DOLAR23,4941% 1.65
EURO25,3814% 1.24
STERLIN29,6171% 1.18
FRANG26,1104% 1.47
ALTIN1.483,92% 1,56
BITCOIN625.916-0.053

Akdeniz’deki Cennet; COTE D’AZUR NİCE

Yayınlanma Tarihi :
Akdeniz’deki Cennet; COTE D’AZUR NİCE

Fransa’nın ve bölgenin en kıymetlisi Nice tüm dünyadan gelen turistleri hayran bırakıyor. Fransa’nın Menton şehrinden başlayıp Monaco, Monte Carlo, Nice, Cannes, St. Tropez kıyılarına kadar olan bu kıyı şeridine “Masmavi kıyı” anlamına gelen Cote d’Azur veya Fransız Rivierası deniyor.

“Cote d’Azur” ismini Fransız Şair Stephen Liegeard’ın 1887’de yayımlanan kitabından alan bölge o zamandan beri önce Avrupa’nın sonra da dünyanın gözbebeği olmuş. 18.yüzyıldan beridir bu isimle anılmakta.  Nice’in bu masmavi bu kıyıları sizi içine çekiyor adeta, tekrar tekrar gelmek istiyorsunuz. Ne demek istediğimi gittiğinizde siz de anlayacaksınız.

Flower Market, Nice. Maritime Alps, France

 

 

 

 

 

 

 

 

Nice ve çevresi bir turist için en rahat yerlerden. Küçük ve derli toplu. Minimize edilmiş bir metropol sanki. Şehre girdiğinizde hem Avrupa başkentlerde göreceğiniz muhteşem yapıları, galerileri, alışveriş caddelerini ve hem de muhteşem bir sahili bir arada görebiliyorsunuz. Üstelik hemen şehirde denize girebileceğiniz kadar temiz bir deniz var. Pek çok plajı barındıran bu cennet şehirde halk plajlarını kullanabildiğiniz gibi daha şık paralı plajlarda da denize girebiliyorsunuz.

 

Nice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük Rus Ortodoks Katedrali renkli görüntüsü ile en ilgi çeken yerlerinden. Nice deyince çiçek pazarını gezmeden olmaz, her biri ünlü bir tasarımcının elinden çıkmış gibi düzenlenen aranjmanların önünde fotoğraf çektirmek kaçınılmaz. Promenade Des Anglais , Massena Caddesi hem alışveriş yapıp hem de şık kafeleri olan keyifli yerler.

 

Nice’in en güzel yanı, oraya gitmişken mutlaka gezeceğiniz Monaco, Monte Carlo, Cannes, Antibes’e çok yakın olması. Aynı günde hepsini gezebileceğiniz kadar yakın. Nice, bölgenin başkenti gibi. Yemek konusunda dünya mutfağının örneklerini bulabililirsiniz ama oraya gitmişken mutlaka deniz ürünlerini tercih etmenizi tavsiye ederim. Deniz ürünleri, Fransız mutfak sanatıyla birleşince tam bir gurme cenneti diyebiliriz bu kıyılar için.

promenade-des-anglais

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca 15.yüzyıl izlerini taşıyan ve Osmanlı’dan korunmak için denizden 8 km içeriye inşa edilmiş Saint Paul de Vence mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Angeline Jolie gibi pek çok ünlünün de evinin olduğu bu kasabada Picasso da bir süre yaşamış.

Meraklıları için son bir öneri de parfüm alışverişi.  Bölgede pek çok parfüm fabrikası yer alıyor. Marka ürünleri üreten bu fabrikalardan, mağazalardan aldığınızın yarı fiyatına parfüm alışverişi yapabiliyorsunuz. Tabi ki markaları üzerinde marka logoları ile satamıyorlar ancak kokusundan tanıyabilirseniz kendi parfümünüzü bulabilirsiniz, ama unutmayın hoşunuza giden her parfümü  alabilirsiniz çünkü hepsi orijinal ve marka parfümlerdir.

Streets-st-paul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nice’e gitmek isterseniz Nevatur’un bu yaz gerçekleştirdiği Fransa-İtalya-İsviçre gezisi tüm buraları görebileceğiniz çok iyi bir alternatif. 3 gece Nice konaklaması da olan program tam bir “keyif & keşif” programı.. Detaylar için www.nevatur.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu konuda ve yazılarımla ilgili tüm merak ettiğiniz konularda bana belgin@nevatur.com.tr adresimden ulaşabilirsiniz.

YORUM YAP