Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ADANA’DA 321 KM ASBESTLİ İÇME SUYU BORUSU VAR

Yayınlanma Tarihi :
ADANA’DA 321 KM ASBESTLİ İÇME SUYU BORUSU VAR

parantezKimya Mühendisleri odası Güney Bölgesi Şube Başkanı Ali Çelik, Koza TV’de yayınlanan ve Gazeteci Murat Barhun’un hazırladığı “Parantez” programında Adana’da aktif olarak kullanılan 321 km’lik içme suyu şebekesinde kanserojen madde barındıran asbestli boru kullanıldığını söyledi.

Çelik, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) ‘nın Asbest için “kesin kanserojen madde” tanımlaması yaptığını anımsatarak, Adana ve ilçelerinde bulunan 321 Km’lik asbestli içme suyu şebekesinin derhal değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

“ASBEST İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI”

Asbestli içme suyu şebekesini kullanan insanların uzun vadede  Mide ve bağırsak kanserine yakalanma riskinin bulunduğunu aktaran Çelik, “ Asbest kanserojen maddedir. Bu uluslararası kuruluşlarca da belirlenmiş. Değişik alanlarda kullanılan 3 Asbest çeşidi de çok zararlı. Asbestli ürünler gelişmiş ülkelerde artık kullanılmıyor”dedi.

“ASBESTLİ İÇME SUYU ŞEBEKELERİ HEMEN DEĞİŞTİRİLMELİ

Sağlık Bakanlığının 58 ilde içme suyu şebekesinin sorunlu olduğu yönündeki açıklamasını hatırlatan Çelik, “ Adana bu riskli 58 il içerisinde. Bizde Kimya Mühendisleri olarak ASKi ile yaptığımız resmi yazışmada kent genelindeki Asbestli içme suyu şebekesini sorduk. Aldığımız yanıt kentteki 321 km içme suyu şebekesinin asbest içerdiği şeklindeydi. Tabi bu borular şimdi yapılmadı. 1975 ve 1980’lerde dayanıklı olduğu için asbestli boru döşenmiş. Boruların bu kadar sağlıksız olduğu bilinseydi sanırım döşenmezdi. Ama geldiğimiz noktada kentte 321 km asbetli içme suyu şebekesi var” dedi.

Boruların değişmesi gerektiğini belirten Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölgesi Şube Başkanı Ali Çelik daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü;

“Konuyla ilgili Aski Genel Müdürlüğü’nin projeleri var. Bu borular değiştirilecek. Ancak bu konuda Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine görev düşüyor. Bu boruların bir an önce değiştirilmesi için aynı zamanda ASKİ genel Kurul üyesi olan meclis üyelerinin bu projeler için mutlaka bütçe vermesi ve boruların bir an önce değişmesi için destek vermesi gerekiyor. Halk sağlığı her şeyden önce gelir. Biz Kimya Mühendisleri Odası olarak bu olayın peşinde olacağız. ASKİ ile sık sık görüşerek konuyu takip edecegiz”

“ASBESTLİ BORULARIN EĞİTİMLİ KİŞİLERCE SÖKÜLMESİ LAZIM”

Asbestli boruların özel bir teknikle sökülmesi ve yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Çelik sözlerini şöyle tamamladı;

“Asbetli boruların sökülmesi eğitimli kişilerce yapılmalı. Yoksa insan sağlığına daha çok zarar verilebilir. Bunun için söküm elemanlarının mutlaka eğitilmesi lazım. Biz Kimya Mühendisleri sertifikalı eğitimlerde veriyoruz. Bu konuda desteğe hazırız”

YORUM YAP