DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

TREN KAZALARI NASIL ÖNLENİR?

Yayınlanma Tarihi :
TREN KAZALARI NASIL ÖNLENİR?

kazimbarisikTESK Yönetim Kurulu Üyesi, Adana ESOB ve Adana Taksici, Kamyoncu, Kamyonetçi, Nakliyeci ve Nakliyat Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık,  Mersin’in Akdeniz İlçesi’nde tarım işçilerini taşıyan servis aracına trenin çarpması sonucu ilk  açıklamalara göre 9 kişinin  öldüğü ve çok sayıda kişinin  yaralanmasıyla ilgili kazadan büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

Birlik Başkanı Barışık, kazada ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dilerken, yaralılara da acil şifalar temenni etti.

Barışık, yaptığı açıklamada gelişen dünyada hemzemin geçitlerin birer tuzak haline geldiğini belirterek, bu geçitlerin kaldırılmaları gerektiğini bunun için de Büyükşehir Belediyelerinin Ulaştırma Koordinasyon Merkezleri’nin (UKOME),  TCDD ile birlikte çalışma yapmaları gerektiğini bildirdi.

Tren yollarının kentin merkezinden geçtiği en yoğun yerin Adana – Mersin arası olduğunu kaydeden Barışık, bu yolun aynı zamanda bir çok yerde karayoluyla kesiştiğini belirterek, “Her yıl bu hemzemin geçitlerde bir çok insanımız hayatını kaybetmektedir.  Bunun önüne geçilmesi için Büyükşehir Belediyeleri ve UKOME’lerinin yapacakları çalışmayla TCDD’nin de katımıyla bu geçitlerin en riskli olanlarından başlayarak kaldırılması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda İzmir Büyükşehir Belediyesinin 80 kilometrelik Demiryolu hattı üzerindeki hemzemin geçitlerin kaldırılması için yaptığı çalışmalar bunun en güzel örneklerinden birisi olmuştur. Daha fazla mal ve can kaybı olmaması için bu hemzemin geçitlerin uygun bir projeyle alt ya da üst geçit şekline dönüştürülerek kaldırılması gerekmektedir. Bu projeler, uzun vadeli düşünüldüğünde, can ve mal kayıplarının ne kadar azalacağı, insanlığa ne kadar süreyle yararlı olacağı da unutulmamalıdır”dedi.

Büyükşehir Belediyelerini konuya duyarlı olmaya ve bu konuda da acil bir çalışma yapmalarını gerektiğine dikkat çeken Barışık, “Önümüzdeki Belediye Başkanlığı Seçimlerine giren Belediye Başkan adaylarından da bu konuya eğilmelerini ve projelerine eğer varsa hemzemin geçitlerin kaldırılmaları için çalışma yapacaklarına dair halkı bilgilendirmelerini rica ediyorum” diye konuştu.

YORUM YAP