DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ALANLARDA VAR, LİSTELERDE YOK…

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

SATIR ARASI – M.ÖMER ÜNEY
omeruney01@gmail.com

Gezi olayları Türkiye’de gençliğin ne kadar yaratıcı ve tomlumsal olaylara duyarlı olduğunu gözler önüne sermişti. Gezi nedeniyle iktidar partisi hariç neredeyse tüm siyasi partiler gençlerin daha çok siyasette yer alması gerektiğini dile getirmişti.

Gençlerle birlikte hareket eden genç ve kadınların da ülke yönetimlerinde söz sahibi olmasının önemi vurgulanmıştı. Siyasi partiler genel  başkanlar ağzıyla kadınların ve gençlerin yanında ve destekçisi olacaklarını belirtmekle kalmayıp çeşitli kademelerde görev verebileceklerini de açıkça dillendirmişti.

Şimdi gelinen noktada Adana’ya bakıyoruz.

Belki Türkiye’nin başka kentlerinde kadınlar ya da gençler belediye başkan adayı olarak yer almıştır. Geniş çaplı bir araştırmamız olmamakla birlikte aslında diğer bölgelerde de kadın ve genç adına çok da yer verilmediğini biliyoruz.

CHP’de sadece Karaisalı’da kadın belediye başkan adayı var. HDP eşbaşkanlık sistemiyle Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Adana’da da bir kadın bir
erkek başkan adayıyla yola çıktı. İşçi Partisi, TKP ve LDP’nin de kadın adaylara yer verdiğini biliyoruz. Bu konuda HDP başta olmak üzere adı geçen diğer partilere de hakkını teslim ederek yazıya devam ediyoruz.

Başkan adaylıklarında durum böyleyken meclis üyesi adaylarına dönüyoruz.

Burada da büyük bir eksiklik ya da vurdumduymazlık var. Kadınlar seçilebilecek yerde mumla aranıyor. Bir-iki kişiyi bulabiliyorsunuz.  Gençleri arasanız da bulamıyorsunuz.
Gençlerin ve kadınların bu konuda en çok eleştirdiği parti CHP olsa da MHP ve AKP listelerine göz attığınızda durumun çok farklı olmadığını görüyorsunuz. Mücadele eden, sokaklarda adayları için broşür dağıtan, afiş asan gençler, evlerde yapılan çalışmalarda ön plana çıkan, köylü kadınlarla haşır neşir olan kadınlar ancak belediye meclislerinde yer alanlar nedense başkaları…

Kimseyi kırmak, incitmek niyetinde değilim. Listelerde çevreyi tanıyan, mühendislik uygulamalarını iyi bilen, çevre ve şehirciliğin ne demek olduğunu ezberlemiş kaliteli isimler de var.

Zaten bu isimlere kimsenin itiraz ettiği de yok.

Anlatmak istediğimizin az çok anlaşıldığını düşünüyoruz.

Kadınları ve gençleri hep ama hep geri plana iten bir zihniyet ülkeyi de Adana’yı da bir adım öteye taşımaz.

Çağdaşlığın, ilericiliğin, gelişimin ve özgün fikirlerin önüne set çekildiği sürece bizden bişey olmaz…

İyi haftalar…

 

YORUM YAP