Gündem Adana

“ADANA’DA KENTLİLİK BİLİNCİ YOK”

“ADANA’DA KENTLİLİK BİLİNCİ YOK”
12 Aralık 2013 - 9:06

rukiye_cinkilic_diskCHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, Adana’da kentlilik bilincinin oluşmadığını vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, Bütünşehir Yasası ile köylü ve çiftçinin bitirilme aşamasına getirildiğini belirtti. Eşi Av. Mustafa Çinkılıç’la birlikte DİSK Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Kemal Aslan, Şube Sekreteri Cebrail Dağhan ve işyeri temsilcilerini ziyaret eden Av. Rukiye Çinkılıç, Büyükşehir adaylığı konusunda iddialı olduğunu söyledi.

Adaylığın Adana’daki çalışmalardan geçtiğine inanarak ekip arkadaşlarıyla birlikte yoğun bir çalışma temposuna girdiğini dile getiren Av. Çinkılıç, “Sorunlarımız büyük ancak Anakente değecek ana şefkati bu sorunların üstesinden gelecektir” dedi.

“Çarpık Yasayı Değiştireceğiz”

AKP hükümetinin Bütünşehir Yasası ile köylü ve çiftçiyi düşünmeden hareket ettiğini, yasanın bir oldu bittiye getirildiğini belirten Av. Çinkılıç, “Bütünşehir Yasası ile Büyükşehir’e bağlı 15 ilçemiz oldu. Civar ilçeler de Büyükşehir için oy kullanacak. İşimiz daha çok zorlaştı.  Tufanbeyli’den Karataş’a kadar tüm ilçeler Büyükşehir’e bağlandı. Tüzel kişilikleri kaldırıldı. En ücra ilçenin köyü bile Büyükşehir’in bir mahallesi konumuna getirildi. Tüm işler Bütünşehir Belediye Başkanlığı’na devredildi. Adana henüz kentlileşememişken, hizmet gitmeyen, yolu olmayan, temizliği yapılamayan bir şehirken en uzak ilçemiz olan Tufanbeyli’nin bir köyüne hizmet götürebileceği düşünülemez. Merkezi idare görevleri devrederken bütçede herhangi bir düzenleme yapmamış, gelirleri artırmamıştır. Erken ve aceleci çıkarılan bir yasadır.  AKP hükümeti her zamanki gibi bir dayatmacı mantığı gütmüştür. Sonuçlarını acı bir şekilde göreceğimizi düşünüyorum” dedi.

CHP’nin 2015’te genel seçimlerde milletvekili sayısını artıracağını ifade eden Av. Çinkılıç, “Bu çarpık yasayı değiştireceğiz” diye konuştu.

“Her Mahallede Ayrı Adana Var”

Adana’da 1 milyon nüfusun dışarıdan göçle geldiğini hatırlatan Av. Rukiye Çinkılıç, şunları söyledi:

“Belli mahalleler göçle oluşmuştur. İnsanlar doğal olarak geldikleri bölgelerin kültürünü de getirmiştir ancak belediye yönetimi çarpık kentleşmenin önüne geçememiştir. Her fırsatta Adana’da kaç adet mahalle varsa o kadar da Adana olduğunu söylüyorum. Henüz mahallesinden sokağından dışarıya çıkmamış, kent merkezini görmemiş kadınlarımız var. Dolayısıyla kent merkezindeki insanımız ile kenar mahallede yaşayan insanlarımızın bakış açısı da yaşam tarzı da farklı. Adana’nın maalesef bir standardı yok. Adana kebabı dışında hiçbir standardımız yok. Adana’nın simgesi olan hiçbir şey yok. Adana’nın mimari yapısından da eser yok. Kentin bir planı yok. Adana’da yenilenebilir enerji, güneş enerjisi sayesinde ısınma sorunumuzu giderebiliriz. Bunun örneklerini görmek mümkün. Hala doğalgaz için kazılmadık yol bırakmıyoruz. Vatandaşın parasının nereye gittiğini bilmiyoruz. Adana’da sadece kentleşmede değil hizmet ve harcama konusunda da bir çarpıklık var. Belediyenin iş planının olmadığını görüyoruz. Sorunlarımız büyük ancak biz bu sorunları çözeceğimize inandığımız için yola çıktık.”

Rukiye Çinkılıç, Adaylıkta İddialı

“Belediyelerde taşeron firmalar aracılığıyla işçi çalıştırılmasının bir külfet olduğunu belirten Av. Çinkılıç, “Sürekli işçi değiştirme sıkıntısı, firma değişiklikleri yaşanıyor. Belediye taşeronlaştırmadan dolayı ek külfetlerle karşı karşıya kalıyor. Parayı işçiler yerine daha çok taşeron firmalar kazanıyor. İşçiler belediyenin kadrolu çalışanı olursa belediye ek yükten kurtulur, işçiler de hak ettiği ücreti alır. Belediye halkın parasını hiç olmazsa işçilere ödesin. Bu sayede sendikalı işçi sayısı da artacak, sendikalar daha çok güçlenecektir” dedi.

Sendikacıların sorularını da yanıtlayan Av. Rukiye Çinkılıç, “Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda iddialıyım. Aday adaylığımın yanı sıra parti çalışmalarımı da her alanda yürütüyorum. Adaylığın Adana’daki çalışmalardan geçtiğine inanıyorum. Anakente değecek ana şefkatinin kentimizin çehresini değiştireceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Sendikacılar Destek Verdi

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Şube Başkanı Kemal Aslan ise “Unu fırıncıya verip bir ekmek fazla almak diye bir söz var. Rukiye hanım belediyeciliği biliyor. Dolayısıyla başkan olması durumunda iyi bir yönetim örneği göstereceğine inanıyorum ve kendisini destekliyorum” dedi.

Şube Sekreteri Cebrail Dağhan ise “Anakentin sorunları ancak ana şefkati ile çözülür. Sizinle beraberiz” diye konuştu.