DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ADANA SÖZLEŞMESİ

Yayınlanma Tarihi :
ADANA SÖZLEŞMESİ

adanasozlesmesiAdana Çevre Platformu, Eğitim Sen adana Şubesi Çevre Komisyonu ve Yeşil Pedal  Abidin Dino Parkı’nda daha yaşanılır bir Adana için kentin halkın ve demokratik kitle örgütlerinin kent yönetimine katılmasını sağlayarak halkın kaynaklarını halkın yararına kuracak bir belediyeciliği savunan Adana Sözleşmesi’ni Adana’da belediyeyi yönetmeye aday olan siyasetçilere sundu.

Sözleşme halkın katılımını öngörüyor
Sözleşme inanç, kimlik, siyaset ayırmaksızın sokak, mahalle ve ilçelerin ihtiyaçlarının ve bütçelerinin merkezden değil yerinden halkın katılımıyla belirlenmesi, temel insan hakkı olan konut, sağlık, eğitim, ulaşıma, kültüre ve kentin imkanlarına en az maliyet ve en kolay şekilde ulaşımın sağlanması gibi maddeler içeriyor. Kentsel dönüşüm, kentsel ve kültürel doku göz önüne alınarak halkın katılımı sağlanarak, yerinden edilmeden bir iyileştirme çalışması olarak ön görülüyor. Sözleşmeyi imzalayan adaylar kadınların ayrıma uğramadan sosyal, kültürel ve kamusal yaşama ve üretime katılımını sağlamak için her türden teşviki kadınların katılımıyla planlamayı ve çocuklar için sağlıklı ve güvenli ortamlar yaratmayı kabul etmiş oldu.

Bir çok aday katılmadı
Platform’un etkinliğine HDP’den Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Leyla Uyar, Seyhan Belediye Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen, DSP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fethiye Atıl, CHP Çukurova Belediye Eş Başkan Adayı Soner Çetin ve CHP Seyhan Belediye Başkan adayı Zeydan Karalar katıldı. Davet edilen adaylardan AKP ve MHP Büyükşehir Belediyesi adayları Abdullah Torun ve Hüzeyin Sözlü ile birçok aday etkinliğe katılmaması dikkat çekti.

Elimizi kayanın altına koyuyoruz
DSP Büyükşehir Adayı Fethiye Atıl, ulaşımda yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek benzini ithal eden bir ülkede bisikletin ulaşımda kullanılması gerektiğini dile getirdi. HDP Büyükşehir Eş Başkan Adayı Leyla Uyar, yerelle ilgili kararın yerellerde alınması gerektiğini belirtti. Metni imzalamanın imzalayana büyük sorumluluk yüklediğine dikkat çeken Uyar, “taşın değil kayanın altına elimizi koyuyoruz” dedi.

Atılan imzalar bağlayıcı olsun
HDP Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen,halkın karar alma sürecine katılımının önemine dikkat çekerek “Siyasetin finansmanı ile ilgili hesap soramazsak, çevre duyarlılığımız sadece bir dekor olarak kalır. Bu ortamlarda kulağa hoş gelen sözler olmaktan öteye geçmez” dedi. Adayların duyarlılıklarının yeterli olmadığını belirten Bilgen, partilerinin imzaları atan adayların arkasında durması, partileri açısından bağlayıcı olması gerektiğini belirterek bu şehirleri bu hale getiren partilerin attığı imzaların inandırıcı olmasını umduklarını dile getirdi.

Çukurova beton yığını
CHP Seyhan Adayı Zeydan Karalar, Seyhan’da kişi başına düşen şeyil alanın 1,5 metre kare olduğunu belirterek projeleri arasında bisiklet yolu ve yeşil alanları arttırarak engellileri gözeten çalışmalar olduğunu söyledi. Adananın kuzeye doğru büyümesiyle oluşan Çukurova ilçesinde CHP’den Belediye Başkan Adayı Adayı Soner Çetin, Çukurova’da bisiklet yolları, koşu parkurları, parklarıyla muazzam bir kent yaratma şansı varken kentin beton yığını haline getirildiğini söyledi. Yeşil alanların istedikleri miktarda olmadığını ifade eden Çetin, yeni yerleşimlerde bu durumu tersine çevireceklerini dile getirdi.

Günümüzün acil sorunları
5 Ocak stadyum alanı ve çevresinin TOKİ’ye devredilerek yapılaşmaya açılması yolundaki kararlar geri alınması Seyhan Nehri kenarına ve Baraj Gölü çevresine hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmez. Seyhan baraj gölünün etrafında yapılaşma önlenir ve korunması için gerekli önlemler alınması gibi güncel maddeler de sözleşmede bulunuyor.

YORUM YAP