Gündem Adana

ADANA ŞEHİR HASTANESİ, 1. YAŞINI KUTLADI

ADANA ŞEHİR HASTANESİ, 1. YAŞINI KUTLADI
20 Eylül 2018 - 11:08

sehirhastanesi (2)Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, sağlık hizmetlerinde 1 yılı geride bıraktı. Sağlık alanında deneyimli kadro, son teknolojik cihazlar ve yıldızlı otel konforunda hizmet verilen hastanenin birinci hizmet yılı, düzenlenen törenle kutlandı.

Törene, Sağlık Bakanlığı Şehir Hastaneleri Koordinasyon Daire Başkanı Sayit Çelebi, Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Koray Daş, Hastane İşletme Müdürü Mehmet Karakuş, Adana İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Adnan Atılgan, Kamu Hastaneleri Hizmet Başkan Yardımcısı Gülender Tülü, siyasi partilerin temsilcileri, hastanenin servis sorumluları, doktorlar, sağlık personeli ve çalışanlar katıldı.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.  Ardından kentin ekonomiden sosyal ve kültürel yapısına kadar detayların anlatıldığı sinevizyon ve Adana Şehir Hastanesi tanıtım filminin gösterimi yapıldı.

Bir yılda 2 milyon 186 bin hastaya hizmet:

Sağlık Bakanlığı Şehir Hastaneleri Koordinasyon Daire Başkanı Sayit Çelebi, yaptığı konuşmada, birinci yılın heyecanını yaşadıklarını, geçen bir yıl içinde Adana Şehir Hastanesi’nin 2 milyon 186 bin hastaya hizmet verildiğini belirterek, şunları söyledi;

“Bir yıllık hizmet sürecinde aynı zamanda 89 bin 191 bin hasta yatarak tedavi görmüş, sağlıklarına kavuşarak taburcu olmuşlardır. Sağlığına kavuşan her kişi bizim için önemlidir. Hastanemizde yapılan karaciğer ve böbrek nakilleri ile hayatlar kurtarılmıştır.  Hamdolsun, bu manada büyük bir cerrahi başarıya imza atmış kadroyla çalışıyoruz. Bundan dolayı hepinize müteşekkiriz.”

sehirhastanesi (1)“Şeref ve gurur duyuyorum”

Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer de, Adana Şehir Hastanesinde bir hizmet yılını geride bırakmanın heyecanını yaşadığını söyledi.

Bir Adanalı olarak, çocukluğu bu kentte geçen biri olarak babasının SSK Hastanesinde tedavi olduğu günleri aklından geçirdiğini anlatan Özer, “Yaşadıklarımla, bugünkü geldiğimiz nokta arasındaki uçurumu görmekten şeref ve gurur duyuyorum. Bu, devletimizin insana verdiği değerin bir ürünüdür” dedi.

“Umut veren gelişmeler”

Başhekimi Doç. Dr. Koray Daş ise 18 Eylül 2017 günü hizmete başlayan hastanelerinde gelinen süreci değerlendirdiği konuşmasında,  hizmette gelinen noktanın heyecan vereci ve iç açıcı olduğunu  belirterek, “Umut veren gelişmelerle dolu bir yıl geride bıraktık, hep birlikte önemli işler başardık. 5 bin kişilik bir kadro, bir hastanede vücut buluyor. Herkes bir aile ortamında ve çalışma sevdasında. Hizmetteki ilk gün endişelerimizi unuttuk ve geldiğimiz noktada görüyorum ki her şey tam olarak yerine oturmasa da birçok şey yerine oturdu” dedi.

Göreve başladığı ilk günlerde mesai arkadaşlarına söylediği  “Şehir Hastanelerinde artık yeni bir kültür oluşturmak zorundayız ve bu oluşacak” sözünü hatırlatan Başhekim Doç. Dr. Daş, şöyle konuştu:

“Bu kültür sağlıklı ve verimli oluşursa, biz de kaliteli hizmet sunan, gerçekten potansiyelimizi ortaya koyan bir ortamda çalışıyor olacaktık. Eğer bunu başaramaz isek bir kaotik ortamda çalışıyor olacaktık. Ancak gelinen noktada bu iyimser niyetlerimiz gerçekleştiğini görüyor ve mutlu oluyorum. Bu bir başarıdır. 3-4 yılda hastane oturmaz çarklar dönmez bu dev organizasyon yerli yerine oturmaz diye düşünmüştük ama bir yılda bu başarıldı. Bu başarı, bu hastanede 5 bin kişinin emeğiyle ortaya çıkmış bir başarıdır. Hepinizin bu işte, bir değerinden az olmamak kaydıyla çok fedakârlığı ve özverisi var. Onun için hocalarımıza, doktorlarımıza, uzmanlarımıza, asistanlarımıza, hemşirelerimize, kamu ve şirket çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, şükran duygularımı iletiyorum.”

Adana Şehir Hastanesi’nin en iyilerine plaket

Törende, daha sonra Adana Şehir Hastanesi’nde görevli doktor, sağlık personeli ve çalışanlarına yönelik yapılan anket sonuçlarına göre  “En İyiler” plaketleri sunuldu.

Doç. Dr. Yurdal Gezercan adına plaketini Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’e Sağlık Bakanlığı Şehir Hastaneleri Koordinasyon Daire Başkanı Sayit Çelebi, Hemşire Hasan Bilir’e plaketini Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Genel Hizmet Personeli Kenan Türkmen’e plaketini Adana İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Adnan Atılgan, Sağlık Lisansiyeri Hafize Köstü’ye plaketini Kamu Hastaneleri Hizmet Başkan Yardımcısı Gülender Tülü, Poliknilik Çalışanı Gülizar Fikirciler’e plaketini Sağlığın Geliştirilmesi Hizmetleri Başkanı Süleyman Dilek, Adana Şehir Hastanesi Özel Ödülüne layık görülen Dr. Mustafa Topuz’a da  plaketini Başhekim Doç. Dr. Daş sundu.

Törende, Hastane korosu birbirinden güzel eserlerin yer aldığı bir konser verdi. Hastanenin Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Cenk Belibağlı ise hastanenin açıldığı ilk günlerdeki anılarını konu ettiği  stand-up gösterisi sundu.

Tören, Sağlık Bakanlığı Şehir Hastaneleri Koordinasyon Daire Başkanı Sayit Çelebi, Başhekim Doç. Dr. Koray Daş, İşletme  Müdürü Mehmet Karakuş ve çalışanlar   tarafından birinci yıl dönümü pastası kesimi ile sona erdi.