Gündem Adana

TEPEBAĞ S.O.S VERİYOR

TEPEBAĞ S.O.S VERİYOR
25 Mart 2014 - 10:23

ulastepebagAdana tarihinin en önemli bölgelerinden biri olmasına rağmen içler acısı durumuyla dikkat çeken Tepebağ Höyüğü’nün bir çekicilik unsuru olarak ulusal ve uluslar arası düzeyde pazarlanması gerektiği bildirildi. CHP Seyhan Belediye Meclis Üyesi 1. Sıra adayı, Yüksek Şehir Plancısı Ulaş Çetinkaya, CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar’ın seçimi kazanmasıyla ‘Tepebağ Arkeoparkı’ projesinin hayata geçeceğini belirtti.

Tarihi Tepebağ Höyüğü’ndeki tescilli yapıların atıl durumunu gözler önüne seren Ulaş Çetinkaya, Seyhan Belediyesi bünyesinde Tepebağ’ın bir turizm hareketine dönmesi için katkı sunacaklarını vurguladı.
TAŞKÖPRÜ VE EKONOMİK HAYAT
Tepebağ’daki tescilli evlerin restore edilmesi, teşvik edilerek konut, butik otel, sanat merkezi, restoran olarak yeniden işlevlendirileceğini dile getiren Çetinkaya, tarihi mekanlarda kadınların el işlerini satmaları için sergi mekanları kurulacağını söyledi.

Bugüne kadar bir veya ikisi sağlıklaştırılmış sokakların sayısını arttıracaklarını ve gastronomi, alışveriş, eğlence, kültür-sanat-festival  temalı olarak yeniden işlevlendireceklerini ifade eden Çetinkaya, şunları söyledi:
“Tepebağ Turistik Yürüyüş Yolu’nda malzemelerin kalitesi artırılacak yaya ile ulaşım  cazip hale getirilecek. Böylece yerli ve yabancı turistlerin düzenli ve tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Adana’nın güzelliklerini görmelerini sağlayacağız.
Tepebağ Tarihi Kent Meydanı: Avrupa’daki tarihi kentlerde olduğu gibi kültür-sanat amaçlı bir meydan oluşması için araştırma yapacağız.
Taşköprü: Taşköprü’yü Avrupa’daki benzerleri gibi işlevlendirip sosyokültürel ve ekonomik hayata katkısını sağlayacağız.
Tepebağ Turizm ve Ticaret Bölgesi: Küçük imalatçıları kendilerine uygun sitelere taşıyarak boşalan yerleri turizm ve alışveriş amaçlı yerler haline getireceğiz.
Kongre Turizmi: Eğitim-toplantı-kongre turizmi, karnaval, festival, tiyatro ve etkinliklerden turizm geliri elde ederek Seyhan’ın sosyokültürel ve ekonomik yaşantısına katkı sağlayacağız.
GELECEK VE TARİHİN ZENGİNLİĞİ
Bu hedeflere ulaşmak için Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB): Tepebağ ve bir çok tescilli yapı Seyhanımız’da olmasına rağmen tarihimize yeteri kadar sahiplenilmediği gerçeğinden yola çıkarak Belediye bünyesinde İmar Müdürlüğüne Bağlı olarak KUDEB’i kuracağız. Seyhan Belediye Başkan Adayımız Zeydan Karalar’la birlikte geleceğe tarihimizin zenginliğiyle yol alacağız.”