Ankara Escortları

DOLAR32,1900% 0.02
EURO34,9920% -0.08
STERLIN40,9430% 0.01
FRANG35,3449% -0.02
ALTIN2.509,17% -0,05
BITCOIN69.821,080.933

ADANA’DA HAVA KİRLİLİĞİ İÇİN ÖNLEM ALDINIZ MI?

Yayınlanma Tarihi :
ADANA’DA HAVA KİRLİLİĞİ İÇİN ÖNLEM ALDINIZ MI?

demircali_aliHava kirliliğinin Adana’nın üzerine kâbus gibi çöktüğünü belirten Ali Demirçalı, “Dağıtılan kömürlerin, yanma verimleri düşük, kükürt oranları yüksek, hava kirliliğine neden olan etmenlerden oluştuğu iddiası doğru mudur?” dedi

CHP Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı iktidarın vatandaşlara dağıttığı kömürlerin hava kirliliğine yol açarak Adana’nın üzerine kâbus gibi çöktüğünü söyledi. Ali Demirçalı, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, dağıtılan kömürlerin, yanma verimleri düşük, kükürt oranları yüksek, hava kirliliğine neden olan etmenlerden oluştuğu iddiasının doğru olup olmadığını sordu,  “Adana’da Hava Kirliliği İçin Önlem Aldınız mı?” dedi

Ali Demirçalı, Adana’nın son yıllarda çevresel açıdan birçok olumsuzlukla karşı karşıya bırakıldığını, özellikle kış aylarında yoğun bir hava kirliliğine maruz kaldığını, hava kirliliğinin Adana’nın üzerine adeta bir kâbus gibi çöktüğünün gözlendiğini ifade etti. Demirçalı, TBMM Başkanlığı’na İçişleri Bakan Efkan Ala tarafından yanıtlanmasını istediği önergesinde şöyle dedi:

“1- Adana ilimizde hangi Sosyal yardımlaşma dernekleri, vakıfları ve kamu kuruluşları tarafından kömür dağıtımı ve yardımı yapılmaktadır?

2- Bahse konu kuruluşlar tarafından 2010-2013 yılları arasında Adana ilinde dağıtılan kömür miktarı nedir?

3-Dağıtılan bu kömürlerden rutin aralıklarla numuneler alınarak gerekli analizler yapılmakta mıdır? İlimizde dağıtılan bu kömürlerin, yanma verimleri düşük, kükürt oranları yüksek, hava kirliliğine neden olan etmenlerden oluştuğu iddiası doğru mudur?

4- Adana ilinde, hali hazırda İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda dosyası bulunan yardıma muhtaç kişi sayısı ne kadardır? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca kömür dağıtılan mahallelerin hava kirliliği ölçüm düzeyleri hangi seviyelerdedir?

5-Adana ilinde, hava kalitesi ölçen, ölçüm istasyonları bulunmakta mıdır? Var ise, ilimizde geçen yıla göre yapılan ölçümlerle bu yıl yapılan ölçümler arasındaki değerler nasıl oluşmuştur?

6-Hava kirliliğinde oluşan artışın insan ve çevre sağlığı açısından yaratacağı tehlikelerin önlenmesi için hangi önlemler alınmaktadır?

7- İlimizde, resmi kuruluşlar ve Sosyal Yardımlaşma – Dayanışma Vakıfları tarafından fakir ailelere, müracaatları üzerine asgari kaç Kg kömür yardımı yapılmaktadır?

8-Kömür yardımı yapılacak, yardıma muhtaç ailelerin belirlenmesinde hangi kriterler uygulanmakta, gerçek muhtaçların mağdur olmamaları için hangi yöntemler uygulanmaktadır?

9-İlimizde, son 5 yıl içinde yapılan kömür dağıtım ihalelerini hangi şirketler ve şahıslar tarafından alınmıştır?

10- Adana ili için 2010-2013 yılları arasında, yıllara göre dağıtılan kömür yardımının toplam tutarı ne olmuştur?”

 

 

 

YORUM YAP