DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

1 YILDA KAÇ KADIN İŞ BIRAKTI?

Yayınlanma Tarihi :
1 YILDA KAÇ KADIN İŞ BIRAKTI?

cuÇukurova Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KADUM) Müdürü Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağ, düşük ücret ve sosyal güvencesizlik nedeniyle son 1 yılda 237 bin çalışan kadının işini bırakarak ev kadını olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ağrıdağ’a göre çocuk ve yaşlı bakımındaki yetersizlikler de, kadının işini bırakması için en büyük etken…

Çukurova Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından “Kadın, emek ve Özgürlük” konulu konferans düzenlendi. KADUM Müdürü Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağ ve ÇÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası ilişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Hatun Kılıçbeyli’nin konuşmacı olarak katıldığı konferansta, “Cinsiyet ayrımcılığı, cinsiyetçi iş bölümü, kadın emeği’’ konuları ele alındı.

18 Yaşından Önce Evlenme Oranı %14

Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağ konuşmasında istatistik bilgilere yer verdi. Türkiye’de 18 yaşından önce evlenme oranının, şehirde %14, kırsalda %28 olduğunda dikkat çeken Prof. Dr. Ağrıdağ, evlenme oranlarının ekonomik özgürlüklere göre değişkenlik gösterdiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Ağrıdağ’a göre ekonomik alım gücü düşük olan toplumlarda, erken yaşta evlilikler daha fazla görülüyor.

Çalışan 237 Bin İş Kadın İşini Bırakarak Ev Kadını Oldu

Kadın istihdamına yönelik açıklamalarda da bulunan Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağ, 1988’de %34,3 olan kadın çalışma oranının, 2008 yılında %21,6’ye düştüğünü belirtti. Prof. Dr. Ağrıdağ ayrıca TİSK çalışması sonucunu da açıklayarak, son bir yılda 237 bin kadının işgücü piyasasından çıkarak, ev kadını olduğunu söyleyerek, “Bunun nedeni ise, çocuk ve yaşlı bakım hizmetlerinin yetersizliği, düşük ücret ve sosyal güvencesiz çalıştırılmak.“ dedi.

Adalette Kadının Yeri

Konuşmasında TÜİK 2013 Ağustos ayı iş gücüne katılma oranları ile ilgili bilgiler de veren ÇÜ KADUM Pof. Dr. Ağrıdağ, “11 bin 501 hâkim ve savcıdan 2bin 555’i kadın. Adli Tıp Kurumu’nda, ikinci görevli dahil yönetici pozisyonundaki 292 personelden 83’ü kadın. Özlük İşleri Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında 27 bin 313 kişiden, yönetici kadrosunda görev yapan kadın sayısı sadece 34. İşte bu rakamlar kadının durumunu ortaya koyuyor.’’ şeklinde konuştu.

YORUM YAP