Gündem Adana

BARUT, 13 BİN 600 ATAMA İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ

BARUT, 13 BİN 600 ATAMA İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ
14 Ekim 2018 - 10:39
ayhanbarutsoru (2)CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, toplam 13 bin 600 ziraat, gıda, su ürünleri mühendisi ve veteriner hekimin kamuya atanması için Meclis’e kanun değişikliği teklifi sundu
Ayhan Barut’tan 13 bin 600 atama için kanun teklifi
Ayhan Barut atanamayan mühendisler için harekete geçti
ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, sağlıklı gıda üretimi ve denetiminde çok önemli rolü olan ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri ve veteriner hekimlerin kamuya atanması için kanun değişikliği teklifinde bulundu.
Ziraat Mühendisleri, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim, Tekniker, Teknisyen kadrolarına atama yapılması amacıyla “190 Sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Eki Cetvellerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” hazırlayan Ayhan Barut, kamuya toplam 13 bin 600 atama yapılmasını talep etti. Kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunan Ayhan Barut, “İşsiz bırakılan her Ziraat Mühendisi, Gıda, Su Ürünleri Mühendisi ve Veteriner Hekimler aslında ülke ekonomisi için görmezden gelinen değerlerimizdir” dedi.
“AKP HÜKÜMETLERİ DESTEK VERMEDİ”
Tarımın yaşamsal öneminin yanı sıra sosyal, ekonomik ve politik bakımdan da son derece stratejik bir sektör olduğuna dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Sektörün temel taşları olan onbinlerce Ziraat Mühendisleri, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri, Veteriner, Tekniker ve Teknisyenler mesleğinden uzak, alanları dışında iş aramak zorunda bırakılmışlardır. Alanlarında eğitim gören bu meslekler grupları, hayvansal üretimden bitkisel üretime, toprak analizlerinden gıda maddelerinin denetlenmesine, su ürünlerinin üretilmesinden yan sanayisinde en ekonomik sekilde değerlendirilmesine kadar pek çok bilgi birikim ve deneyim sahibidirler. Tarladan sofraya gıda zincirini oluşturan bu meslek gruplarımız maalesef AKP hükümetleri döneminde gerekli ilgi ve desteği görmemiştir”
“SÖZÜNÜZÜ TUTUN”
Geçmiş dönemdeki Tarım ve Orman Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın kamuya 10 bin 551 kişilik atama yapılacağı yönündeki açıklamasını anımsatan Ayhan Barut, şöyle konuştu:
“Atamalar hala yapılmamıştır. Devlet yönetiminde verilen sözlerin ve taahhütlerin devamlılık esasına göre takip edilip yerine getirilmesi gerekmektedir. Ancak Parlamenter Sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesini sağlayanların, önceki verilen sözleri geçersiz gördüğü ve umursamadığı gibi bir tutum ve davranış sözkonusudur. Bu ciddi bir devlet yönetiminde kabul edilemez. Tarım sektörünü ve paydaşlarını görmezden gelen bu tutum sonuç olarak çiftçinin ve üreticinin zarar etmesini üretimden çekilmesini doğurmaktadır. Bu aynı zamanda ülke ekonomisinin de zarar etmesini getirmektedir. Tüketicilerimizin ise daha pahalı ve sağlıksız et, sebze, meyve tüketmesine neden olmaktadır. İşsiz bırakılan her Ziraat Mühendisi, Gıda, Su Ürünleri Mühendisi ve Veteriner Hekimler aslında ülke ekonomisi için görmezden gelinen değerlerimizdir. Yetişmiş mühendis ve veteriner hekimin ülkemizde modern tarım ve hayvancılık için, su ürünlerinde ilerleme için, sağlıklı gıda üretimi ve tüketimi için önemli ekonomik katkı sağlayacağı tartışmasız gerçektir. Onun için yürütme yetkisinin tasarrufuna bırakılamayacak kadar önemli gördüğümüz tarım sektörünün temel taşlarının, yasama görevini yerine getiren biz milletvekilleri tarafından çıkaracağımız bu kanunla atamalarının yapılmasını sağlamalıyız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin