Gündem Adana

YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM

YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM
21 Mart 2014 - 12:22

arikankentselÇukurova Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldıray Arıkan, “Yaşanabilir bir kent ortaya çıkaracağız. Maalesef Türkiye’nin birçok şehrindemekansal planlama yok. Yaşanabilir kent,mekansal planlaması yapılmış kenttir. Yani planlaması yaşam tarzına, vatandaşlarının gereksinimlerine göre tasarlanmış bir kenttir. Biz Adana’ya kentsel dönüşümlerle bu planlamayı kazandıracağız” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Çukurova Sulama Birliği üyeleriyle biraraya gelen CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, tarımda yaşanan sıkıntılara değindi. Yapılan yanlış imar planları ve özellikle bilinçsiz sulama nedeniyle Adana’da tarım alanlarının yavaş yavaş yok olmaya başladığını belirten Başkan Yıldıray Arıkan, mekânsal planlarla bunun önüne geçilmesi gerektiğini savundu. Önümüzdeki dönemlerde suyun petrolden daha değerli bir konuma geleceğinden sözeden Başkan Yıldıray Arıkan, “Bilinçli tarımla çiftçilerimiz vahşi sulama sistemlerinden derhal vazgeçmeli ve damlama sulama sistemini acil olarak hayata geçirmeli. Bununla birlikte tarım alanlarımızın yok olmasına neden olan bir de yanlış imar uygulamaları var. Şehir hem güneye hem de kuzeye doğru büyümeye devam ediyor. Bunun da önüne mutlaka geçmemiz gerekiyor. Yerinde kentsel dönüşümleri biran önce başlatacağız. Özellikle güney mahallelerimizin mekânsal planlarını yapıp kentsel dönüşümlerini gerçekleştireceğiz. Mahalleler arasındaki farklılık kentsel dönüşümle giderilecek. Biz Belediye Evleri Mahallesinde Çukurova bölgesinde vatandaşın ihtiyaçlarına yerinde cevap verdik ve sıkıntı olmadı. Şu anda vatandaşın %80’i evet diyor. Ama vatandaşı ikna etmek gerekiyor. Bu toplumun yararına bir olay ve bu şehirlerin başka türlü kurtuluşu yok. Ya oraları yok sayacaksın, yeni yerleşim alanlarına gideceksin. Ya da insanları bulundukları yerde dönüşümle hayata bağlayacaksın” dedi.

Başkan Çukurova Sulama Birliği’nin ardından Sarıçam İlçesi’nin Kılıçlı ve Kızılkaş Köyleri’ne giderek seçmenlere projelerini anlattı.