Gündem Adana

YİĞİTLER ÇIKTI MEYDANEEE!!!

YİĞİTLER ÇIKTI MEYDANEEE!!!
Lâl Hamuş( info@gundemadana.com )
30 Kasım 2013 - 17:18

Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da da özellikle büyükşehir ölçeğinde aşağı yukarı adaylar belli oldu sayılır. Ak Parti, büyükşehir yarışında Abdullah Torun ve MHP Hüseyin Sözlü ile yola çıkarken en güçlü rakipleri olarak gösterilen CHP ve yanı sıra BDP henüz adayını kamuoyuna deklare etmedi. Bu belirsizliğin ciddi sıkıntılara yol açtığını daha önce ifade etmiştik.
‘ARTIK VAZGEÇİN’
Seçimlere aşağı yukarı 4 ay var. Büyükşehir Yasası’nın çıktığını artık Tufanbeyli gibi uzak ilçelerin de büyükşehir için oy kullanacağı düşünülerse sürenin çok az kaldığı net olarak anlaşılıyor. Buna karşın belirsiz havası hala sürüyor. Şimdi açıklanacak bir adayın sadece yüzlerce mahallenin bulunduğu Adana’da bile her yere gitme şansı yok. Kendisini nasıl anlatacağı, projelerini nasıl ortaya koyup seçmenden destek isteyeceği gerçekten merak konusu. Karar vericiler, artık ‘ben bilirim’ havasından uzaklaşmalı.
KENDİLERİNİ ANLATAMIYORLAR
Gelelim adaylar ve partiler meselesine… Ülkemizde artık fikri platform ve değişim hedefi olmayan partilerin dışında (her ne kadar marjinal olarak nitelendirilseler de önemli yerleri var) maalesef kimse proje konuşmuyor. Siyasi argümanları yine maalesef ideolojik bir duruşları olmadığı için çok sığ kalıyor. Özellikle niteliksiz ve yeteneksiz, donanımsız ve fikirsiz adaylarla yola çıkanlar, derdini bile halka anlatmaktan aciz insanlarla yolda kalıyorlar. Her ne kadar insana sadece insan olduğu için değer versek bile ‘aday’ olarak öne çıkanların eleştirileri de göğüslemesi gerek.
PROJELERİNİZİ AÇIKLAYIN
CHP ve BDP’nin adayını açıklamadığı kentte, ismi duyurulan adayların (Akif Kemal Akay hariç) bir proje persektifiyle yola çıkmadıkları anlaşılıyor. En azından henüz projelerini açıklamadıkları için sadece partileri ve karakterleriyle, bugüne kadar yaptıklarıyla değerlendiriliyorlar. Ama böyle olmaması gerektiği çok açık. Bu adayların kendilerini, seçmen karşısına çıktıklarında veya kamuoyu açıklamalarında projeleriyle anlatmaları bekleniyor. ‘Meydan yiğit görsün’ havası gitsin artık. Bunu, bu kentte yaşayan bir yurttaş olarak istemek en doğal hakkımız. Adaylara en kısa sürede projelerini ve bu kent için yapacaklarını açıklama çağrısında bulunuyoruz…