DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR

Yayınlanma Tarihi :
TİYATRO FESTİVALİ BAŞLIYOR

tiyatrofestivalSabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 16’ıncı kez perdelerini açıyor. Türkiye’nin bir ay süren tek uluslararası tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan Adana Tiyatro Festivali, bu yıl 14 Nisan – 16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Adanalı izleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği festivalin biletleri kısa zamanda tükendi. Festivalin açılış töreni bugün saat 19.30’da Adana Hilton Otel’de yapılacak.

Son yıllarda görkemli gösterilerle açılışı yapılan festival, bu yıl Fransız şov tiyatrosu Ilotopie’yi ağırlayacak. Türkiye’de ilk kez performans sergileyecek olan grup, “Suya Yansıyan Düşler” adlı gösterisiyle Seyhan Nehri’ni bir şenlik alanına dönüştürecek. Rüya ve lunapark temalı geçit seremonileri; mitolojik figürler, şövalyeler, soytarılar, büyücüler, hayaletler, palyaçolar gibi rengarenk karakterlerle izleyicilere masalsı bir gece yaşatacak.

Yerli ve yabancı topluluklar Adana’da kültür sanat rüzgarı estirecek

Türkiye’nin bir ay süren, en uzun soluklu tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan Adana Tiyatro Festivalinde, bu yıl Türkiye’den 16, yurt dışından 5 tiyatro topluluğu, 21 farklı oyun sergileyecek.

Festivale bu yıl yurt dışından Fransa’nın yanı sıra İspanya, İran, Azerbaycan ve Romanya’dan tiyatro toplulukları katılacak. İspanya’dan Yllana Tiyatrosu “Muu”, Romanya’dan Passe-Partout Tiyatrosu “Biz İkimiz”, İran’dan Inruzha Tiyatrosu“Kuraklık ve Yalan” ve Azerbaycan Milli Akademik Dram Tiyatrosu “Lenkeran Han’ın Veziri” adlı oyunlarını sergileyecek.

Türkiye’den ise Şehir Tiyatroları, Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar, çok sayıda oyunla Adana Tiyatro Festivaline katılacak. İstanbul Devlet Tiyatrosu, “Cimri”, “Hamlet” ve “Çöl Fırtınaları”, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Kafesten Bir Kuş Uçtu-Guguk Kuşu”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “İstanbul Efendisi”, Ankara Ekin Tiyatrosu “Üçüncü Zil”, Bursa Devlet Tiyatrosu “Sarıpınar 1914”, Mersin Devlet Opera ve Balesi “Çalıkuşu”, İzmir Devlet Tiyatrosu “Son Çığlık”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Nereye”, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Nafile Dünya”, Kenter Tiyatrosu “İyi Geceler Desdemona Günaydın Juliet” ve “Toplu Hikayeler”, Tiyatro Kedi “Bana Esmeyi Anlat” ve Van Devlet Tiyatrosu “Ay Işığı Sirki” adlı çocuk oyununu sergileyecek. Oyunlar, Adana’da Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezinde ve İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde sahnelenecek.

Festival, 10-16 Mayıs tarihleri arasında Taşköprü Etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Adana’nın simgesi Taşköprü üzerinde gerçekleşen müzik, dans ve performans gösterileriyle Adanalılar festival coşkusunu doyasıya yaşayacak.

YORUM YAP