Ankara Escortları

DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.896,770.947

‘BASIN DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZI’

Yayınlanma Tarihi :
‘BASIN DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZI’

Kent protokolü 24 Temmuz Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu.

ADANA VALİSİ MUSTAFA BÜYÜK
Gazetecilik mesleğinin, demokrasinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi adına hayati önem taşıdığına vurgu yapan  Vali Mustafa Büyük kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi;

valibuyuk “Bilindiği üzere Türk Basınında Sansürün kaldırıldığı gün olan 24 Temmuz, her yıl ‘Gazetecilik ve Basın Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Toplumun  haber alma özgürlüğünü sağlayan, kamuoyu adına soran, sorgulayan, araştıran ve irdeleyen, halkın aydınlatılması ve bilgilendirilmesi adına  üstlendiği önemli misyon ile basın ve gazetecilik mesleği; Demokrasimizin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi adına hayati bir görevi yerine getirmektedir.

Özgür basın, özgür toplum olma yoluna uzanan merdivenin  en önemli basamaklarından biridir. Basında sansürün kaldırılışının yıl dönümü olarak kutlanan ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’ dolayısıyla, vurgulamak istiyorum ki; zor şartlar altında görevlerini en iyi şekilde ve özveriyle yerine getiren tüm yazılı, görsel ve işitsel Basın ve Gazetecilik mesleği mensuplarımızın, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da görevlerini en iyi şekilde yapacaklarına yürekten inanıyor, tüm basın mensuplarımızın ‘24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN SÖZLÜ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü nedeniyle her yıl kutlanması gereken ancak, yaşanan sıkıntılar nedeniyle sektörle ilgili sorunların dile getirildiği bir gün haline geldiğini söyledi.

Yazılı ve görsel medyanın, gazetecilerin özgürce çalışabilmesinin önemine değinen Başkan Hüseyin Sözlü, “Problemlerden olabildiğince arındırılmış ve halk için, özgürce, objektif çalışan basın, çağdaş ve köklü demokrasiler için vazgeçilmez unsurdur. Bir ülkede demokrasinin yerleşmesi için basın kuruluşlarının ve dolayısıyla gazetecilerin sansüre uğramadan, olan biteni bütün çıplaklığıyla, halk yararına aktarabilmesi, haberleştirebilmesi ve kamuoyuna duyurulabilmesi hayati önem taşımaktadır” dedi.

huseyinsozluBasın kuruluşlarının objektif, birilerine angaje olmadan habercilik yapabilmeleri için, onlara kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayacak ortamın sağlanması gerektiğini belirten Başkan Sözlü; basın kuruluşlarının, gazetecilerin susturulduğu, yönlendirildiği ve kontrol altına alındığı ülkelerin, demokrasilerini geliştirme, kökleştirme şansı bulunmadığını ifade etti.

Yerel medyanın da önemine değinen Başkan Hüseyin Sözlü, “Adana Büyükşehir Belediyesi olarak, kanunların izin verdiği oranda özel günlerde, bayramlarda basın-medya kuruluşlarını destekliyoruz. Yerel medyanın çalışmalarını, iyi niyetli eleştirilerini halka hizmet yolunda bize yol gösteren fırsatlar olarak görüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, bu özel günün gerçek anlamıyla bayram olarak kutlandığı, basın üzerindeki sansürün tamamen kaldırıldığı günleri hep birlikte yaşama arzumuzu seslendiriyoruz” diye konuştu.

MHP İL BAŞKANI YUSUF BAŞ

MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, ülkemizde büyük fedakarlık göstererek her türlü zorluk ve baskılara rağmen, bu önemli görevin üstesinden gelen basın mensuplarının üzerindeki antidemokratik tutumlara son verilmesini ifade eden Baş, demokrasinin hızla gelişmesi, doğru, yansız ve hızlı biçimde haber verilebilmesi için, Basın’ın önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Başkan Yusuf Baş mesajında şu ifadelere yer verdi.

yusufbas‘’BASIN, DEMOKRASİNİN MİHENK TAŞIDIR’’

‘’Çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı olan basın, şeffaf yönetim anlayışının temel yapı taşlarındandır. Basın, vatandaşlarla devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması gibi son derece önemli görevler üstlenmektedir. Ülkemiz ve dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan basın, insanlık tarihi boyunca herkes için birinci derecede önem arz eden ‘haber alma’ imkanını bizlere sağlamaktadır. Üzüntüm şudur ki; basın üzerindeki sansürün kaldırıldığının ilan edilmesinin ardından bir asır geçmesine rağmen hala ülkemizde basının tam anlamıyla özgür olduğundan söz etmek maalesef mümkün değildir. Özellikle iktidar, yazılı, görsel ve işitsel basın üzerinde devletin imkanlarını kullanarak ve hukuku ayaklar altına alarak inanılmaz bir baskı oluşturmuştur. Herkesin bildiği  ‘’Alo Fatih’’ sıkandalı hafızalarımızda canlılığını hala korumaktadır. Tüm dünyanın özgür basının oluşması için çalıştığı günümüzde, Türk Milleti’ni derinden yaralayan, Basın Hürriyetine en ağır darbeyi vuran ve adını havuzda toplanan rüşvetlerle kurulması sonucu alan ‘Havuz Medya’sının yayın politakaları ortadadır. Vergilerimizle faaliyet gösteren TRT’nin durumu herkesçe malumdur. Demokrasinin mihenk taşı olan basın, başta ülkemizin gelişmesi, meslek onur ve haysiyetinin korunması, doğru ve tarafsız haber vermesi için tüm baskılardan arındırılmalıdır. Bu vesileyle, sırf gazetecilik yaptığı için kalem tutan ellere kelepçe vurulmadığı bir dünya hayaliyle ve demokrasinin lokomotifi olan, özgür haberleşmeyi sağlayan, basın mensuplarının ve basının her kademesinde alın teri döken çalışanların ’24 Temmuz Basın Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.’’

YORUM YAP