DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

UÇURTMA COŞKUSU

Yayınlanma Tarihi :
UÇURTMA COŞKUSU
ucurtmaAdana Merkez Park’ta düzenlenen “Bahara Hoş Geldin Uçurtma Şenliği” programında Çocuk Esirgeme Kurumu’nda yaşayan çocuklar ile huzurevinde yaşayan yaşlılar bir araya geldi.
Mavi Çocuk Utku Umut Işığı Derneği, Gönüllü Palyaçolar ve Adana Perşembe Akşamı Bisikletçileri Grubu dün Merkez Park’ta örnek bir programa imza attı. Düzenlenen programa Adanalılar büyük ilgi gösterirken, özellikle çocuklar gönüllerince eğlendi.
Mavi Çocuk Utku Umut Işığı Derneği, Gönüllü Palyaçolar ve Adana Perşembe Akşamı Bisikletçileri Grubu ile ortaklaşa “Bahara Hoş Geldin Uçurtma Şenliği” adı altında  kimsesiz çocuklar ve çocukluk özlemi çekenler Adana merkez park’ta uçurtma şenliği düzenledi. Renkli sahnelerin yaşandığı programda minikler ise uçurtma uçurmanın keyfini sürerken Huzurevinden gelen yaşlılarda çocukluklarından kalan mutlu bir gün yaşadı.
“HEP BİRLİKTE BAHARA ‘MERHABA’ DEDİK”
Düzenledikleri program hakkında bilgi veren Mavi Çocuk Utku Umut Işığı Derneği Başkanı Gazeteci Kemal Yücel, “Uçurtma şenliğimizin temel amacı, Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kalan çocukları ve huzurevinde kalan yaşlıları bir araya getirmek, bahara merhaba demek ve bu güzel havanın tadını çıkarmak.” dedi.
Çeşitli nedenlerle sevgi evleri çocuk yuvası ve kız yetiştirme yurdunda yaşamak zorunda kalan 7-14 yaş arasındaki kimsesiz çocuklar gönüllerince eğlenme imkanı bulurken, huzurevinde yaşayan çocuk ve torun özlemi çeken yaşlılarda bu özlemlerini giderebilmeleri için şenlikte çocuklarla bir araya geldi.
Şenlikte BMX bisiklet kullanıcıları da etkinlik alanına kurulan platformlarda gösteri yaptı. Bisikletler ile uzun atlayışlar sırasında akrobatik hareketler yaparak şovla izleyenlerin nefeslerini kesti.
Mavi Çocuk Utku Umut Işığı Derneği Başkanı Gazeteci Kemal Yücel, Gönüllü Palyaçolar ve Adana Perşembe Akşamı Bisikletçileri Grubu adına yaptığı açılış konuşmasında bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri şenliği geleneksel hale getirmek istediklerini söyledi.
“ÇOCUKLARA GÜZEL BİR GÜN YAŞATMAK İSTİYORUZ”
Kemal Yücel, “Evlerine hapsolan ailelerin çocuklarına güzel bir gün yaşatmak istiyoruz. Haftanın yorgunluğunu evde atmak isteyen ebeveynler çocuklarını ihmal ediyorlar bu anlamda. Biz bugün bu etkinliği yaparak, yoksul çocukların eğlence merkezlerine gidemeyen çocukların özellikle bugün burada bir arada şenlik ve karnaval havasında bir gün yaşatıyoruz. Bizler Mavi Çocuk Utku Umut Işığı Derneği olarak çocuklar adına çeşitli etkinler yapıyoruz. Etkinliğimizde çocuklarımıza sevgi ve şefkat göstererek umut ışığı olan Gönüllü Palyaçolar  ve Adana Perşembe Akşamı Bisikletçileri Grubu’na teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.
Mavi Çocuk Utku Umut Işığı Drrneği, Gönüllü Palyaçolar  ve Adana Perşembe Akşamı Bisikletçileri Grubu olarak kimsesiz çocuklarla yakından ilgilendiklerini ve onların daha sosyal yetişmelerini istediklerini ifade eden Yücel, “Ailesiyle birlikte çocuklar her hafta sonu pikniğe gidip uçurtma uçurabilir veya bu tür etkinlikleri gerçekleştirebilirler. Ancak yurtlarda kalan kimsesiz çocuklar bu kadar rahat değiller. Kimsesiz çocuklara sahipsiz olmadıklarını göstermek istedik. İçindeki çocukluğu yaşatan insanlar, mutluluğu heryerde bulabilirler… ve zannediyorumki içindeki çocuğu büyütmesini başarmış kişiler kötülük etmekten hep korkarlar. Bugün, içimizdeki çocukluğu kimsesiz cocuklar için dışa vurduk. Görük ki bugün yapılan uçurtma şenliğimiz çok renkli görüntülere ve çok güzel mutluluklara vesile oldu.” şeklinde konuştu.
“LÖSEMİLİ ÇOCUKLARI UNUTMADIK”
Program kapsamında sadece çocuklara güzel bir gün yaşatmadıklarını belirten Kemal Yücel, lösemi hastası çocukları da unutmadıklarını vurguladı. Gazeteci Kemal Yücel,
“Etkinliğimiz sadece burada çocuklara güzel bir gün yaşatmak değil, aynı zamanda lösemi hastası çocuklarımızı ve halk arasında akdeniz anemisi olarak bilinen rahatsızlığı olan çocuklarımızı da düşündük. Bu anlamda Çukurova Üniversitesi Kan Aracını etkinlik alanımıza davet ettik, böylece programa katılanlar hem kan bağışında bulunuyor hem de gerek kendilerinin gerekse de çocukları için güzel bir gün yaşıyor.” dedi.
“FESTİVALİ GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ”
Programa katılan insanların hem gönüllerince eğlendiğini hem de hayırlı bir işe vesile olduğunu belirten Kemal Yücel, “Mavi Çocuk Utku Umut Işığı Derneği, Gönüllü Palyaçolar ve Adana Perşembe Akşamı Bisikletçileri Grubu olarak bu etkinliği geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz. Her yıl nisan ayında ‘Bahara Hoş Geldin Uçurtma Şenliği’ düzenleyeceğiz. Buradaki gerçek amacımız Çocuk Esirgeme Kurumu’nda yaşayan çocukları mutlu etmek. Kimsesiz diye tabir ediyoruz ama aslında öyle değil. Biz onların kimsesi ve umut ışığı olmak istiyoruz. Çünkü onlar dört duvar arasında anneden babadan, ağabeyden ve abladan yoksun büyüyorlar ve gerçekten ilgiye ve şefkate ihtiyaçları var.” dedi.

YORUM YAP