DOLAR23,4941% 1.65
EURO25,3814% 1.24
STERLIN29,6171% 1.18
FRANG26,1104% 1.47
ALTIN1.483,92% 1,56
BITCOIN625.916-0.053

AYTAÇ DURAK AKP’YE REST ÇEKTİ

Yayınlanma Tarihi :
AYTAÇ DURAK AKP’YE REST ÇEKTİ

aytacİçişleri Bakanlığı tarafından hakkındaki soruşturmaların selameti açısından yaklaşık dört yıl önce görevinden uzaklaştırılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, 30 Martta yapılacak yerel seçimlerde bu kez bağımsız olarak belediye başkanlığı için yarışacak. Resmi başvuru süresinin sona ermesine yarım saat kala Adana Adliyesi’ne gelen Durak, adaylık başvurusunu yaptı.

Adliyeye gelişinde alkışlarla ve sloganlarla karşılanan Durak, İlçe seçim kuruluna adaylık dilekçesini verdikten sonra gazetecilerin karşısına geçti. Konuşması sık sık “Adana seninle gurur duyuyor”, “Seçim yok sayım var” sloganlarıyla kesilen Durak, Adanalıların milli iradesinin çiğnendiğini, verdiği oyların yok sayıldığını söyledi.

“Mısır’da oy namustur diyenlerin Adanalıların oylarına saygı göstermemesi, itibar etmemesi bu tepkiyi üstüme dalga dalga getirdi” diyerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderme yapan Durak, Adanalıların kendisine “Sandıkta aday ol hesap soralım” diye ısrar ettiğini ifade etti. Durak, “Bu halk beni beş defa seçti. ‘Benim ne işim var’ diyorum. ‘Olmaz. İlla çakılan çiviyi söktüler yerine yeninden çakacağız’ diyorlar” sözleriyle aday olma gerekçesini anlattı.

Hakkında yürütülen soruşturmaların dört yıldır bitmediğine dikkati çeken Durak, hakkındaki iddialar nedeniyle 86 müfettişin araştırma yaptığını ancak hiçbirinin suç unsuruna rastlayamadığını vurguladı. Durak, “Bulamadılar. Bulsalar zaten o 86 müfettişten biri vali olacaktı. Hiçbiri vali olamadı. Ben kendilerine ‘Sayın müfettişler hiçbiriniz vali olamazsınız’ dedim. Çünkü Aytaç Durak hayatı boyunca suç işlemedi. Haramı, helali, kul hakkını bilirim ben” diye konuştu.

Bir tek sabıka kaydının dahi olmadığını anlatan Aytaç Durak’ın, “Adanalılar ahmak mı? Beş defadır niye seçiyorlar beni? Beş defa seçtikleri bu adamın peşini bırakırlar mı sanıyorsunuz siz? İtibarım sarsılsın diye beni görevden uzaklaştırınca itibarım sarsıldı mı arkadaşlar?” sorularına çevresindeki kalabalık, “Hayır” ve “Adana seninle gurur duyuyor” şeklinde sloganlarla yanıt verdi.

Hakkındaki soruşturmalar nedeniyle cezaevine konulduğunu da anımsatan Durak, “sözlerini şöyle sürdürdü:

“Allah’a şükür beraat ettim. Suç yok. Bulamazlar, bulamadılar. Bu milli irade Adana’da yeniden sandıkta tecelli edecek. Anketler bunu gösteriyor. Anketlere kim cevap veriyor? Halk cevap veriyor. Ben Adana halkına tekrar teşekkür ediyorum. Hatta seçim sonucunu da müjdeliyorum. Çünkü bu seçim iktidarla ve Adanalılarla, Adanalıların hakkını gasp edenlerle ona cevap vereceklerin temsilcisi arasında geçecek. Yani o yanındaki partiler payanda olsunlar olabildikleri kadar iktidara ama külliyen ben AK Partilileri ben karşıma almıyorum. Onlar da bana yakın. Onlar da bana oy verirler. Nereden alıyorum ben oyu. En küçük partinin de giriyorum, en büyük partinin de giriyorum. Her seçimi kazanıyorum. Bu kadar seçimi boşuna mı kazanıyorum”

1999 seçimlerinde iki sandığın yan yana konulduğunu, Doğruyol Partisi’nin milletvekillerinin oy oranının 5.5,  DYP’nin adayı olarak belediye başkanlığı sandığında ise oy oranının 26 olduğunu belirten Durak, Bu farkı Adanalılar yaptı. Bundan dolayı ben Adana halkına teşekkür ediyorum. Seçim sonucunu da Adanalılar tayin edecek ama bu zulmü bir daha iktidar bir başkasına da yapmasın diye burada misillemede dersini alacak. Göreceksiniz” diyerek konuşmasını bitirdi. Gazetecilerin sorularına yanıt vermeyen Durak, yine sloganlarla adliyeden ayrıldı.

YORUM YAP