Gündem Adana

TARIM İTHALATLA KURTULUR MU?

TARIM İTHALATLA KURTULUR MU?
25 Nisan 2014 - 12:51

semih_karademirTMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, Bakanlar Kurulu Kararı ile sıfır gümrük ile hububat ithal edilmesine tepki gösterdi.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, Türkiye gibi tarımsal potansiyeli çok yüksek olan bir ülkede akla gelecek en son çarenin ithalat olduğunu belirterek “Geleceğin teminatı olan güvenilir gıda için kaynakların ithalata değil, tarımsal üretime aktarılması gerekmektedir”  dedi.

14 Nisan 2010 tarih ve 2010/339 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İthalatta Kota Ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Karar çerçevesinde kuraklığın etkisiyle rekoltede meydana gelecek azalmaları karşılamak amacıyla 4,2 milyon ton hububatın sıfır gümrükle ithal edilecek olmasına tepki gösteren Karademir, tarımsal potansiyeli yüksek olan bir ülkenin ithalata yönelmesi demek kendi çiftçisi yerine ithal edilen ülkenin çiftçisinin desteklenmesi anlamına geleceğine vurgu yaptı.

Karademir açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Bu karar ile 2,5 milyon ton buğday,1 milyon ton arpa,500.000 ton mısır 200.000 ton pirinç ithalatı gerçekleştirilecektir. Bu dört ürünün ithalatı için 2013 yılında ödenen para 3,8 milyar TL iken buna karşılık ülkemizde tarıma verilen destek aynı yıl 8,9 milyar TL’dir. 2014 yılı bütçesinde destek miktarı 9,6 milyar TL iken faiz ödemeleri için öngörülen miktar 52 milyar TL’dir. Buğdaya verilecek prim 5 krş, mısır için 4 krş, çeltiğe 10 krş, arpaya verilen prim 4 krş iken 5 kuruşa çıkartılmıştır. Üreticiye verilen mazot desteği ise çiftçinin ödediği yüksek ÖTV’yi bile karşılayamamaktadır.

Buğday ekim alanlarının 1,5 milyon hektar küçüldüğü son dönemlerde arpa ekim alanları yaklaşık 800.000 hektar küçülmüştür.

Ülkemizde ekonomik olarak sulanabilecek 8,5 milyon hektarlık bir alan varken, ne yazık ki bu alanın yanlıca 5,7 milyon hektarlık bir alanı sulanmaktadır. Sulamaya açık bu alanlarda çiftçinin elektrik borcunu ödeyememesinden kaynaklı icra vakaları önemli bir sorun oluşturmaktadır.

Kuraklık ve bunun gibi meteorolojik olaylardan dolayı tarımsal ürünlerdeki açıklar elbette ithalat yoluyla kapatılacaktır. Buna karşılık tarım arazilerin amaç dışı kullanımına tahsis edilerek yok edilmesi, tarımsal politikaların üreticiyi üretimden vazgeçirerek tarım arazilerinin boş bırakılması gibi sorunların yanında, hasat zamanı yapılan ithalatlarla ürün fiyatlarının baskılanması ise üreticiye en büyük darbe vuran sorunların başındadır.

Hububat türleri için kuraklığa dayanıklı çeşitlerin ıslah edilmesi gerektiğini belirtir, bu konu ile ilgili çalışmaların yapılması gerektiğine inanıyoruz. Geleceğin teminatı olan güvenilir gıda için kaynakların ithalata değil, tarımsal üretime aktarılması gerekmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin