Ankara Escortları

DOLAR32,1800% 0.07
EURO34,9826% -0.04
STERLIN40,9690% 0.03
FRANG35,3727% 0.16
ALTIN2.507,96% 0,19
BITCOIN70.256,21-1.937

‘SUSMADIK, SUSMAYACAĞIZ’

Yayınlanma Tarihi :
‘SUSMADIK, SUSMAYACAĞIZ’

nazimbicerİnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Biçer, hiçbir iktidarın gücünün Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üzerinde vesayet kurmaya yetmeyeceğini bildirdi.
AKP iktidarının hazırladığı yeni Torba Yasa taslağıyla, TMMOB’ye bağlı meslek odalarının örgütlülüğünü, merkezi gücünü dağıtma isteğini gerçekleştirme girişiminde olduğunu kaydeden Biçer, “İktidar torba yasanın ardından 24 Aralık 2014 tarihinde yayımlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tebliği ile saldırısını devam ettirmiştir. 12 Eylülcüler tarafından bile uygulanmaya alınmayan mali, idari ve politik açıdan denetleme hükümleri, AKP iktidarı tarafından TMMOB’ye bu tebliğle uygulatılmak istenmektedir” dedi.
Meslek odaları üzerinde vesayet kurma çabalarının bu kez de amacına ulaşamayacağını ifade eden Biçer, yaptığı yazılı açıklamada, “Kamu yararına konuştuk, susmadık, susmayacağız” diye konuştu.

1954 yılında 6235 sayılı yasayla kurulmuş bir meslek kuruluşu olan TMMOB’nin kurulduğu günden bu yana mesleki gelişmeyi sağlamak, meslektaşlarının hak ve çıkarlarını korumak doğrultusunda faaliyet gösterdiğini, aynı zamanda meslektaşlarının sorunlarının ülke sorunlarından bağımsız olmadığının bilinciyle toplum yararına çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Biçer, şu görüşlere yer verdi:

“ TMMOB ve bağlı odaları, ülke kaynaklarının doğru kullanılması, doğal, tarihi ve kültürel varlıkların korunması, yatırımların toplumsal yararlar çerçevesinde yapılması, planlı kentleşmenin gerçekleştirilmesi yönünde çalışmalar yürütmüş, kentlerin ve doğanın talan edilmesine karşı durmuş, kamu ve toplum zararına yol açacak olan tüm girişimlere karşı mücadele etmiştir. TMMOB’nin 60 yıllık tarihi bu konularda yürüttüğü sayısız mücadele örnekleriyle doludur.
Bu ödün vermez duruşu nedeniyle de TMMOB,  baskıcı iktidarların hedefi olmakta ve toplum nezdindeki etkisini yok etmeye yönelik pek çok baskıcı girişimle karşı karşıya kalmaktadır. 2002 yılından beri iktidarda olan AKP, TMMOB’ye karşı husumetini pek çok fırsatta dile getirmiş ve TMMOB’yi etkisizleştirme girişimlerinde bulunmuştur.
“SUSTURAMAYACAKLAR”
AKP iktidarı hazırladığı yeni Torba Yasa taslağıyla, meslek odalarımızın örgütlülüğünü, merkezi gücünü dağıtma isteğini gerçekleştirme girişimindedir. Hemen ardından 24 Aralık 2014 tarihinde yayımlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tebliği ile saldırısını devam ettirmiştir. 12 Eylülcüler tarafından bile uygulanmaya alınmayan mali, idari ve politik açıdan denetleme hükümleri, AKP iktidarı tarafından TMMOB’ye bu tebliğle uygulatılmak istenmektedir.
Madenlerde katliam gibi ölümlerin devam ettiği, inşaatlarda iş cinayetlerinin sıradanlaştığı, kadın cinayetlerinin arttığı, doğanın talan edilmeye çalışıldığı,  yolsuzlukların ayyuka çıktığı, baskıcı uygulamalara sürekli yenilerin eklendiği, hakları için mücadele edenlerin şiddete maruz kaldığı, katledildiği bir ülkede, bunların yaşanmaması için mücadele eden meslek odalarının susturulmaya çalışması anlaşılmaz değildir.
“MÜCADELEMİZDEN ALIKOYAMAZLAR”
AKP iktidarı, kamu zararına olan uygulamalarının karşısında kimseyi görmek istememektedir. Kentleri, doğayı, yeşili sermaye gruplarının çıkarı için rahatça gözden çıkarabilmek, halkı kendi anlayışlarına tabii yığınlara, emek ve meslek örgütlerini sinmiş eli kolu bağlı örgütsüzlüklere dönüştürmek, sanat ve kültürü kendi gerici bakış açıları altına almak istemektedir. Ancak baskı, zulüm, yasal önlemler, tebliğler; meslek odalarımızı halkın, kamunun, doğanın, demokrasinin, özgülüğün uğruna mücadele etmekten alıkoyamayacaktır. TMMOB’nin yarım asrı geçen mücadele çizgisi bunu açıkça göstermektedir.  Zaman geçirmeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tebliği geri çekilmelidir. TMMOB ve bağlı Odalarının mevzuatı, görüş ve önerilerimiz çerçevesinde, mesleğin ve toplumun farklılaşan ihtiyaçlarına, bilimde ve teknolojideki gelişmelere uygun olarak yeniden ele alınmalıdır.
Bilinmelidir ki, hiçbir iktidarın gücü, TMMOB üzerinde vesayet kurmaya yetmez. Tüm yok etme girişimlerine karşı TMMOB; ülke çapında 500 bini aşkın üyesi, 23 odası, merkez, şube ve temsilcilikleri ile örgütlü olarak mücadelesine devam edecektir. TMMOB örgütlülüğünün bir parçası olan İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi; sömürünün, baskının, yolsuzlukların olmadığı özgür, demokratik bir ülke için; karanlığa karşı aydınlığı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, ırkçılığa karşı kardeşliği, savaşa karşı barışı, baskı ve zora karşı özgürlük ve demokrasiyi savunmaya devam edecektir.”

 

YORUM YAP