Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

VALİ COŞ MİT TIRLARIYLA İLGİLİ NE DEDİ?

Yayınlanma Tarihi :
VALİ COŞ MİT TIRLARIYLA İLGİLİ NE DEDİ?

MİT TIR’LARININ DURDURULMASIYLA İLGİLİ KONUŞAN DÖNEMİN ADANA VALİSİ HÜSEYİN AVNİ COŞ:

‘ÇOK İYİ KURGULANMIŞ BİR SENARYO’

Çilem Gökçe ÖĞÜT / Bursa Hayat Gazetesi

valicosİçişleri Bakanlığı’nın önerisi, Bakanlar Kurulu kararı ve cumhurbaşkanının onayıyla atanan valiler, üstlendikleri görev nedeniyle kentin görünmeyen kahramanlarıdır. Devleti ve hükümeti bulundukları kentte temsil eden valiler, illerin en üst düzey yöneticileridir… Gazetemiz imtiyaz sahibi Nazım Maral ile 11 ay önce görev yaptığı Adana’dan Sakarya’ya atanan Vali Hüseyin Avni Coş’a nezaket ziyaretinde bulunduk. Daha önce kaymakam ve vali olarak görev aldığı yerlerde, başarılı çalışmaları ve halka yakınlılığıyla tanınan Vali Coş, bizi güleryüzlülüğü ve konukseverliğiyle karşıladı… Masasında kollarını sıvayarak yoğun bir şekilde çalışan Vali Coş, bir yandan bizimle sohbet ederken, bir yandan da kentin işleriyle ilgilendi. Yoğun temposunda samimi bir sohbet yaptığmız Vali Coş, sorularımızı da bütün içtenliğiyle cevapladı.

BU BİR KARŞI CASUSLUK FAALİYETİDİR
Adana’da MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili konuşan döneminValisi Hüseyin Avni Coş, konu hakkında çok fazla bilgi kirliliği olduğunu söyledi. Coş, “Konu hakkında yayın yasağı kaldırılmadı henüz. Bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var… Hem de iyi niyetli bir yaklaşım değil. Devletimizi, Milli İstihbarat Teşkilatımızı küçük düşürmek, suçlamak için yapılmış bir haraket. Bu, devletimize, MİT’e yönelik bir eylem, bir karşı casusluk faaliyetidir. Dünyada MİT’in mücadele ettiği diğer casusluk teşkilatları, Türkiye’de bir operasyon yapacak olsa, bir kurgulama, bir senaryo yapacak olsalar, herhalde ancak böyle bir senaryo yazıp uygulayabilirlerdi. Maalesef burada devletimizin bazı kurumları, bazı görevlileri kendilerini kullandırdılar. Kullanıldılar, yahut bilerek, isteyerek böyle bir senaryoda görev aldılar. Bu yargı süresi sonucunda ortaya çıkacak. Biz böyle olayların tekrar yaşanmamasını gönülden temenni ediyoruz” dedi.
TÜRKİYEYİ TERÖRÜ DESTEKLİYORMUŞ GİBİ GÖSTERİYORLAR
Vali Coş, konuyla alakalı sözlerini şöyle tamamladı: “Hukuk devletinde her şey açık. Orada da maalesef meseleler hukuk çizgisinin çok ötesine taşındı ve arzu edilmeyen sonuçlar ortaya çıktı. Türkiye’yi karalamak, Türkiye’nin dış itibarını, milli itibarımızı, devletimizin uluslararası saygınlığına zarar vermek, devletimizi uluslarası planda Orta Doğu’daki bazı terör örgütlerine yardım ediyor gibi göstermeye kalkışmak kimsenin haddine değil. Ben Türk vatandaşıyım diyen kimsenin de yapabileceği bir davranış olmaması lazım. Allah yanlışlardan hepimizi korusun..”
HAKARET EDENE GEREĞİNİ YAPIYORUZ
Sosyal medyada hakaret boyutuna varan yorumları tek tek tesbit ederek, ilgileri hakkında avukatı aracılığıyla dava açan Vali Coş, bu davaların çoğunu kazandı. Eleştiriye her zaman açık olduğunu anlatan Vali Coş, bazılarının eleştiri ve hakareti karıştırdığını söyledi. “Şimdiye kadar açtığımız davaların sayısını bilmiyorum. Ama epeyce var. Avukatım takip ediyor onları. Eleştiriye her zaman açığım ama hakaret olamaz. Eleştiri sınırlarını aşan kişilik haklarına zarar veren kişiler hakkında vatandaş olarak yasal haklarımızı kullanıyoruz. Tabiki yanlış yapanlar sonucuna katlanır. Temennimiz herkesin sosyal medyayı da, kalemini de, kamerayı da hukukun ön gördüğü şekilde, meslek ahlakına uygun bir şekilde kullanması. Sosyal medyayı saldırı amacıyla, hakeret amacıyla kullananlar hakkında hukuka başvurararak hukuk nezninde cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bazen böyle çıkıyor. Biz de onlarla ilgili olarak gerekini yapıyoruz.”
KAZANDIĞIMIZ DAVALAR SOSYAL  MEDYAYA KATKI SAĞLIYOR
Açtığı davaların sosyal medyada olumlu katkı sağladığını aktaran Vali Coş, şunları söyledi: “Günümüzde malesef hakaret ve eleştiri birbirine karıştırılıyor. Beğenmezsin eleştirirsin. ‘Kötü’ dersin. ‘Beceriksiz’ dersin, vesaire… Ama bunun ötesine çıkıp da eleştiri sınırlarını aşan kişilik haklarına zarar veren şeyse onu kabul etmek mümkün değil. Burada kural hiçkimseninin sınırsız özgürlüğü yok. Herkesin özgürlüğü bir başkasınınkinin sınırına kadardır… Sosyal medyanın da sınırları var. Aslında bu davalarla internet ortamında karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı yazışmaların yaygınlaşmasına katkıda bulunuyoruz. Bizim davalarımızın sonuçları (kazandığımız), hakaret eden kişilerin cezaya çarptırıldıkları, bu tür davranışların suç teşkil ettiği duyulunca muhakkak ki diğerleri için de uyarıcı, dikkat çekici, daha ölçülü davranmaya yol açıyor. Biz de bu manada bir vatandaş olarak üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyoruz. Herkes teknolojik araç gereçleri, haberleşme araçlarını, sosyal medyayı en uygun şekilde, hem hukuka hem de genel ahlaka uygun bir şekilde kullanmasını temenni ediyoruz.”
TÜRKİYE MAZLUM MİLLETLERİN UMUDU
Sakarya’dan Bursalılara en iyi dileklerini yollayan Vali Coş, şöyle konuştu:
“Bursa ülkemizin en güzel şehirlerinden birisi. Ülkemizin başkent şehirlerinden birisi. Osmanlı devletimizin kuruluşuna sahne olan ve önemli aşamaların yaşandığı bir payitaht şehrimiz… Mübarek 3 aylardayız. Birlik ve beraberlik temenni ediyorum. Ülkemiz üzerinde fitne fesat çıkarmak suretiyle kardeş kavgasına yol açmak, kamu düzenini ve siyasi istikrarı bozmak isteyenler var. Allah onlara fırsat vermesin. Türkiye sadece bizim milletimizin değil, birçok mazlum milletinde umudu. İnşallah bu umutlar kaybolmaz.”

Hüseyin Avni Coş kimdir?
Isparta doğumlu 56 yaşındaki Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü mezunu. Sırasıyla Bucak Kaymakam Vekilliği, Akkuş, İmranlı, Şirvan Kaymakamlıkları, Olağanüstü Hal Bölge Vali (Diyarbakır) Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı A.P.K. Kurulu ve Sivil Savunma Genel Müdürlüklerinde Daire Başkanlıkları, Mülkiye Müfettişliği, Mülkiye Başmüfettişliği, Bingöl, Aksaray, Kırklareli, Aydın ve Adana Valiliği yapan Coş, 23 Mayıs 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesiyle Sakarya Valiliği’ne atandı. Halen Sakarya Valiliği yapan Hüseyin Avni Coş, evli ve 3 çoçuk babası.

YORUM YAP