DOLAR20,9783% 0.73
EURO22,5975% -0.26
STERLIN26,4130% -0.37
FRANG23,0886% 0.38
ALTIN1.313,16% -0,69
BITCOIN27.169,010.831

“ADANA, NARENCİYENİN İHRACAT ÜSSÜ OLMALI”

Yayınlanma Tarihi :
“ADANA, NARENCİYENİN İHRACAT ÜSSÜ OLMALI”

torun_narenciyeAk Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihracatta Adana’nın en büyük ikinci firması olan Beşyıldız Narenciye Fabrikası’nda incelemelerde bulundu.

Ak Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, aralarında Rusya, İngiltere, Hollanda, Almanya, Yunanistan, Ermenistan, Ukrayna, Irak ve Suudi Arabistan’ın da yer aldığı,  Avrupa ve Ortadoğu’nun birçok ülkesine ihracat yapan, Adana’nın en çok ihracat yapan ikinci firması olan Beşyıldız Narenciye Fabrikası’nı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Adana, Narenciyede  Neden “Dünya Markası” Olmasın?

Seyhan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Azim Öztürk ve Seyhan İlçe Başkanı Kasım Pamuk ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette, Beşyıldız Narenciye Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Kaya’dan bilgi alan Abdullah Torun, “Dünyanın en bereketli topraklarına sahip olan Çukurova’nın gözbebeği olan Adana ilimiz, tarımda sahip olduğu potansiyel ile de yıldız gibi parlamalı. Bunu sağlamak için, tarıma dayalı sanayiyi, yatırımları ve girişimcileri desteklemek başta olmak üzere, elimizden ne geliyorsa yapacağız. Yatırımcı ve girişimcilere gerekli desteği vererek, Türkiye’de narenciye üretiminin önemli bir merkezi olan Adana’yı, “ihracat üssü” ve “dünya markası” yapmamızın önünde hiçbir engel yok” dedi.

Tarım Yatırımına Sağlanan Destek İstihdama Çok Önemli Katkı Sağlar

Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) tarafından, geçen yıl Adana’nın en çok ihracat yapan ikinci firma  ödülü almasından dolayı firma sahibi Latif Kaya’yı kutlayan Abdullah Torun, bahçelerdeki mevsimlik çalışanlarla birlikte  yaklaşık 2 bin civarında işçinin istihdam edilmesinin de işsizliğin önlenmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekti.  Bu tür firmaların sayısının, mutlaka artması gerektiğini belirten Abdullah Torun, “Sanayileşmenin, kentimizdeki tarihçesine baktığımızda, tarıma dayalı olduğunu görüyor ve biliyoruz. Adana’ya yönelik hedeflerimiz arasında, tarımsal kalkınmaya yönelik önemli projelerimiz var. Hemşerilerimizin destekleriyle göreve geldiğimizde, yer tahsisi başta olmak üzere, Adana’mızın sahip olduğu tarım ve narenciye potansiyelinin; ihracata, ekonomik katma değere ve istihdama dönüşmesi en önemli hedeflerimiz arasında olacak. Adana ekonomisine sundukları katkıdan dolayı, fabrika yöneticilerini ve çalışanlarını gönülden kutluyorum” diye konuştu.

YORUM YAP