Gündem Adana

BAYRAM TRAFİĞİNE DİKKAT!

BAYRAM TRAFİĞİNE DİKKAT!
18 Ağustos 2018 - 8:39

trafik2Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Kurban Bayramı tatili için sürücülere altın değerinde uyarılarda bulunarak “Bayramlar yaşama davettir, trafik canavarına kurban olmayın” uyarısı yaptı.

Bayramda trafik yoğunluğunun yanı sıra, dikkatsizlik, hoşgörüsüzlük, acelecilik, kurallara uyulmaması, yorgun araç kullanılmasının kazaların artmasında önemli etken olduğunu belirten Birlik Başkanı Sözütek, Bayramda yas değil, sevinç, mutluluk yaşamak istiyorsanız, direksiyon başında mutlaka kurallara uyun”dedi.

Sürücülerin yola çıkmadan araçlarının teknik özelliklerine uygun bakımlarını mutlaka yaptırmalarını, direksiyondayken asla cep telefonu ile konuşmamaları konusunda da uyaran Başkan Sözütek, şunları söyledi:

” Bayram heyecanıyla dalgın, yorgun, uykusuz, özellikle alkollü ve uyuşturucu etkisi yapabilecek ilaç içerek araç kullanılmayalım. Bayramlar yaşama davettir. Bayramı yaşamak yerine,  trafik canavarına kurban olmayalım. Bayramı mateme çevirmeyelim.  Yolculuk süresince ağır ve yağlı yemekler yenmeyin. Hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafesi ayarlanmalı, sık sık mola verilmelidir. Kurallara titizlikle uyulmalı, direksiyon başında ve seyir halindeyken asla cep telefonu ile konuşulmamalı, hatalı sollama yapılmamalı, emniyet kemeri mutlaka kullanılmalıdır. Bölgeye göre hava şartları dikkate alındığında varsa yağmur, çamur, sis görüşü azaltacağından, böyle yollarda daha dikkatli olunmalıdır. Araçların lastikleri hasarsız ve havaları tam olmalı,  Ayrıca, aracın aküsü, farları, silecekleri ile klima, kalorifer, havalandırma ve rezistansları kontrol edilmeli, varsa eksikleri mutlak giderilmelidir. Bu vesileyle, tüm esnaf ve sanatkarlarımızın, Adanalı hemşerilerimizin, milletimizin ve İslam aleminin barış, kardeşlik ve huzur içerisinde bir Kurban Bayramı geçirmesini Yüce Allah’tan diliyor, selam, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum”