Ankara Escortları

DOLAR32,1954% 0.12
EURO34,9168% -0.16
STERLIN41,0452% 0.28
FRANG35,2324% -0.17
ALTIN2.476,04% -1,08
BITCOIN69.794,64-1.136

“ADANA TÜRKİYE’NİN SPOR MERKEZİ OLABİLİR”

Yayınlanma Tarihi :
“ADANA TÜRKİYE’NİN SPOR MERKEZİ OLABİLİR”

akif_kemal_akayCHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Adana’nın spordaki başarılarının anılarda sürdüğünü söyledi ve ekledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Türkiye’de sporun bugüne kadar hükümetle sivil toplumun üstlendiği bir alan olarak görüldüğünü, yerel yönetimlerin ise profesyonel futbol takımların desteklenmesi dışında, gençlik ve sporla neredeyse hiç ilgilenmediğini söyledi. Yeni yasaların getirdiği hükümlerle sporda hızlı bir gelişme sağlanabileceğini aktaran CHP’li Akay, Adana’nın sahip olduğu iklim ve coğrafi özellikleri dolayısıyla yılın tamamında kesintisiz spor yapmaya uygun bir kent olduğunu söyledi. Akay, “Her semtte, belli disiplinle ve eğiticilerle spor yapma olanağı sağlayacak tesisler kurulması, gençliğin gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Adana Türkiye’nin spor merkezi olabilir” dedi.

“Gençlerin Sağlıklı Bir Yaşam Sürmeleri İçin Spor En Etkin Araç”

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Adana’nın oldukça genç bir nüfusa sahip olduğunu ifade etti. Adana’nın nüfusunun yüzde 67 ‘sinin 0-29 yaş arasında bulunduğuna dikkati çeken Akay, gençlerin ruhen ve bedenen sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için sporun en etkin araç olduğunu vurguladı.

“İstikrarlı Bir Başarıdan Söz Etmek Mümkün Değil”

Adana’nın geçmişte yetiştirdiği sanatçılar kadar sporcularıyla da ses getiren bir il olduğunu belirten Akay, “Eski dönemlerde özellikle yüzme, voleybol, atletizm ve futbol gibi spor dallarında ulusal ve uluslararası başarılara imza atan sporcularımız hayli fazlaydı. Ancak günümüzde hiçbir dalda üst düzeyde istikrarlı bir başarıdan söz etmek ne yazık ki mümkün değildir.  Yıllarca yenilmez armada olan yüzmemiz, birkaç yıl zirvede kalan boks ve voleybolumuz, sadece anılarımızda sürüyor” diye konuştu.

“Spor Kültürlerin Kaynaşmasında da Önemli Bir Unsur”

Genç nüfusu fazla, çoğunun da spor yapmaya zamanı olmasına ve başarının hem statü, hem de maddi kaynak sağladığı bir ortamda, sporda başarının gerçekleşememesinin düşündürücü olduğunu dile getiren CHP’li Akay, “Gerçek anlamda kentleşmenin sağlanamadığı Adana’da spor etkinliklerinin, farklı kültürdeki insanların kaynaşması açısından son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

“İklimi ve Coğrafi Koşulları Yıl Boyu Spora Uygun”

Adana’nın yıl boyunca birçok spor dalının kesintisiz yapılabileceği iklim koşullarına sahip olduğunu vurgulayan Akay, “Adana’da sporun yaygınlaşması ve başarının artması, katılan insan sayısı ile tesislerinin artmasına bağlıdır. Spor tesislerinin yapımını, yerel yönetim özellikle düşünmek zorundadır. Yüzmedeki başarının nostaljiden gerçeğe dönüşünü de Adana’dan beklemek hayal değildir. Buna ait genlerimize, iklim ve coğrafi konumuna sadece bir irade eklenmesi yeterli olacaktır” dedi.

“Adana Golf, Yelken ve Çim Kayağında Özel Bir Konuma Gelebilir”

Adana’nın coğrafi özellikleri dolayısıyla yeni spor türlerinin de kentte uluslararası düzeyde yapılabileceğini anlatan Akay, Adana’nın golf, yelken sporları, çim kayağı sporlarında özel bir konuma gelebileceğini belirtti.

“Amatör Sporların Desteklenmesi Çağdaş Toplumların Önceliği”

Amatör sporunun özendirilmesinin ve desteklenmesinin çağdaş toplumların öncelikleri arasında olduğunu ifade eden CHP’li Akif Kemal Akay,  “Bunun bir gereksinim olduğu kadar profesyonel sporcu yetiştirilmesi bağlamında, yani istihdam için de, önemi vardır. Amatör spor dallarındaki kulüplere spor malzemesi konusunda da yardım yapılmalıdır. Belirli semtlere yapılacak spor tesislerinde yöreye özgü değişik sporlara yer verilebilir. Var olan ve yapılacak tesislerde mutlak surette spor öğreticilerinin istihdam edilmesi ve sporcuların bilimsel altyapısı ile yetiştirilmesi sağlanmalıdır. Bu tesislerin aynı zamanda semt sakinleri için sosyal tesis olarak kullanılması düşünülebilir” diye konuştu.

 

 

YORUM YAP