Gündem Adana

AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ…

AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ…
23 Şubat 2014 - 11:10

topuklu_ayakkabiAdana Asmer Ayak Sağlığı Uzmanı Mukaddes Öz, ayakkabı seçilirken model ve renginden çok rahatlığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Mukaddes Öz ortopedik ayakkabıların vücudun rahat taşınmasını sağladığını ve omuriliğin duruşunu desteklediğini belirterek, ”Doğal malzemeden üretilen ayakkabılar cilt sağlığının korunmasını sağlar, nasır, batık tırnak ve mantar gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Doğru ayakkabı ve sandaletler de ayağa egzersiz yaptırır” dedi.

“Kalıcı deformasyonlara neden olabilir”

Giydikçe genişler, rahat olur düşüncesiyle alınan ayakkabıların basma bozukluğuna, tırnak batmalarına, ayak mantarlarına, acılı nasırlara, ayak parmaklarında şekil bozukluklarına, ayak, bacak ve bel ağrılarına ve ayakta kalıcı deformasyonlara neden olabileceğine değinen Öz ‘Ayakkabı seçerken ilk kriterin; model ve renkten önce rahatlık olması gerekir.Ayak sağlığı ayakkabı seçimiyle doğru orantılıdır” şeklinde konuştu.
‘Doğal malzemeden olmalı’

Ayakkabıların alınırken doğal malzemeden imal edilmiş olmasına dikkat etmenin önemli olduğunu vurgulayan  Öz ayrıca Anatomik ayakkabıların taban yapısının, ortopedik ayakkabılara göre  çok yumuşak olduğunu belirterek ‘Yumuşak olan taban yapısı kişini ayak şeklini alır ve basış noktalarını değiştirme özelliği yoktur’ dedi.

Ayak rahatsızlıklarından kurtulmak için uygulanan tüm tedavilerin düzenli olarak uygulanması gerektiğini belirten Öz ayakkabı kullanımının tedavilerde olumlu sonuç vermesi için önemli bir etken olduğunu ortopedik ayakkabıların da düzenli kullanılması gerektiğini belirtti.

Kişiye özel taban

Kişinin ayak yapısına en uygun taban bulmanın çok önemli olduğuna değinen Öz ortopedik olmayan ayakkabıların bile  bot, çizme, terlik, sandalet, spor ayakkabı gibi birçok modelin ortopedik özellik kazanabileceğini söyledi.