının sayısı parmakla sayılabilecek kadar az iken, Çukurova Üniversitesi’nde bu nitelikte bir duvarın olması, hem üniversite hem de kent açısından büyük önem taşıyor.

Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Görevlisi Süleyman Vardal ve yüksek lisans öğrencisi Çağlar Bıldırcın’ın birlikte eğitim verdiği bu spor dalı, Adana’da sadece Çukurova Üniversitesi’nde bulunuyor.

Güvenlik Önlemleri Sayesinde Düşme ve Yaralanma Riski Minimum

Konuyla ilgili bilgi veren ÇÜ BESYO Öğretim Görevlisi Süleyman Vardal, düşünülenin aksine, alınan güvenlik önlemleri sayesinde düşme ve yaralanma riskinin minimum olduğunu söyledi.

Kaya tırmanışının sadece kas gücü değil, aynı zamanda hızlı ve doğru karar verebilen bir zihin gerektirdiğine dikkat çeken Vardal, vücuttaki tüm kasları çalıştıran bir spor olan kaya tırmanışının, aynı zamanda çok iyi bir kondisyongerektirdiğini bildirdi.

Çukurova Üniversitesi içinde bulunan ve öğrenci, akademisyen ile idari personeller tarafından kullanılan duvarlar,10,5 – 12 metre yüksekliğe sahip ve temel olarak üç farklı yüzeyden oluşuyor. Düz olan yüzeyde hız yarışları gerçekleştirilirken, negatif açıların bulunduğu daha zorlu yüzeyde lider tırmanışı denilen tırmanış türü yapılıyor.

Duvarlar Üç Bölümden Oluşuyor

Süleyman Vardal sportif tırmanma duvarlarıyla ilgili şu teknik bilgileri verdi:

“Sportif Tırmanma Duvarı, 3 bölümden oluşuyor. Birinci bölüm olan hız duvarı, 3 metre genişliğe, 10,5 metre yüksekliğe sahip. Lider tırmanış olarak adlandırdığımız duvarın genişliği5, uzunluğu 12 metre.Bu duvarın eğimi ise yaklaşık yüzde 48 civarında.Üçüncü duvar ise kısa tırmanma duvarı olması sebebiyle,bu spora yeni başlayanlar için en elverişli olanı.”

 

YORUM YAP