Gündem Adana

3 KONU 3 YORUM

3 KONU 3 YORUM
Lâl Hamuş( info@gundemadana.com )
10 Ekim 2013 - 19:02

Geçtiğimiz haftasonunda kentimizde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı konuk ettik. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıklarını, gittikleri yeri, konuşulanları, kulisleri, dedikoduları herkes gördüğü, bildiği ve duyduğu kadarıyla yazdı. Benimse söylemek istediklerim başka.
ORASI UĞUR MUMCU MEYDANI’DIR
Başbakan Erdoğan, henüz kentimize gelmeden önce hem Valilik hem de Ak Parti İl Başkanlığı’nca yapılan duyurularda, ‘Başbakanımız 5 Ekim’de İstasyon Meydanı’nda olacaktır’ ibareleri bulunan afişler ve pankartlar hazırlatılıp kentin dört bir yanına dağıtıldı, asıldı. Bilmiyorum belki diye, kent haritasına, sokak, cadde, meydan ve bulvar adlarına baktım. Anladığım kadarıyla Adana’da İstasyon Meydanı diye bir meydan yok. Ama Başbakanın mitinge katıldığı meydanda, koca sütunda ‘Uğur Mumcu Meydanı’ yazıyor. Daha önce de tartışma konusu olan bu işte artık söylenecek çok laf kalmadı. Ama içimden yine de, “Bombalı bir suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu, nasıl bir rahatsızlık veriyor ki, adını bile yok sayıyorsunuz?” diye haykırmak geliyor.
BU NASIL İŞ?
Hatırlarsanız, İzmir’de Dikili Belediyesi 10 ton kadar su kullanımını ücretsiz yapmış ve bu konu kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı. Hatta yanılmıyorsam belediye başkanı hakkında daha sonra dava açılmış, yargılanmıştı. Aklımda kaldığı kadarıyla, mevcut iktidar partisi yöneticileri davayı eleştiri konusu yapmayıp hatta başkan aleyhine beyanları olmuştu. Doğrudur, yanlıştır, hatalıdır, eksiktir veya tamdır. İzmir’de böyle bir uygulama varken, Adana’da Başbakan Erdoğan’ın katılacağı mitinge Hafif Raylı Sistemi’n (metro) ücretsiz yolcu taşıması ne anlam ifade ediyor? Bildiğimiz kadarıyla bayramlarda ücretsiz olan bu işi nasıl hayata geçirdiler. İzmir’de bunlar olurken, Adana’da yapılana da bir şeyler söylemek gerekmez mi?
SON OLARAK
Bu hafta içinde de kentimizin 2 güzide devlet üniversitesi olan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ), ‘2013-2014 Akademik Yılı Açılışı’nı törenlerle gerçekleştirdi. Adana BTÜ’nün akademik yıl açılışına ne Vali Hüseyin Avni Coş ne de ÇÜ Rektörü Mustafa Kibar katıldı. Ama 2 gün sonra yapılan ÇÜ’nün akademik yıl açılışında ise Adana BTÜ Rektörü Adem Ersoy, yer aldı. “Neden katılmadılar?” diye sormuyorum. Ama bildiğim iki laf var. Birincisi, ‘İyiliğe iyiliği er kişi, kötülüğe iyiliği er kişi yapar’ ve ‘Davete icabet etmek sünnettir.’

marmaris tekne turu