Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

TOPLUMUN KADINA, KADININ KENDİNE OLAN BAKIŞ AÇISI

Yayınlanma Tarihi :
TOPLUMUN KADINA, KADININ KENDİNE OLAN BAKIŞ AÇISI

Aylin Bendis’in üçüncü kitabı, “Kendi Gölgesinde” raflardaki yerini aldı. Yazar “Bu kitapta dünü bugüne hatırlatmak, o dönemin ruhunu okurla buluşturmak istedim. Böyle olunca, Hakime Aliye Hanım romanda bir bütünün en önemli parçası oldu” diyor.

 

 

EDEBİYATIMIZIN genç yazarlarından Aylin Bendis’in üçüncü kitabı yayınlandı. Kent Kitap’tan raflardaki  yerini alan kitabı “Kendi Gölgesinde” dört yıl süren bir çalışmanın sonucu oluştu. 

 

HER OKURA İLHAM VERECEK

Aylin Bendis, ilk kitabı “Efsunlu Zaman”ı 2017 yılında çıkardı. 2018’de ‘Belki Bir Gün Anlatırım’ı yayınlayan yazar, uzun yıllar enerji sektöründe görev yaptı.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı öğrencisi olan Aylin Bendis, Kendi Gölgesinde romanında Hakime Aliye Hanım’ı anlatıyor. Yazar, “1926’dan başlayıp günümüze kadar gelen bir hikâye ve arka plandaki mekanlar, olaylar, her okuruma ilham verecek diye düşünüyorum” dedi.

 

RENKLİ BİR KİTAP

Her şey eski bir ses kaydıyla başlıyor. Ömrüne bugünden bakan, ona bugünün bakış açısından değer biçen bir sesle… Dünlerde kalmış hayaller, tutulan niyetler, verilmiş yeminler, söylenmemiş sözler zamanın pençesinden kurtuluyor ve satırlara dökülüyor.

Cumhuriyetin gencecik yılları; kendini yeniden ‘var’ eden bir Aliye Hanım’ın Teslimiyet’ten, Temsiliyet’e uzanan olağanüstü hikâyesi. Bu uğurda hiç yürünmemiş yollardan geçilecek, açılmamış kapılar aralanacak; her şey konuşacak, bir tek aşk susacak.

Bendis, Kendi Gölgesinde kitabında sizi geçmişin sokaklarında gezdirirken, insan zihninin tasarladığı zaman kavramını da tekrar sorgulatıyor. “Tekrarının imkânsızlığına, geride bıraktıklarına rağmen Ankara’nın ‘Görkemli Pazartesileri’ hiç bitmeyecek; kırmızı halılar serilecek ve üzerinden hep zarif hanımlar, şık beyler geçecek. Hikâyeyi birçok yönden ele alıp, bir yandan çok katmanlı, kadını ve erkeği, özellikle o dönem gençliğini de kucaklayan bir kurgu yaratmak için uğraştım” diyor yazar.

Genç yazar Aylin Bendis: “Devrimler ve ülkemizdeki sosyolojik etkileri, 2. Dünya Savaşı, kadın erkek ilişkileri, toplumun kadına, kadının da kendine, hemcinsine olan bakış açısıyla zengin, renkli bir kitap oldu.”

 

 KİTABIN ÖN SÖZÜNDEN

“….

Kurguya dahil olan bütün karakterler, kendi ruhlarından birer parçalarını da beraberinde getirip, ‘1940 Kuşağı Gençleri’nin ve kendi zamanlarının ‘Ortak Ruhu’nu oluşturdu. Onlar dünya literatüründe her ne kadar, ‘Sessiz Kuşak’ olarak tanımlansalar da hiçbir zaman unutulmamalıdır ki bizim topraklarımızda, cumhuriyet döneminin ‘Ümit Kuşağı’dır. Yaklaşık dört yıl süren bu yolculuğun en güzel hediyesi de birbirinden kıymetli o ‘gençler’den birkaçıyla tanışma şansına erişmek oldu. Bu benim için heyecan verici olduğu kadar büyük bir onur, paha biçilmez bir anı olarak kalacak…”

 

 

KİTABIN KÜNYESİ

Sayfa sayısı: 409

Baskı yılı: 2024

Yayınevi: Kent Kitap

YORUM YAP