DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BİRLİĞİN SEMBOLÜ: ÇANAKKALE

Yayınlanma Tarihi :
BİRLİĞİN SEMBOLÜ: ÇANAKKALE

canakkaleEğitim İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, Çanakkale Zaferi’nin ulusumuzun bütün varlığıyla özgürlük ve bağımsızlık uğruna verdiği mücadelenin sembolü olduğunu söyledi. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun temellerinin de Çanakkale Zaferi ile atıldığını ifade eden Kayadan, son dönemlerde bu zaferin öneminin göz ardı edildiğini ve Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale yaratılıp ve ulus bilincini aşılayan bu kahramanlık destanının önemsizleştirilmek istendiğini öne sürdü.

‘DÜNYA TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASI’

Çanakkale Zaferi’nin 99. yıldönümü dolayısıyla Eğitim İş Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada Çanakkale Zaferi’nin sadece Türkiye tarihi için değil dünya tarihinde de bir dönüm noktası olduğunu belirten Kayadan, “ Çanakkale Zaferi, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde yurttaşların belirleyici ve aktif bir rol oynadığı, kahramanlık ve fedakarlıkların doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur” dedi.

‘ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ ŞEHİTLERİMİZE BORÇLUYUZ’

Bugün yaşadığımız topraklar üzerinde özgürce dolaşabilmemizin Çanakkale’de verilen ölüm kalım savaşı sonucu olduğunu dile getiren Kayadan, “Bu özgürlüğümüzü Çanakkale’de vatan uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden şehitlerimize, gazilerimize borçluyuz. Çünkü 99 yıl önce; emperyalist güçler, Çanakkale Zaferi sonucunda Türkiye üzerinde istedikleri paylaşımı gerçekleştirememiş, geri çekilmek zorunda kalmışlardır” diye konuştu.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMELLERİ DE ÇANAKKALE’DE ATILDI’

Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun temellerinin de Çanakkale Zaferi ile atıldığını vurgulayan Kayadan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak son zamanlarda bu zaferin önemi göz ardı edilmekte, Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale yaratılmak ve ulus bilincini aşılayan bu kahramanlık destanı önemsizleştirilmek istenmektedir. Kurtuluş Ordusunun onca imkansızlığa, olumsuzluğa rağmen ırktan, renkten, mezhepten arınmış olarak birlik ve beraberlik içerisinde omuz omuza yan yana olmayı başarmış olması, bugün üzerinde yeniden ve yeniden düşünülmesi gereken bir olgudur. Bir ulus, yanındakinin ırkına, mezhebine, ideolojisine bakmayı aklından bile geçirmemiş; bu topraklar üzerinde ortak yaşam idealiyle kadın, erkek, genç, yaşlı birlik olup göğsünü siper etmiştir. Bu yüce destan, bu birlikteliğin yarattığı güçle yazılmıştır. Çanakkale ruhuyla yaşayan halkı 36 etnik gruba bölmekten çekinmeyenler, insanları ‘bizden olanlar’” ve ‘bizden olmayanlar’ şeklinde ayrıma tabi tutanların bu destandan alması gereken dersler vardır.

Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan eğitimciler olarak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan bilinci koruyacağımıza ve bu bilinci genç kuşaklara aktaracağımıza söz veriyoruz.”

Kayadan, yurdu işgal eden emperyalist güçlere karşı, ulusun eşsiz bir mücadeleyle vermiş olduğu var olma savaşı ve bu savaş sonrasında kazanılan zaferin 99. yıldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehitlerimizi rahmetle andıklarını, aziz hatıraları önünde saygıyla eğildiklerini bildirdi.

YORUM YAP