DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BAŞARI HİKAYESİ

Yayınlanma Tarihi :
BAŞARI HİKAYESİ

basariKüçüklüğünden beri sokak sokak gezerek çöplerden topladığı atıkları satıp geçimini sağlayan, daha sonra Adana’daki Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde işadamı olan Yusuf İpek başarılarına bir yenisini daha ekledi.

İpek, Çevre Bakanlığı’nın  “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” hükümleri doğrultusunda ambalaj atıklarının toplanması, taşınması, türlerine göre ayrılması ve geri dönüştürülmesi faaliyetlerini insan ve çevre sağlığı açısından gerekli her türlü önlemi de alarak yerine getiren kuruluşlara verilen geçici lisansını aldı.

Aynı zamanda Geri Dönüşüm Şirket Sahibi ve Adana Atık Toplayıcılar ve Çukurova Atık Toplayıcılar Derneği üyesi olan Yusuf İpek, doğaya zararlı elementleri yeniden ekonomiye kazandırdıklarını söyledi. İş Adamı İpek, dünyada atık miktarının artışıyla birlikte bu atıkların doğaya zarar vermeden imha edilmesi ihtiyacının özel geri dönüşüm sektörünü doğurduğunu belirtti.

“Atık toplayıcılarına örnek oldum”

İpek, ”Bu iş sayesinde 15 kişiyi de istihdam sağladım. Arkadaşlarımız burada artık özel giysi ve eldivenin yanı sıra pres makinaları ile daha sağlıklı, güvenli bir şekilde çalışıyor. Kurduğum şirket kentteki diğer atık toplayıcılarına da örnek oldu. Ayrıca derneğimizin yaptığı çalışmalarla atık toplayıcıların istihdam edilmesi ve fabrikaların atıklarının toplanması kapsamında bir proje geliştirdik ve böylece kendi işimizin patronu olduk şu anda aldığımız geçici lisansla birlikte daha güzel ve başarılı işler yapacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Adana’da her gün 400-500 ton civarında kağıt ve plastik gibi atık sokaktan toplandığını bildiren İpek, şunları kaydetti:

“Adana Organize Sanayi Bölgesi’nden topladığımız plastik, pet, kağıt gibi atıkları burada ayrıştırıp, geri dönüşümünün sağlanması üzerine lisanslı firmalara satıyoruz. Kendimi bildim bileli atık toplarken, şimdi şirketleşmenin ve yanımda arkadaşlarımı istihdam etmenin ve çalışmalarımızın karşılığında aldığımız geçici lisansımızın haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Bu işin gerçek sahipleri olarak Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesindeki fabrika sahiplerinin ve Organize Sanayi yönetiminin desteklerini bekliyoruz.”

YORUM YAP