Gündem Adana

ADANA EMİTT 2014’DEN…

ADANA EMİTT 2014’DEN…
Belgin ÖZÇELİK( belgin@gundemadana.com )
03 Şubat 2014 - 11:43

emitt (2)Cennet gibi bir şehir Adana.. Bunu biz biliyoruz da, herkes bilse ne güzel olurdu. Güzel şehrime akın akın turist gelse şehrim kazansa, daha da güzelleşse fena mı olurdu?

30 Ocak-02 Şubat tarihleri arasında Türkiye’nin en çok katılımlı turizm fuarı olan Emitt gerçekleşti. Pek çok turizmci gibi ben de oradaydım.  Adana ve Mersin,  fuarda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birlikteydi. Her yıl destek veren aynı kişiler yine cömertliklerini esirgememişlerdi. Bol bol şalgam, portakal, greyfurt, mandalina dağıtıldı.. Adana’yı tanıtan broşür ve kataloglar güzel kızlarımız tarafından standımızı ziyaret edenlere dağıtıldı.emitt (1)

Bunlar yeter mi sizce? Ya da fuarda yapılanların bize katkılarının analizi yapılabilir mi? Adana’da turizm ile ilgili her şeyi üstlenen birkaç değerli dostumuzun her yıl işlerini güçlerini bırakıp Adana için çırpındıklarını görüp keşke bu insanlardan daha çok olsa dememek içten bile değil.. Şimdi fuarın arkasına herkes birkaç laf eder, eksikleri saptar, olması gerekenleri dile getirir. Ama sonra?  Tahmin edileceği üzere pek çok işte olduğu gibi üstü toprak kaplanır, unutulur gider… Taa ki bir sonraki yıl fuar zamanına 10 gün kalana kadar. Tabi tüm eksikler hatırlanır, hatırlanır da bu eksikleri gidermek veya yeni bir plan yapmak için artık çok geçtir.

Artık bırakalım “savalım başımızdan geçsin gitsin” zihniyetini de herkes elini taşın altına koysun. Adana’nın marka değeri için herkes üzerine düşen vazifeyi gerçekleştirsin. Tüm tanıtım çalışmaları kısıtlı bütçe ile ancak kısıtlı görsellerle yapılıyor. Broşür, katalog elbette ki gerekli ancak çok daha fazlası gerekir. Bunun için çok profesyonel düşünmek gerekiyor çağımızda. Sosyal Medya Uzmanlarımızın bir plan dahilinde çalışıp uzun zaman emek vererek mutlak başarıya ulaşmamız gerekir. Tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının birleşip zaman geçirmeden hem Türkiye’de ve hem de yurtdışındaki fuarlara katılımı şart. Bu konuda tam bir Adanasever olan Nevatur ortaklarından Yusuf Evren’in birkaç yıl önce yapmayı planladığı projeler yalnızca muhatap ve bütçe bulamadığı için rafa kalktı. Bu ve bunun gibi konular için mutlaka bu işe uzun yıllarını vermiş turizmcilerden destek alınarak “işe yarar toplantılar” yapılmalı. Belediyeler, Valilik ve Sivil Toplum Kuruluşlarının turizm camiasıyla aynı masaya oturmaları ve bu konuda komite oluşturmaları en akılcı iş gibi görünüyor.emitt

Güzel şeyler yapıldığında nasıl da hepimizin içini coşku kaplıyor. Mesela bu yıl ikincisi yapılacak olan  “Portakal Çiçeği Karnavalı”nı hepimizin çok önemsemesi gerekiyor. Lütfen herkes sosyal medyada paylaşsın. Herkesi Adana’ya davet edelim…

Bencil olmayalım, güzel şehrimizi biz seviyoruz.  Herkes sevsin.

www.facebook.com/nisandaadanada

twitter.com/NisandaAdanada

 

Belgin Özçelik

https://www.facebook.com/belgininbavulu

BU ALANA REKLAM VERMEK İCİN 0533 248 79 16 emitt (4) emitt (3)