Gündem Adana

0’DAN ZİRVEYE 1 YAŞAM ÖYKÜSÜ

0’DAN ZİRVEYE 1 YAŞAM ÖYKÜSÜ
15 Mart 2014 - 15:38

basari

Murat Balcı.. Türkiyenin en büyük reklam ajanslarından ONLİNE AJANS’ın yönetim kurulu başkanı ve fikir babası. Tabi onu anlatmak için sadace bu açıklama yetmez. Genç yaşında sıfırdan girdiği reklam sektöründe zekası ve yetenekleriyle sayısız başarılara imza atmış Türkiye ve dünya çapında bir çok markanın vitrinini güvenle teslim ettiği çalışmalarıyla ülkemizi gururlandıran bir yetenek.

Gelin şimdi onu daha yakından tanıyalım..

  • Murat Balcı kimdir? Genç yaşta bu kadar önemli başarılara nasıl imza attı ?

–          Murat Balcı 1984 Gaziantep doğumludur. Çocukluğum ilk gençlik yıllarım Gaziantepde geçti. Çocuk yaşlardan beri hem çalıştım hem okudum. Gaziantep halkının, tüccarın, esnafın, iş hayatının içinde aldım aslında diplomalarımı. Gün geldi tekstil atölyelerinde çalıştım, gün geldi çizim atölyelerinde. Hiçbir başarı tesadüf değildir o günlerdeki çalışmalarım beni bu noktalara getirdi. Benimkide öyle. 30 yaşında olabilirim fakat tecrübelerim daha yaşlı..

  • Reklam sektörüne girişiniz nasıl oldu?

–          Aslında biraz tesadüf diyebiliriz. Çok sevdiğim kıymetli  dostumun Barış Cem Kaya nın yönlendirmesiyle kendimi bu sektörde buldum diyebiliriz. Kendisi radyo programları yapıyordu ve bir gün sesimin güzelliğini farketti, beni bir seslendirme yapmam için radyoya davet etti. Seslendirmeler, metin okumaları, jıngllar, radyo programları, tasarımlar, çizimler derken bi gün bir baktım kendi reklam ajansımı açmışım J Sanırım yetenek de çok büyük etken olsa gerek ..

  • Gaziantep merkezli başlayan reklam ajansınız şuan Güneydoğu ve Doğuanadolu başta olmak üzere Türkiye ve Dünya genelinde ses getiren çalışmalara imza atıyor. Bize biraz çalışmalarınızdan söz edermisiniz ?

–          Sektöre ilk girdiğim zaman az tecrübem vardı fakat hayallerim çoktu.. Küçük esnafla küçük fikirlerle başladığım çalışmalar hayallerimle beraber günden güne büyüdü           . O günlerde söyleseler inanmazdım aslında böyle büyük markalarla çalışacagımı böyle başarılı işlere imza atacağımı.

Şimdi ise büyük bir ekiple çalışıyoruz. Her birim için gece gündüz çalışan alanının uzmanı çok yetenekli bir ekip. Fakat fikirler hep Murat Balcı dan çıkıyor. Hayal gücümle başlayan marka hikayeleri kıymetli arkadaşlarımın  çizimleriyle, tasarımlarıyla, grafikleriyle, renkleriyle, metinleriyle ve ses ve görüntüleriyle şekilleniyor.

Kurumların ya da şahısların markalarını yönetmek sorumluluk isteyen bir iş. Gözden kaçan en ufak bir hata kurumu ya da kişiyi milyonların önünde ve ticaret hayatında kötü etkileyebilir. Bu büyük sorumluluğun bilincinde ve mesleğimize duyduğumuz heyecanla bizimle çalışmak isteyen her şirketi , kurumu, şahsı markalaştırmak, sektörde öne çıkarmak, rakipsiz hale getirmek için ekipçe çok sistemli çalışmalar yürütmekteyiz.

Zaten sürekli tercih edilmemiz bunun en büyük kanıtıdır..

 

  • Peki rakiplerinzle farkınız nedir size göre? Sektördeki işleri nasıl buluyorsunuz?

–          Öncelikle herkesin emeğine saygımız sonsuz. Herkes emeğinin ve kalbinin ekmeğini yer. Nekadar kaliteli iş çıkarsa rekabet doğar ve buda bizi kamçılar. Fakat yeteneğimiz ve başarılarımız konusunda mütevazi olamıyacağım J Maalesef özellikle Güneydoğu ve Doğuanadolu bölgesinde rakipsiziz. Diğerlerinin bizim kadar büyük hayalleri yok. Maalesef basma kalıp işler yapılıyor..

  • Türk halkı alışveriş yaparken neleri dikkate alıyor? Siz bu konudaki çalışmalarınızda neleri ön planda tutuyorsunuz ?

–          Genelde daha duygusal davranılıyor. Mesela detarjan almaya giderken, yakın kalite olanların daha ucuz olanını tabii ki alırsınız ; ama her ikisi yakın fiyatsa en iyisini almak istersiniz. Fiyat tabiki çok önemli. Türkiye gibi ülkelerde fiyat daha da önemli bir faktör; ama tek faktör değil. Mutlaka alışverişte duygular devreye giriyor. İnsanların o ürüne karşı ne hissettiğinin önemi var. İşte burada da biz devreye giriyoruz. O ürünün alıcılar üzerinde karşıkonulamayacak etkiler yaratmasını sağlamak.

  • Bazı kesimlere göre reklam harcamaları masraf olarak görülmekte , siz ne diyeceksiniz ?

–          Reklam demek yatırım demektir. Evet belki bir bina dikmek ya da fabrikaya makine almak kadar somut bir yatırım olarak görülmeyebilinir. Fakat şunu unutmamak lazım, bugün dünyanın en büyük firmalarının ve markalarının şirket değerlerinin büyük bir kısmı marka değerleridir. Reklam en önemli markalaşma aracıdır.

  • Konuşmamız gereken çok önemli bir özelliğiniz var ki o da herkesin dilinde olan güzel sesiniz ve hitabet yeteneğinizJ

–          Bu da Allah vergisi bir güzellik. Sağolsunlar beğeniliyor ses rengim. Bende güzel şiirleri seslendirmekten çok hoşlanıyorum. Hatta kendimde yazıyorum. Allah nasibederse yakın zamanda ilk kitabımı piyasaya çıkarmayı hedefliyorum. Hem insanlarla dertleşmek , çeşitli paylaşımlarda bulunmak, biraz da hobi olarak düşünebilirsiniz radyo programları yapıyorum vakit buldukça. Yoğun çalışma temposunda nefes aldığımı hissettiğim an dır mikrofon başında dinleyici ile buluştuğum saatler..

Birde çok özel müşterilerimiz ve kıymetli dostlarımı kıramadığım zamanlar oluyor onlar için özel olarak stüdyoya girip tanıtım ve metinlerini seslendiriyorum..

Son olarak da şunu vurgulamak isterim;

Her reklam markanın kimliğine kazandırılan uzun vadeli bir yatırımdır. Reklam satış için yapılmalı eğlencenin çok fazla öne geçmesine izin vermeden yeni fikirlere ve gelişmeye, gelişen dünya teknolojilerine açık olmanız gerekmektedir.

www.onlineajans.com.tr