Gündem Adana

ÜZÜNTÜLÜYÜM-Haluk Uygur yazdı

ÜZÜNTÜLÜYÜM-Haluk Uygur yazdı
05 Aralık 2016 - 21:06

mehmetbaltaciMEHMET BALTACI

İşte Adana tıp ve sanat dünyasının önemli ismi Dr. Haluk Uygur’un facebookta paylaştığı o yazısı:

“Adana’da fotoğraf sanatının ışığı olan, hem kişiliği, hem de çalışmalarıyla değerli insanlara örnek olmuş, büyük usta Mehmet Baltacıyı bir 4 Aralık günü kaybettik.
Önemli bir tesadüf ki o gün 13 Kare Fotoğraf Festivalinin açılış etkinliği vardı. Görkemli bir sevgi ve sanat kortejinden sonra tıklım tıklım bir salonda açışışmızı yaptık. Tam herşey bitmişti ki, hastanede yatan ustadan kötü haber geldi. Son dakikasında bile sanata selam vererek gitti. Şuan Altınoran Galerisi’nin kapısında bu yüzden “Burası Mehmet Baltacı’nın ışığıyla aydınlanmaktadır” diye yazar.
Bugün ise bando eşliğinde Adanalı tüm sanatçıların oluşturduğu bir gece korteji ile (Sevgi Yürüyüşü) başlayan hafta boyunca uluslararası etkinliklerle kentimizi aydınlatan 13 Kare festivali yapılmıyor. Önce sessiz etkinlikler şeklinde yapılıp, etkisi zayıflatıldı, bu yıl ise zannederim hiç yapılmıyor. Herkes alıştırıldığı için de kimse sormuyor bile…Halbuki bu festival de bir trafik kazasında kaybettiğimiz 13 fotoğrafçı anısına başlamış, kentimizdeki diğer festivalleri de tetikleyerek bir ivme sağlamıştı.
Bugün üzüntülü günüm… Kaybettiğimiz usta Mehmet Baltacı için üzüntülüyüm… Kazada vefat eden 13 fotoğrafçı arkadaşım için üzüntülüyüm… Artık yok olmuş görkemli 13 kare festivali için üzüntülüyüm.. En çok da değerlerin sahipsiz kaldığı bir dünyayı yaşamaktan üzüntülüyüm…”

marmaris tekne turu