DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BİZDEN BİRİ GİBİ; ATİNA

Yayınlanma Tarihi :
BİZDEN BİRİ GİBİ; ATİNA

monastirakiUzun zamandır en ertelediğim, yanıbaşımızda olmasına rağmen doyasıya gezmeyi geciktirdiğim şehirlerden biri Atina.. Daha önceki yıllarda gemi gezilerinde ve daha kısa olan iş ziyaretlerimde günübirlik gitmişliğim var ama şöyle doya doya, keşfederek gezmek ancak 2013 yazına nasip oldu.

Ah ! dedim, keşke daha önce gitseydim. Bundan sonraki programlarımda ve hatta kızımla baş başa yapacağımız özel seyahatlerde mutlaka Atina’yı programa alacağım.

parthenonAtina; giden hiçbir Türk’ün zorluk çekmeyeceği bir şehir. Uzun yıllardır orada yaşayan dostumuz kısaca şöyle özetliyor; “Türkiye’de yaşıyor gibiyim, ama insanlar daha özgür, kimse kimseye karışmıyor, çok hoşgörülüler”. Gerçekten de öyle. Yemekler aynı, kültürler aynı, kıyafetlerinden tutun, trafik vs. her şey yabancılık çekmeyeceğiniz türden. İnsanlarda izzet ikram merakı bile bizlerle aynı.

Atina’ya varır varmaz çok büyük bir otele yerleştik. Otelin mevkii yüksekte olduğundan bütün Atina ayaklarımız altındaydı. Ne yalan söyleyeyim tepeden baktığınızda öyle mükemmel filan görünmüyordu, ama beyaz beyaz, çok yüksek olmayan binaları insanı ürkütmüyordu da.

imagesMaraton’un doğuş şehri. Atina,  ünlü Maraton Koşusu’ na da esin kaynağı olmuş. Maraton Ovası’nda Yunan – Pers Savaşları’nın bir dönüm noktası olan Maraton Muharebesinde  Atina kuvvetleri muharebeyi kazanınca bir ulak Atina’ya zafer haberini vermek üzere görevlendirilmiş. Ulak Atina’ya kadar hiç durmadan koşmuş, zafer müjdesi verdiği anda da düşüp ölmüş. İlk olarak 1896 yılında Atina Olimpiyatları’ nda , Maraton Ovası ile Atina arasında koşulan Maraton Koşusu bundan esinlenmiş.

Şehrin en önemli eseri: AKOPOL (Yüksek şehir)

Şehrin birçok noktasından görülebilen  “Parthenon” Akropolis’ deki en önemli tapınak. MS 5. yüzyılda yapılmış. İçerisinde bir çok önemli heykel var.  1975 yılından beri devam eden restorasyon çalışmaları nedeni ile birçok yerde demir iskeleler olsa da Akropolis’in en özel yapısı Parthenon bütün ihtişamıyla Atina’ya gelenleri selamlıyor.

Akropolis’ teki öbür tapınaklardan Erechtheion Milattan Önce 5. yüzyılda Tanrıça Athena ve Tanrı Poseidon için yapılmış. Bizans döneminde kilise, Osmanlı döneminde de konut olarak kullanılmış.Odeon of Herodes Atticus Akropolis’in güneybatısında yer alan bir tiyatro. MÖ 161 yılında inşa edilmiş. Tiyatronun 1000 kişilik seyirci kapasitesi varmış. Günümüzde açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktaymış.

Tarihe ışık tutan pek çok eserin sergilendiği zengin müze ise müze meraklıları için bir hazine niteliğinde.

plaka-marketYeme İçme Bizden biri gibi derken yiyecek içecek kısmında bunu özellikle hissedeceğinizi söylemeden geçemeyeceğim. Yunan mutfağındaki pek çok yemek, bizim yemek adlarımızın azıcık değişikliğe uğraması ile ve aynı tatla beğeniye sunuluyor. Yani bu konuda da hiç yabancılık çekmiyoruz. Yaprak sarmalar, musakkalar, bazı kebaplar, baklava, Yunanistan’da bulabileceğiniz lezzetler. Özellikle zeytinyağlıları çok güzel. İçkilerden bahsetmek gerekirse, Yunanistan’ın milli içkisi Ouzo, rakıya oldukça benzeyen bir içki. Tek farkı,  rakıdan biraz daha tatlı olması.

Plaka bölgesi; özellikle akşam üzerlerinden itibaren şehrin kalbinin attığı yer. Hem hediyelik eşyaları bulabileceğiniz ve ardından küçük tavernalarda tam bir teverna eğlencesini yaşayacağınız bölge.

Sintagma Meydanı;Türkiye’de Taksim Meydanı ne ise burası da  aynı işlevdedir. Politik, kültürel olaylara ev sahipliği yaptığı kadar insanların sadece eğlenmek ve iyi zaman geçirmek için buluştukları çok işlevsel ve hareketli bir meydan.

Syntagma-SquareMonastiraki  Meydanı şehrin en ünlü ve işlek meydanlarından. Pazar günleri bit pazarı kurulduğunda daha da hareketleniyor. Monastiraki aslında Atina’da manastırların ağırlıklı olduğu bir yerleşim yerinin adıymış ama şimdilerde. fazla bir şey kalmamış. Bizim için önemli olan meydanın güneyinde bulunan Tzistarakis Camii. 18. yüzyılda inşa edilen yapı Osmanlı egemenliği sırasında camiye dönüştürülmüştür. 19. yüzyılda Yunanistan’ın tam bağımsızlığını kazanması ile yapının minaresi yıkılmıştır. Günümüzde ise bir mozaik müzesi ve Yunan Yerel Sanatları Müzesi olarak kullanılmaktadır.Bölgeyi birçok insan için çekici kılan şey ise burada kurulan bit pazarıdır. Haftada bir düzenlenen bu pazar yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

YORUM YAP