Gündem Adana

TÜRKONFED’DEN BÜYÜK İMZA

TÜRKONFED’DEN BÜYÜK İMZA
26 Nisan 2014 - 15:33

turkonfedTÜRKONFED Türkiye KOBİ’lerini Avrupa Birliği’ne taşıyacak imzayı attı. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 10’uncu yılında  gerçekleştirdiği genel kurulunda Türkiye KOBİ’lerinin Avrupa’da temsilini sağlayacak. Avrupa KOBİ Birliği (UEAPME) üyeliğine imza attı. Genel kurula ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez ve İŞKAD Başkanı Av. Elif Doğan Türkmen, AGİAD Başkanı Tamer Gülcan ile yönetim kurulu üyeleri de katıldı.
Türkiye’nin bağımsız, gönüllü ve sivil örgütlerinden TÜRKONFED, 26 Nisan Cumartesi  günü 10’uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı düzenledi. 350’e yakın delegenin katıldığı  Genel Kurul’da, Türkiye KOBİ’lerini Avrupa düzeyinde temsil etmesine olanak sağlayan,  UEAPME üyeliğinin imza töreni gerçekleşti. Törene UEAPME Yönetim Kurulu Başkanı  Gunilla Almgren katıldı. Türk iş dünyasının en etkin Konfederasyonları arasında yer alan  TURKONFED, AB politikalarının belirlendiği sistemin bir parçası olarak Türk iş dünyasını  Avrupa Birliği seviyesinde temsil edebilecek bir güce ulaştı. Üyelikle Türk KOBİ’lerinin AB dış ticaretine farklı bir pencere açılmış oldu.

KİŞİLERE DEĞİL KONULARA TARAF OLDUK
20 federasyon altında toplanan 141 dernek ile 208 milyar dolarlık iş hacmine sahip ve 11
binden fazla iş insanını temsil eden TÜRKONFED’in kuruluşunun 10’uncu yılında
düzenlenen Genel Kurul Toplantısına 350’e yakın delege katıldı. Genel Kurulun açılışında
konuşan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, Konfederasyonun bağımsızlık ve
şeffaflık ilkeleriyle kurumlara ve kişilere değil, konulara ve görüşlere taraf olma anlayışıyla
yola devam ettiklerini belirterek, “Gücümüzü ‘güçlü Türkiye için çalışan bünyemizdeki her
siyasi görüşten ve her inançtan olan iş insanlarından alıyoruz” dedi.

TÜRKONFED’in her yıl bir konu üzerinde çalıştığını son olarak Orta Gelir Tuzağı’ndan Çıkış raporunda orta gelişmiş demokrasi tuzağına dikkat çektiklerini belirten Onatça “Ülkemiz zenginleşmek için demokratikleşmeye, demokratikleşmek için zenginleşmeye hız vermeli. Daha zengin, daha gelişmiş, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla mükemmel işlediği mutlu, huzurlu, müreffeh bir Türkiye hayalini gerçekleştirmenin yolu AB’ye tam üyelikle daha kolay olabileceğini savunuyoruz. Bu kapsamda UEAPME üyeliğimizin Türkiye’nin AB üyeliğine bir adım daha yaklaşması için önemli olduğunu düşünüyoruz”

BU YILIN RAPOR KONUSU: KOBİ’LERİN KURUMSALLAŞMASI
Her yıl gerçekleştirdikleri rapor çalışmasının bu yıl ki konusunun ‘KOBİ’lerin Kurumsallaşması ve Verimliliklerinin Arttırılması’ olarak belirlendiğini ifade eden Onatça, “Bu çalışmayla KOBİ’lerimizin dünyayla rekabetlerine katkı sağlayacak girişimleri, engel ve sorunlarının ortadan kaldırılması yönünde çaba göstereceğiz. Ayrıca, bu çalışmanın UEAPME üyeliğimizle birlikte, Türkiye’deki ve Avrupa’da ki KOBİ’lerin karşılıklı işbirliği imkanlarının belirlenmesi için de bir fırsat yaratacağını umuyoruz” dedi.
YILMAZ: REKABET GÜCÜMÜZE KATKI SAĞLAYACAK
TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Son dönemlerde  Türkiye’nin yakalamış olduğu büyüme ve gelişme çizgisinin sürdürülmesi bölgesel ve sektörel dengelerin entegre ve sağlıklı bir şekilde oluşmasına bağlıdır. Türkiye’nin ekonomik yapısının bölgesel ve sektörel boyutuna odaklı olarak kurulmuş olan ve 10. Yılını idrak eden Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) bu alanda önemli düşünsel ve örgütsel katkılarda bulunmuştur. İnanıyorum ki (Avrupa Esnaf Sanatkar ve Kobi Birliği) UEAPME’ye bu yıl itibarıyla gerçekleştirilmiş olan üyelik Türk KOBİ’lerinin Avrupa Birliği ve uluslararası pazarlara daha fazla açılabilmesi konusunda rekabet gücü kazanmalarına katkıda bulunacaktır.
TÜRKONFED’in gelecekte örgütsel olarak gelişeceğine ve KOBİ iş dünyasının uluslararaası standartlarda gelişmesine katkıda bulunacağına inancım tamdır.” şeklinde konuştu.

ALMGREN: YENİ KAPILAR AÇILACAK
İmza töreninde konuşan UEAPME Başkanı Gunilla Almgren de Avrupa’da 80 üye organizasyona üye 12 milyon şirketi temsil ettiklerini belirterek, TÜRKONFED üyeliğinin yeni işbirliklerine kapı açacağını söyledi. TÜRKONFED’in Türkiye’de, UEAPME’nin de Avrupa Birliği’nde KOBİ’lerin lobicilik faaliyetlerine destek verdiğini anlatan Almgren, ‘Birbirini dinle, birbirinden öğren’ prensibiyle hareketin yararına dikkat çekerek, “İmzaladığımız üyelik anlaşmasıyla Türkiye ve Avrupa Birliği KOBİ’lerinin lobi faaliyetlerinden dış ticarete birçok alanda menfaatleri olacağını umuyorum” dedi. 10’uncu yılını kutlayan TÜRKONFED’in genel kurulunda Başkan Onatça’nın konuşmasından satırbaşları şöyle:

 Barış Süreci’ni mutlaka korumak ve hiçbir endişeye yer bırakmayacak biçimde kalıcı hale getirilmesini istiyoruz. Vatandaşların dilleri, dinleri, inançları, kimlikleri, sınıfları nedeniyle horlandıkları, dışlandıkları günleri bir daha dönmemek üzere geride bırakmak istiyoruz.

 Yarını kurarken yanımıza daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi almak istiyoruz. Hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı ve laiklik ilkelerinin çağımızın en ileri yorumuyla uygulanmasını istiyoruz. 2015’te gerçekleştirilecek genel seçimlere kadar yargıda, siyasi partiler yasasında yapısal reformları tamamlamış bir Türkiye arzu ediyoruz.

 Aramızdaki gelir uçurumlarının bizi birbirimizden uzaklaştırmasını ve kutuplaştırmasını istemiyoruz. Hiçbir bölgemizin yurdun geri kalanı ile arasında uçurum olmasını istemiyoruz. Dolayısıyla gelirin daha adaletli dağılmasını istiyoruz.
 KOBİ’lerin serpilip gelişmesi için, fırsat eşitliğinin sağlanması için herkese kaliteli eğitim alma imkanı tanınmamasını istiyoruz. İş dünyasının en önemli sorunları arasında yer alan nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanabilmesi için, üniversitelerimizin eğitim kalitesinin yükseltilmesini istiyoruz.
 Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların toplumsal hayata, iş hayatına ve siyasete erkeklerle beraber eşit katılmasını istiyoruz.
 En çok da bir olmaya, beraber olmaya, beraber gülmeye, beraber üzülmeye devam etmek istiyoruz.
Tören sonrası TURKONFED Başkanı Süleyman Onatça, Yönetim Kurulu Üyeleri TUSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ve UEAPME Başkanı Gunilla Almgren’nin de bulunduğu aile fotoğrafında Türkiye’nin dört bir yanından gelen federasyon ve dernek başkanları yer aldı. Kurul toplantısı TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Celal Beysel’in moderatörlüğünde düzenlenen “AB’de KOBİ’lerin Gelişimi: Türk KOBİ’leri İçin Ortak İş Fırsatları” paneli ile devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin