Gündem Adana

‘BELEDİYE YÖNETİMİ RANT PAYLAŞIMI DEĞİLDİR’

‘BELEDİYE YÖNETİMİ RANT PAYLAŞIMI DEĞİLDİR’
10 Mart 2014 - 15:05

hdpBelediyeyi kentin bileşenleriyle birlikte yönetme iddiasıyla yola çıkan HDP Kürecikliler derneğini ziyaret etti. HDP Seyhan Belediye Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen’ın katıldığı ziyarette rantçı belediyecilik karşısında HDP’nin tutumunun nasıl olacağı konuşuldu.

AKP oyları geriledi

Genel siyasete değinen Ayhan Bilgen, demokrasinin önemli unsurlarından biri olan din devlet ilişkisinden bahsederek Partilerin din- devlet ilişkilerinin nasıl olacağına dair bir sözü olması gerektiğini dile getirdi. Yapılan anket çalışmalarından bahseden Bilgen, 4 partinin yarıştığı Seyhan’da AKP oylarında düşüş olduğunu belirterek bu oyların MHP ve HDP’ye dağıldığını söyledi. CHP’nin kemik oylarında belediye meclis adayları açıklandıktan sonra kırılma olduğuna dikkat çeken Bilgen, HDP’nin ciddi bir alternatif olarak öne çıktığını dile getirdi.

Çalmazsan mümkün

20 milyon lira seçim bütçesi ayıranları sorgulamak gerektiğini ifade eden Bilgen, Seyhan’da iki partiyi birden finanse eden şirketler olduğunu söyledi.  İhalelerin bu şirketlere verileceğini dile getiren Bilgen,  belediye yönetmenin ihale paylaşımı olmadığını belirterek kenti yönetirken halkla birlikte karar vereceklerini söyledi. Kürecikliler Derneği Başkanı Hakan Hazar, BDP’nin yönetimdeyken Seyhan’a bağlanan Küçükdikili belediyesinin 2 milyon lira kar devrettiğini belirterek “çalmayınca bu mümkün” dedi.