Gündem Adana

BALCALI’DA ACİL TIP GÜNLERİ

BALCALI’DA ACİL TIP GÜNLERİ
14 Aralık 2016 - 12:49

balcali-1Bu yıl beşincisi düzenlenen “Ulusal Acil Tıp Günleri”  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesin de yapıldı.

Hipokrat salonunda gerçekleşen etkinliğe Türkiye’ de ki çeşitli hastanelerden acil tıp uzmanları katıldı. Etkinliğin bu yıl ki ana teması ise trafik kazaları ve buna bağlı travmalarda ilk yardım ve acil müdahalenin önemiydi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Kekeç, tam 5 yıldır aralıksız bir şekilde bu etkinliği yapabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kekeç, Türkiye’nin son derece deneyimli acil tıpçılarını burada misafir etmekten dolayı gururlu olduklarının altını çizerek, etkinlikte acil tıp alanındaki yenilik ve gelişmelerinde konuşulacağının altını çizdi.

balcali-2TRAFİK KAZALARINDA İLK YARDIM VE ACİL MÜDEHALE HAYAT KURTARIR

Bu yılki acil tıp günlerinin ana temasını trafik kazaları ve buna bağlı travmalar olarak belirlediklerini dile getiren Prof. Dr. Zeynep Kekeç, özellikle günümüzde trafik kazaları sonrasında yapılan ilk yardımın ve sonrasındaki acil müdahalenin çok önemli olduğunu belirtti. Kekeç, trafik kazası sonrasında oluşan travmalar da zamanla yarışında çok önemli olduğunu ifade ederek, olay sonrası gerek ilk yardımın gerekse hastanelerdeki acil müdahalenin hayat kurtarabildiğine dikkati çekti.

Günümüzde ilk yardım ve acil müdahale konusunda eğitim almanın artık büyük önem taşıdığını sözlerine ekleyen Kekeç, etkinliğin bu bağlamda son derece yararlı olacağını da sözlerine ekledi.

Kekeç’in konuşmasının ardından etkinlikte konunun uzmanları tarafından çeşitli alanlarda katılımcılara önemli bilgiler verildi. Bu arada trafik kazalarında ve travmalarda ilk yardım ve acil müdahalenin dışında acil tıp alanında ki diğer sorun ve sıkıntılarda konuşuldu.

Etkinliğe Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Recep Tuncer, Dekan Yardımcısı Süleyman Özdemir, Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ahmet Sebe ile etkinliğe davetli diğer isimler katıldı.

marmaris tekne turu