Gündem Adana

Bazen en iyisidir; YALNIZ SEYAHAT

Bazen en iyisidir; YALNIZ SEYAHAT
Belgin ÖZÇELİK( belgin@gundemadana.com )
24 Mart 2014 - 13:12

1Gezmek, veya Kıbrıs’lıların deyimiyle “kendini gezdirmek” bazen kendimiz için yapabileceğimiz en iyi şeydir.

Elbette ki paylaşmak iyidir ve tüm eğlencelerimiz, mutluluklarımız dostlarla paylaşıldığında katlanarak artar ama zaman zaman kafamızı dinlememiz gerekir ve çözüm asla eve kapanmak değildir. Uzun zamandır turizmin içinde olduğumdan “yalnız seyahat”in öncesini ve sonrasını değerlendirebiliyorum. Önceleri tek başına seyahat eden yolcu pek olmazdı, ancak artık insanlar günümüz yaşamının yoğun stresinden uzaklaşmak için mutlaka rahata erebileceği, mutlu olabileceği biryerlere gitmek için plan yapıyor. Bunun için de bir grubu beklemiyor.

2NASIL YALNIZ SEYAHAT EDERİM
Öncelikle gezinizin amacına uygun olması için tam olarak ne istediğinize karar vermelisiniz. Sonra sıra geldi uygun fiyatlı uçak biletinizi almaya. Gideceğiniz yere hangi havayolları uçuyor, en uygun saatler sizin için hangileridir. Ve en zevkli seçim; konaklayacağınız otel. Bunun için mutlaka denenmiş bir oteli tercih etmenizi öneririm. Yalnız gezginler çok lüks olmasa bile merkezi ve butik otelleri tercih etmeliler. Bu küçük oteller hem daha sevimli hem de yalnızlıktan sıkıldığınızda çevrenizde sohbet edebileceğiniz insanların da olduğu etrafı kalabalık yerlerdir. Tüm bu konularda çok fikriniz yoksa veya buna kafa yormak istemiyorsanız mutlaka bir turizm profesyonelinden yardım almalısınız..Yurtdışı konusunda deneyimli turizm danışmanı sizin hem biletinizi hem de otelinizi ayarlar ve gittiğiniz yerlerde nereleri gezeceğiniz konusunda tavsiyeleri de olur.

3YALNIZ SEYAHAT İÇİN EN İYİ ALTERNATİFLER
Bu biraz da size kalmış elbette. Eğer kaçışınız yoğunluktansa sakin yerleri tercih etmelisiniz. Bunun için hem yakın hem uzak adaları tercih edebilirsiniz. Eğer bir adaya gideyim gezip tozup denize gidip dinleneyim derseniz “Kıbrıs” güzel bir alternatif. Bütün bunları yaparken akşamları da güzel eğleneyim derseniz Yunan Adalarından “Mikanos, Santorini” gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Eğer hiç kimse olmasın etrafımda, yalnızca “gökyüzü, deniz ve ben” derseniz “Maldivler”.. Ama “gezeyim göreyim, yoğunluğu severim” derseniz; Roma, Paris vs gibi kalabalık Avrupa şehirlerini tercih edebilirsiniz. Bu şehirlerde 3 gün de kalsanız 7 gün de kalsanız yapacak çok şey bulursunuz. Hele bir de müze merakınız varsa kendinizden geçmeniz ihtimaldir. J

Unutmayın buralara giderken bazı müze yerlerine girişler için önceden rezervasyon yapılabilmektedir. Bunu da seyahat danışmanınızdan talep edebilirsiniz.

4YALNIZ SEYAHAT PAHALI MI?
Bu tamamen sizin tercihlerinize bağlı. Unutmayın ki her bütçede otel bulmak mümkün. Eğer uçağa da erken karar verirseniz mutlaka bütçenize uygun bir bilet ayarlanabilir. Hatta eğer bankaların mil biriktiren kartlarından kullanıyorsanız uçak biletinizi bunlarla bile alabilir, uçuşunuzu bedavaya getirebilirsiniz. Yeme içmeye gelince; yurtiçinde zaten ortalama bütçeyi biliyorsunuzdur. Yurtdışında ise zincir restoranlarda yemek yediğinizi düşünürsek Türkiye’deki fiyatlarına %20 gibi ekleyip yiyecek giderlerinizi ona göre hesaplayabilirsiniz. Uygun bütçe istiyorsanız alışverişi unutun, çünkü hediyelikler hem taşımak ve hem de fiyat olarak yalnız gezgin için çok da uygun değildir. Tüm bu rezervasyonları bir seyahat danışmanı aracılığı ile yaptırmak size ek bir maliyet getirmez. Bu konuda ayrıca bir danışma ücreti alınmaz. Kısacası yalnız seyahat etmek, zamanında karar verirseniz çok da pahalı değildir

Bütün bunlar için mutlaka gitmeden önce dersinize çalışıp gideceğiniz yerler hakkında bilgi toplamak ve programlı olmak size çok şey kazandırır. Kendinizi önemseyin, mutlu edin.

Unutmayın mutlu olursanız mutlu edersiniz.

İyi haftalar

Belgin Özçelik – www.nevatur.com.tr