Gündem Adana

“YEREL BASIN DESTEKLENMELİ”

“YEREL BASIN DESTEKLENMELİ”
02 Mart 2014 - 14:10

pressÇukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) yeni yönetiminin yerel ve yaygın basına yönelik gerçekleştirdiği gezileri sürüyor.  Çukurova Press’e de ziyarette bulunan ÇGC Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Esendemir, zor koşullar altında gazete çıkartan yerel basının mutlaka desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

GELİRLER GİDERLERİ KARŞILAMIYOR

Çukurova Press Gazetesi İmtiyaz sahiplerinden Engin Kanber ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Yıldız ile görüşen Esendemir, yerel medyanın hak ettiği değeri alması için ilgili kurumlarla görüşeceklerini ve bu konuda basın ziyaretlerinin ardından bir rapor hazırlayacaklarını söyledi. Yerel medya gelirlerinin giderlerinin karşılamadığının farkında olduklarını kaydeden Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, “Amacımız; Adana’daki yerel gazete sahiplerinin ve çalışanlarının sorunlarının çözülerek en iyi bir şekilde kaliteli yayın yapılmasını sağlamaktır. Ayrıca; Çukurova Press’in Adana’da bir ilki gerçekleştirerek ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ sertifikası alması da Cemiyet olarak mutlu olduk. Bu davranışın diğer gazetelere de örnek olmasını istiyoruz” dedi.

MATBAA VE DAĞITIM SIKINTISI YAŞIYORUZ

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti yeni yönetiminin gazetelerine yönelik gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı teşekkür eden Çukurova Press Gazetesi İmtiyaz sahiplerinden Engin Kanber ise, devletten aldıkları ihale ilanlarının her geçen gün azaldığına dikkat çekerek, “En büyük gelirimiz olan bu ihale ilanlarında artış olmadığı gibi aksine düşüşler de görüyoruz. Yerel seçimlere bir aydan az bir süre kalmasına karşın partilerden ve adaylarından da beklediğimiz ilanları alamamaktayız.  Özellikle; gazete basımı ve diğer girdilerdeki artış bizi zor günlere sürüklemektedir. Bunun dışında bizim ve diğer yerel gazetelerin sağlıklı bir şekilde abone dağıtımı yapılamamaktadır.  Her iki konusunda önemli sıkıntılar yaşıyoruz. Cemiyetimizin yeni yönetiminden en önemli gördüğümüz matbaa ve abone dağıtımı ile eskisi gibi işlevi olmayan sarı basın kartlarına olan itibarın yeniden sağlanması ve gazetecilerin aileleriyle rahatlıkla gidebilecekleri bir tesise kavuşturulması konusunda çalışmalar yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.