Ankara Escortları

DOLAR32,1954% 0.12
EURO34,9168% -0.16
STERLIN41,0452% 0.28
FRANG35,2324% -0.17
ALTIN2.476,04% -1,08
BITCOIN69.794,64-1.136

ADANA ‘ATAK’TA…

Yayınlanma Tarihi :
ADANA ‘ATAK’TA…

atakhaberAdana, yeni kurulan Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş. (ATAK A.Ş.) ilebüyük bir ekonomik kalkınma hamlesinehazırlanıyor.Adana’nın kalkınmasında rol oynayacak bir girişim olan ATAK A.Ş., yatırım ve iş geliştirme projeleri ile birliktebünyesi dışından gelecek somut ve sürdürülebilir projelere de destek verecek.

Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi ortaklığı ile kurulan ATAK A.Ş.,devlet ve kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, meslek kuruluşları, STK’lar ve özel sektör ile işbirliğine giderek yurtiçi ve yurtdışı kaynaklara ulaşacak. ATAK A.Ş., dünyada benzer örneklerde olduğu gibi profesyonel yapıda hızlı ve verimli çalışmak üzere “şirket” statüsünde faaliyet gösterecek. ATAK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe tarafından yürütülecek. Yönetim Kurulu ise aralarında iş dünyası ve meslek örgütlerinin yöneticilerinin de bulunduğu 7 kişiden oluşuyor.

atakhaber3Adana’nın ekonomisine doğrudan veya dolaylı olarak katkı sağlamayı hedefleyen ATAK A.Ş.’nin tanıtım toplantısı Adana’da gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve ATAKA.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı ve ATAK A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı ve ATAK A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı ve ATAK A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Sütcü,Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı ve ATAKA.Ş. YönetimKurulu Üyesi Tarkan Kulak,ATAKA.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Bozkurt ve ATAK A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü İlhami Günsel katıldı.

atakhaber2Toplantıya katılan Adana Miletvekilleri Fatma Güldemet Sarı ve Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın ekonomik kalkınması temelindeki bu girişimin TBMM’de temsilcileri olacaklarını söylerken, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Atak A.Ş.’ye her platformda destek vereceklerini kaydetti.

atakhaber6Menevşe; “ATAK A.Ş., Adana ekonomisi için örnek çalışmalar yapacak”

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve ATAK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, toplantıda yaptığı konuşmada,  1980’lerde ihracatta 4’ncü sırada bulunan Adana’nın, bugün 11’nci sırada yer aldığını da kaydederek “Kalkınma yatırımla ve tanıtımla olur. Biz de Adana iş dünyası olarak kentimize karşı hissettiğimiz bir vefa duygusuyla bu tanıtım eksikliğini gidermeye karar verdik. Dinamik ve profesyonel bir hareket kabiliyeti sağlamak üzere özel sektör temsilcileri Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak bir araya geldik ve “Adana Tanıtım ve Kalkınma Anonim Şirketini”, kısa adıyla “ATAK A.Ş.’yi kurmaya karar verdik. Amacımız, Adana’nın tanıtımı ve kalkınması için somut projeler yapmak, yurtiçi ve yurtdışında sürekli, sürdürülebilir, tanıtım odaklı bir kalkınma programı yürütmektir” şeklinde konuştu.

atakhaber5Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç da ATAK A.Ş. ile Adana’nın imajını daha üst seviyelere taşıyacaklarını söyleyerek ‘’Adana her zaman adli haberlerle gündeme geliyor. Bundan sonra Adana’daki etkinliklerimizde görüldüğü gibi ilkler ile gündeme gelecektir. Birlik beraberlik içinde Belediye Başkanımız, Valimiz ile tüm bürokratlarımızla elimizden geleni yapacağız. Bundan sonra herkesin bize fikirleriyle destek olmanızı arzu ediyoruz’’ diye konuştu.

Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç  ise  bugüne kadar bardağın boş tarafına baktıklarını söyleyerek ‘’Adana’dan bir şey olmaz, Adanalı siyasetçiden bir şey olmaz, Adanalı iş adamından bir şey olmaz düşüncesi hakimdi.  Bunu kırmak zorundayız. Adana’dan her şey olur. ATAK A.Ş. ile kısa sürede bu arzulanan hedefe ulaşacağız diye düşünüyorum. Onun için olumsuz havayı yok etmek zorundayız. Tabii ki öz eleştiriye açık olmak gerek. Öz eleştiri yapamadığımız zaman gelişmeyi sağlamak mümkün değildir ama hep yapılanı eleştirmek, hep yapılanın aşağı çekilmesini veya görülmemesini arzu etmek o şehre yapılan en büyük haksızlıktır’’ dedi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü  de yaptığı konuşmada, yapılmayanı yapmak ve daima ileriyi düşünmek  için yola çıktıklarının altını çizerek ‘’Bundan sonra Adana’mızın yıllar sonra nasıl olması gerektiği yolunda bilgi ve becerilerimizi bir araya getireceğiz. Bu konuda desteklerinizi, yapısal eleştirilerinizi de bekliyoruz. Bu güzel birlikteliği Adana’mızın özlediği birlikteliği ile icraata geçirmek için, sonuç elde etmek için hep beraber çalışmayı arzu ediyorum’’ şeklinde görüşlerini bildirdi.

Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı Tarkan Kulak, Adana’nın ihtiyacı olan birlikte hareket edebilme kabiliyetine sahip olmasıyla neler yapılabileceğini çok net olarak görüldüğünü söyledi.

Günsel; “Atak A.Ş. Adana’nın kalkınması için çalışacak.”

ATAK A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü İlhami Günsel de, Adana’da kurumlar arası pozitif iletişimin Atak A.Ş.’nin oluşumunda önemli bir rol oynadığını belirterek  “Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İlçe belediyelerimizin her hangi bir siyasi görüş ve siyasi parti farklılığı gözetmeksizin bir arada olmaları Adana kamuoyu için moral ve umut kaynağı oldu. Bunun yanı sıra özellikle Atak A.Ş. kurucuları olan 4 önemli meslek kuruluşunun kendi aralarındaki uyumu bizi daha da cesaretlendirdi. Atak A.Ş. bu pozitif ortamın eseridir” diye konuştu.

Günsel, Atak A.Ş. olarak Adana’nın çok yönlü ve verimli potansiyelinin daha etkin kullanılmasını hedeflediklerini kaydederek şunları söyledi;

“Atak A.Ş.,Avrupa ve Amerika’da örnekleri çokça mevcut olan yeni akım tanıtım ve kalkınma yapılarında olduğu gibi, profesyonel şirket yapısı ile çalışacak.Bu tür şirketlerin 2 temel özelliği var; bağımsız yapılarıyla çok hızlı kararlar alabilmeleri ve uygulayabilmeleri. Biz de aynı yolu izleyerek,kamu kurumları, belediyeler, meslek örgütleri, STK’lar, üniversiteler, özel sektör kuruluşları ile proje bazında sıkı işbirliği halinde çalışıyor olacağız. Atak A.Ş. olarak 3 temel amacımız var. Birincisi ulusal ve uluslararası çapta tanıtımdır. İkincisi yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda Adana için lobicilik yapmak, ve üçüncü olarak da kenti kalkındırmaya katkısı olacak yatırım ve girişimleri desteklemek olacaktır.Kurulan şirketin amacı “kar etmek” değildir.  Yenilikçi ve katma değere sahip fikirlerin ticarileştirilmesi, fikir ve proje sahiplerinin kaynaklarla ve yatırımcılarla buluşturulması, kentteki atıl sermayenin harekete geçirilmesi, istihdam ve işgücü kalitesini arttırılması yönlü faaliyetler planlıyoruz. Özellikle girişimcilere mentorluk yaparak, yeni, farklı ve sürdürebilir projeleri desteklemek öncelikli amacımız olacaktır.”

Bozkurt: “Adana Başaracak, Örnek Olacak”

ATAK A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Bozkurt, Adana’nın kalkınması için hayata geçirilen projenin “amacının ortaya konması ve sürdürülebilir olmasının” önemine dikkat çekerek “Kendi gücümüzün, kendi kudretimizin bir farkına varalım. Bazı şeyleri devletten, hükümetten bekleyen değil kendi çözümlerini geliştiren bir Adana olmalıyız. Buna gücü kuvveti yetecek maddi, manevi imkanları olan büyük bir kentiz. İnsanlarının mutlu yaşadığı, birbirini ötekileştirmediği, ticari, ekonomik, zirai anlamda ekonomiye katkı yaptığı, kendi yerel yatırımcısından başlayarak başka kentlerden, başka ülkelerden yatırımlar geliştirecek projelerin içinden çıkartabilen, o değerli dahi beyinleri doğru kullandığı bir Adana yok mu? Ben söylüyorum size: ‘Böyle bir Adana var! olmalı! Yoksa da yaratılmalı.’ İşte bu Adana’yı bizler el birliğiyle yaratmalıyız. Başka yerlerden medet umarak zaman kaybetmekten artık vazgeçmeliyiz. Bugün ATAK A.Ş. bu anlayışla yola çıkıyor” dedi.Bozkurt şunları söyledi;

“Bizler Atak A.Ş.’nin sadece Adana için değil, başka şehirlere de örnek olması düşüncesiyle yola çıktık. 78 milyon insanın yaşadığı ülkemizde herkes bu ülke için bir tane iyi şey yapsa, her yönüyle refaha ulaşmış bir ülke haline gelmek için önünde hiçbir engel kalmayacaktır.’’

“ İş ve İşgücü potansiyeliÖncelikli Konu”

İstihdam konusu ATAK A.Ş.’nin öncelikleri arasında yerini alacak. İstihdam yaratacak yeni projelerin desteklenmesini  temel öncelikleri arasında gören ATAK A.Ş., ayrıca tüm projelerin ürün ve hizmet girdilerini mümkün olan en yüksek seviyede yerel üretim ve yerel ticaret kaynaklarından sağlayacak.

Bu amaçla geliştirilen ve görüşmelerine başlanan “Adana Sizi Bekliyor” projesi ile Adana’nın turizm potansiyelinicanlandırmak için çalışmalara tüm mecralar kullanılarak hız verilecek. Özellikle Adana’yı simgeleyen hediyelikler için kadınlar ve engellilere yönelik eğitim ve üretim çalışmaları koordine edilecek. Ayrıca Adana’da yeni turistik olanaklar oluşturularak, kentin turistik değerini artıracak somut projeler de geliştirilecek. Bunlar arasında Adana lezzetlerinin turistlere sunulması, dar gelirli gruplara ve ev kadınlarına istihdam olanakları yaratılması, kentin tanınırlığının artırılması ve destinasyon listelerinde daima yer alınması için yapılacak çalışmalar yer alacak.

İstihdamı ve nitelikli iş gücünü yaratmayı hedefleyen bir başka proje ise “İşim Gücüm Adana” projesi olacak. Bu proje kapsamında Adana’da ve tüm Türkiye’de ihtiyaç duyulan kalifiye işgücü ihtiyacının tespitiyle sanayi ve ticarete kalifiye işgücü sağlamak ve Adanalı gençlere iş olanakları sağlamak içinkamu kurumları, özel sektör kuruluşları ve eğitim kurumlarıyla işbirliği yapılacak.

Hukuksal araştırmalarına başlanan “Tarımsal Mikro-Girişimcilik Modeli” projesi ise tarım kökenli işsizlere mikro-girişimci bazlı istihdam sağlamayı amaçlıyor. Hazırlık süreçlerinin ve deneme yatırımının tamamlanmasıyla birlikte kısa süre içinde binlerce kişinin iş sahibi olmasının hedeflendiği proje için kamu ve yerel yönetimler, yatırımcılar ve üniversiteler ile işbirliği yapılacak.

“Bölgesel Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Konusunda Aktif Rol”

ATAK A.Ş. tarafından geliştirilen bir başka örnek proje olan “Invest in Adana” ile yerel, ulusal ve yabancı sermayenin kente yatırım yapma kararı alması yönünde etkin rol oynanacak. Bölgesel Yatırım Geliştirme ve Destek Ofisi fonksiyonuyla, merkezi idare ve yerel yönetimler nezdinde yatırım avantajları ve yerel teşvikler için lobi faaliyetlerinde bulunulacak.

“Yaratıcı Yeni Fikirler Bekleniyor”

Yenilikçi ve katma değere sahip iş fikirlerinin hayata geçirilmesi hedefleyen “İş Fikirleri ve Girişimcilik Merkezi” projesi ile degirişimcilere, fikir aşamasından ticarileşme aşamasına kadar destek sağlanacak. Yaratıcı yeni fikirler için ATAK A.Ş.’nin sağlayacağı destekler arasında, aktif rehberlik, fon ve mali kaynaklara erişim, yatırımcı bulma, yurtiçi ve yurtdışı eşleştirme, ofis ortamı sağlama ve benzer hizmetler yer alacak.

 

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  32,191232,1954% 0.12
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  34,906034,9168% -0.16
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  41,024441,0452% 0.28
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,219635,2324% -0.17
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  23,549723,5589% 0.02
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.960,964.048,32% -1,08
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.475,602.476,04% -1,08
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  69.794,64-1.136

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış