Gündem Adana

TRT MÜZESİ VAGONU ADANA’DA

TRT MÜZESİ VAGONU ADANA’DA
21 Şubat 2014 - 16:37

TRT-Muzesi-VagonuTürkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kuruluşunun 50. yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor. Vagon Türkiye’deki pek çok noktada vatandaşlarla buluşacak. Vagonu ziyaret edenler vagonda yayıncılık tarihinin en eski mikrofonlarından günümüzün sanal stüdyolarına, tarihi giysilerden Atatürk’ün kullandığı mikrofonu görebilecek. TRT Müzesi Vagonu; dört yıllık bir çalışmanın sonucu hazırlanırken, 24-28 Şubat tarihleri arasında Adana Garı’nda basın mensuplarını bekliyor.

Türkiye’nin ilk radyo yayınlarının başladığı 1927′den itibaren Türkiye’nin yayıncılık ve toplumsal alanda geçirdiği her türlü teknolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel gelişmenin bugüne ve sonraki nesillere taşınması amacıyla hazırlanan TRT Müzesi Vagonu ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. Türkiye radyoları ve ekranlarından sesler, renkler ve anılarla yola çıkan “TRT Müzesi Vagonu”nun yolculuğu, 14 Mayıs’a kadar devam edecek ve vagon, 20 ilde vatandaşların ziyaretine açılacak. TRT Müzesi Vagonu ayrıca Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde de ziyaretçilere açıkalacak.

TRT Müzesi Vagonu yolculuğuna 31 Ocak 2014’de Ankara Garı’ndan başladı. TRT Müzesi Vagonu’nda ayrıca; Atatürk’ün 10.Yıl Nutku’nda kullandığı mikrofon, ilk radyo kayıtları, radyo tiyatrolarının stüdyoları, ünlü dizilerin kostümleri de bulunuyor. TRT Müzesi Vagonu’yla sadece yayıncılık tarihimiz değil, geçmişe ve kültür tarihimize de tatlı bir yolculuk başlayacak.