DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

TÜRKİYE’DE ANNE OLMAK

Yayınlanma Tarihi :
TÜRKİYE’DE ANNE OLMAK

doyabilsem sana
sarsam sımsıkı
öpsem elini
bir gün değil
ama her gün
her gün annem
hatırlayabilsem seni

***

Dünyanın her yerinde fedakardır anne. Afrika’da çocuğuna bir lokma ekmek, bir bardak su için canını hiçe sayan, Suriye’de, Ortadoğu’da ya da savaşın hüküm sürdüğü tüm topraklarda çocuğunu ağır silahlardan, mermilerden korumaya çalışan da annedir.
Savaşta ölen çocuğuna ağıt yakandır anne…
Kaçırılan, tecavüze uğrayan, şiddete maruz kalan, öldürülen çocuklarımızın çığlığıdır.
Eşinden, sevgilisinden dayak yiyen, şiddete uğrayandır.
Bir hiç uğruna katledilen, sosyal, siyasi ve ekonomik alanda ötelenen, sözüm ona ‘elinin hamuruyla’ erkek işine karıştırılmayandır; ANNE…
Kadına şiddetin hüküm sürdüğü bu topraklarda Anneler Günü’nün anlamını, önemini anlatmak ne kadar doğru olabilir ki!
Kadınlarımız; hak, hürriyet, adalet ve eşitlik kavramlarından yoksun bırakılırken, namus kavramı üzerine adeta bir yafta gibi yapıştırılırken, sürekli çocuk doğurmaya zorlanırken, tarlada ırgat, evde hizmetçi gibi görülürken, sevgiyi ve saygıyı bir güne sığdırabilir misiniz?
Gelişmiş ülkelerde her gün kadın cinayetleri var mıdır?
Her gün ama her gün kadına binbir şiddet içeren haberler okuyabilir misiniz?
Ülke nüfusunun yarısını oluşturmasına rağmen işveren olamayan, siyasette sadece adı geçen, yüzde 71 erkek işgücü karşısında yüzde 29’la adeta ezilen neden kadınlar olur ki!

***
2009 yılında Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü bir araştırma yayınlamış. Araştırmaya göre 2009’un ilk yedi ayında 953 kadın cinayeti gerçekleşmiş. Bu sayı yıllık bazda 1633, günde yaklaşık 5 kadının öldürüldüğünü anlatıyor. Araştırmaya göre cinayette yüzde 1400 artış olmuş. Veriler ayrıca her 3 kadından birinin fiziksel ve cinsel şiddete uğradığını da gösteriyor. Dünya Ekonomik Forumu ise toplumsal cinsiyet eşitliği verilerinde Türkiye’nin içler acısı durumunu ortaya koyuyor. Öyle ki; Türkiye 134 ülke arasında eşitliği sağlamakta ancak 126. sırada yer bulabiliyor.
İnsan hayatına en güzel armağan annedir.
Ama…
Türkiye’de kadın olmak, hele ANNE olmak mangal gibi yüreğe sahip olmayı gerektirir.
Tüm annelerin ellerinden öperim.
İyi haftalar…

SATIR ARASI – M.ÖMER ÜNEY
omeruney01@gmail.com

 

YORUM YAP