Gündem Adana

BEKLENENDEN ÇABUK YAŞANDI

BEKLENENDEN ÇABUK YAŞANDI
29 Aralık 2016 - 12:52

mersinselMersin’de dün geceden buyana etkisini sürdüren yağış sele neden oldu. Yaşamı olumsuz etkileyen yağış nedeniyle okullar bir gün tatil edildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara “Gerekmedikçe dışarı çıkılmaması” uyarısı yaptı.  Mersin’de 2001 yılındaki sel sonrası yapılan araştırmalarda, bu kadar fazla yağışın 2076 yılından önce gerçekleşmesinin beklenmediği belirtildi.

Mersin’de dün başlayan ve etkisini sürdüren yağış nedeniyle kentte bazı caddeleri su bastı.  Mersin Büyükşehir Belediyesi sel nedeniyle kriz masası oluşturdu. Belediyeden yapılan açıklamada kuvvetli yağışın ortalama değerlerin çok üzerinde olduğu belirtilirken, bunun bir afet durumu olduğunun altı çizildi.

15 Yıl Sonra İlk Kez Bu Kadar Fazla

Mersin Büyükşehir yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kentimiz 28 Aralık gecesinden başlayan ve şiddeti eksilmeyen kuvvetli yağmur nedeniyle olumsuz koşullar yaşamaktadır. Meydana gelen şiddetli yağmur, olası sel riskini de beraberinde getirmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden edinilen resmi rakamlara göre 29 Aralık 2016 günü saat 09.15’e kadar metrekareye düşen yağmur miktarı 125 kilograma ulaşmış ve açıklamanın yapıldığı saatlerde de halen devam etmektedir. Mersin bu kadar yoğun yağışı tüm dünyanın dikkatini çeken 2001 yılı sel felaketinde yaşamıştır. 2001 yılı Aralık ayında birçok vatandaşımızın canını yakan ve kenti bir harabeye döndüren yağış miktarı metrekareye 127 kilogram olarak gerçekleşmiştir. Aradan geçen 15 yıllık zaman zarfında, Büyükşehir Belediyemiz ve MESKİ, her türlü önlemi almış, kentimizin bir daha böyle acılar yaşamaması için üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmıştır.”

Krizi Başkan Kocamaz Yönetiyor

takipçi türkBüyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamanın devamında, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz yönetiminde oluşturulan kriz masası koordinasyonunda, Başkan Kocamaz’ın ilk andan itibaren sahaya inerek, bütün belediye ekipleri ile birlikte olumsuz koşulları ortadan kaldırmaya yönelik çalıştığı kaydedildi. Ekiplerin ayrıca zorda kalan vatandaşın yardımına koşarak olası kayıpları engellemek için görev başında olduğu kaydedildi. Yapılan açıklamada, “Resmi rakamlara göre bu kadar kısa sürede bu kadar fazla yağış en son 2001 yılında gerçekleşmişti. 2001 yılında metrekareye düşen yağmur resmi rakamlara göre 127 kilogram olarak kayıt altına alınırken, günümüzde meydana gelen 125 kilogramlık yağmura rağmen kentimiz bu afeti en az zararla atlatabilmiştir. Özellikle son 2,5 yılda altyapıya ayrılan mesai ve gerçekleşen çalışmalar neticesinde, 100 kilogram yağışta sel yaşanan kentimizde, artık 125 kilogram yağışta dahi büyük felaketler yaşanmaması teselli kaynağımız olmuştur. Rakamlara bakıldığında bu kadar kuvvetli yağış, bilimsel açıdan da ‘Afet’ olarak değerlendirilmektedir. Ancak afet durumunda olan kentimizde Büyükşehir Belediyemiz ve MESKİ yaklaşık 500 kişi ve yüze yakın iş makinesi ve araçlarla bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak için can siperane çalışmakta, İtfaiye ekiplerimiz de vatandaşımızın yardımına koşmaktadır. Şiddetli kar yağışının ardından kuvvetli yağmur ile adeta bir sınav veren kentimiz, görevi başındaki ekiplerimizin çalışmaları ve duyarlı vatandaşlarımız sayesinde bu afeti en az zararla atlatacaktır. Vatandaşlarımızdan mecbur kalmadıkça evlerinden dışarı çıkmamalarını ve her türlü olumsuz koşulla karşı karşıya kalmaları durumunda belediyemiz 444 2 153 numaralı çağrı merkezimizi aramalarını rica ederiz” denildi.

2076’dan Önce Beklenmiyordu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, öğretim görevlileri Murat Karabulut, Ersin Sandal, Mehmet Gürbüz’ün Mersin’de yaşanan 2001 yılı sel felaketi üzerine yaptığı “20 Kasım-9 Aralık 2001 Mersin Sel Felaketleri. Meteorolojik ve Hidrolojik Açıdan Bir İnceleme” başlıklı akademik araştırması, çarpıcı bir gerçeği bilimsel olarak ortaya çıkardı. Yapılan araştırmada 1968 yılında metrekareye 199,5 kilogram yağışın düştüğü Mersin’de 2001 yılında metrekareye 127 kilogram yağış düşmesi bilimsel verilerle açıklandı. 20 Kasım ile 9 Aralık 2001 tarihleri arasında Mersin’de etkili olan yağışın toplamda metrekareye 175 kilogram olarak gerçekleştiği ve benzer bir yağışın inceleme alanında tekrar meydana gelme ihtimalinin yüzde 1,3 oranında olduğu kaydedildi. Yani bilimsel araştırmalarda, bu kadar fazla yağışın 2076 yılından önce gerçekleşmesinin beklenmediği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve bilimsel araştırmalardan yola çıkılarak hazırlanan veriler; Mersin’de etkili olan yağışın geçmiş yıllara oranla beklentilerin çok üzerine çıkarak bir afet durumuna yol açtığını ortaya koyarken, su taşkınlarının en büyük nedeninin de kuru dere yataklarının yapılaşma suretiyle kapatılmış olmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Resmi rakamlar ve akademik araştırmalar ışığında, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen altyapı çalışmaları sayesinde Mersin’in bugünkü yağışı en az zararla atlattığı kaydedildi.

marmaris tekne turu