Gündem Adana

ÜNİVERSİTELERARASI İŞBİRLİĞİ

ÜNİVERSİTELERARASI İŞBİRLİĞİ
10 Nisan 2014 - 15:44

universite80 bin öğrencisiyle Yemen’in en büyük Devlet Üniversitesi olan Sanaa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamuud Ahmed Ed-Dafiriy, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı ziyaret etti. Her iki üniversite arasında yapılacak çalışmalarla ilgili görüş alışverişinin yapıldığı görüşme sonrasında Prof. Dr. Ed-Dafiriy, ÇÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde öğrenim gören oğlu Muaz Ed-Dafiriy’i de ziyaret etti. Çukurova Üniversitesi dünyaya açılmaya devam ediyor. Yemen’in en büyük Devlet Üniversitesi olan Sanaa Üniversitesi ile ikili anlaşmalar için görüşmeler başladı.

Ankara’da gerçekleştirilen üniversiteler arası toplantıya, Afrika ve Asya Üniversitelerini temsilen katılan Yemen Sanaa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamuud Ahmed Ed-Dafiriy, ziyaret ettiği Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’la, her iki üniversite arasında yapılmasının planlandığı çalışmalarla ilgili ön görüşme yaptı.

Oğlunun Çukurova Üniversitesi’nde öğrenim gördüğünü ve bu yüzden Üniversite yerleşkesini gezme imkânı bulduğunu belirten Prof. Dr. Ed-Dafiriy, Yemen’deki kritik hastaların Balcalı Hastanesi’nde tedavi edilebilmesi için, Çukurova Üniversitesi ile iş birliği yapmak istediklerini söyledi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar da, Yemen Üniversitesi Rektör Yardımcısı’na, Balcalı Hastanesi ve Üniversite hakkında detaylı bilgi aktardı.

“Avrupa Üniversiteler Birliği Üyesiyiz, 400 Üniversite ile İkili Anlaşmamız Var.”

Çukurova Üniversitesi’nin uluslararasılaşması çalışmalarına değinen Rektör Prof. Dr. Kibar, “1970’li yılarda kurulan Üniversitemizde bugün 45 bin öğrencimiz, 16 fakültemiz, 3 enstitümüz, 5 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu bulunurken, aynı zamanda Avrupa Üniversiteler Birliği üyesiyiz. Bunun yanı sıra yaklaşık 400 üniversite ile ikili anlaşmamız var. 800 civarında yabancı öğrenci üniversitemizi ziyaret ediyor. Bin kadar da değişim programı haricinde öğrencimiz bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Yemen ve Çukurova Üniversiteleri Arasında İş Birliği Protokolü İmzalanacak

Yemen Sanaa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamuud Ahmed Ed-Dafiriy daha sonra, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan görüşmeler sonucunda, Yemen Sanaa Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesi arasında, öğrenci ve akademisyen değişimi iş birliği protokolü imzalanmasına karar verildi.

Prof. Dr. Ed-Dafiriy Oğlunu da Ziyaret Etti

Prof. Dr. Hamuud Ahmed Ed-Dafiriy görüşmelerinin ardından, ÇÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde öğrenim gören oğlu Muaz Ed-Dafiriy’i de ziyareti ederek hasret giderdi.