Ankara Escortları

DOLAR32,4183% 0.15
EURO34,5737% 0.35
STERLIN40,3995% 0.23
FRANG35,5191% 0.32
ALTIN2.458,00% 0,79
BITCOIN2.243.5231.823

SÖZLÜ, CUMHURBAŞKANINA NE DEDİ?

Yayınlanma Tarihi :
SÖZLÜ, CUMHURBAŞKANINA NE DEDİ?

sozluAdana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 29 Mayıs’ta Adana’ya gelmeyi planlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Cumhurbaşkanı Anayasa’ya göre tarafsız olmalı. Seçimden önce Adana’ya gelecek olması buna gölge düşürür. Seçimden sonra gelirse kendisini en sıcak şekilde ağırlarız” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü,  Sarıçam Deresi ıslahı, kanalizasyon ve yağmur suyu kolektörlerinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada önce Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetlerle ilgili bilgi verdi, ardından yaklaşan 7 Haziran 2015 Seçimleri nedeniyle siyasete değindi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kutlama mesajı da veren Başkan Sözlü, “Atatürk’ün Samsun’a çıkıp, yıkılan büyük imparatorluğun enkazından bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak için ilk kıvılcımı attığı, meşaleyi yaktığı ve ilk ses verdiği tarihin yıldönümü bugün. Bu mücadele bağımsızlıkla neticelendiği için gençlere bayram olarak armağan etti. Yarının büyükleri gençlerin, bağımsızlık mücadelesinin önemini kavramaları için onlara armağan etmiştir bu bayramı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs ruhu özümsensin istemiştir. Bugün 19 Mayıs Türkiye’nin her tarafında kutlanıyor ama ne yazık ki bu iktidar döneminde o coşkulu kutlamaların önü kesilmiştir ve aleni bir Cumhuriyet düşmanlığı başlamıştır. Ne yazık ki Cumhuriyet kazanımlarını ellerinin tersiyle itiyorlar. Kutlamaları kısa tutuyorlar. Oluşturmak istenilen toplumsal projenin ilk basamaklarıdır bunlar. Hedeflerine ulaşırlarsa 19 Mayıs ve Cumhuriyet kavramlarını unutabilirsiniz. Onun için biz 19 Mayıs 1919’u bağımsızlık ateşinin yakıldığı gün olarak kutlamaya ve önem vermeye devam edeceğiz” dedi.

ATATÜRK’E  KURTULUŞUN İLHAMI ADANALILARCA VERİLMİŞTİR

19 Mayıs’ın temelinin Adana’da atıldığını söyleyen Başkan Sözlü, “1918’de Trablusgarp’tan dönen Atatürk, demiryoluyla geçerken Adana’da kalmıştır ve Adana Valisi başta olmak üzere, Adana eşrafıyla ülke sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmuştur. Orada Türkiye’nin bir kurtuluş savaşına girişmek zorunda kalabileceğini söylemiştir. Cumhuriyet kurulduktan sonra Adana’ya geldiğinde de ‘Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur’ diyerek, milli mücadele için Atatürk’e cesaret veren toprakların bereketli Çukurova toprakları olmasıyla övünebilmemizi sağlamıştır. 19 Mayıs’ta yaktığı meşale sonrası Atatürk’e ilk ses, destek veren de Adana’dır. Onun için Adana, 19 Mayıs senin bayramındır, kutlu olsun. Cumhuriyeti kuran iradenin sahibi olarak şunu bilmeliyiz ki; Cumhuriyetimiz tehlike altındadır. Vatan coğrafyasının bütünlüğü tehlike altındadır. Memleketin Güneydoğusunun elden çıkarıldığını Uşak mitinginde Sayın Başbakan itiraf etmiştir. Adana ve Sarıçam, temelinde canı, kanı, tuğlası olan Cumhuriyet’i korumak için 7 Haziran’da iktidara dur demeli. Türkiye’de hırsızlık ekonomisi almış başını gitmektedir. 17-25 Aralık’la ilgili afişlere bile hükümet tahammül edemiyor” diye konuştu.

ADANA, ANAYASANIN ÇİĞNENDİĞİ ZEMİN OLMASIN

7 Haziran Seçimlerine giderken Hükümetin Türkiye’nin her yerinde kamu kaynaklarıyla propaganda yaptığını açıklayan Başkan Sözlü, şunları söyledi:  “Bir tesis açılışını Başbakanla yapıyorlar, Cumhurbaşkanı gidince bir daha açıyorlar. Duyduk ki 29 Mayıs’ta Sayın Cumhurbaşkanı Adana’ya gelecekmiş. Türkiye’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı, Anayasa ifadesinde yerini bulduğu gibi tarafsız olmalıdır. Seçimlere doğru gittiğimiz bir dönemde, Sayın Cumhurbaşkanının Adalet ve Kalkınma Partisi’ne açık bir şekilde oy istediği herkesin malumudur. Geçende eski bir belediye binasını Beyoğlu’nda açmış ama ‘seçime giderken de yerinizde yatmayın’ diye taraftarlarına telkinde bulunuyor, talimat veriyor. Elbette Cumhuriyet çocuğu olarak, çağdaş-demokratik Cumhuriyetin bir evladı olarak bir hak ihlaline seyirci kalmak durumunda değilim. Böyle bir üslubu tasvip etmediğimizi siz Adanalıların huzurunda bütün Türkiye’ye ifade etmek istiyorum. Adana Anayasanın çiğnendiği zemin olmamalı. Adana, Cumhuriyeti kuran iradeye ortaklık yapmış, destek vermiştir. Bugün 19 Mayıs ve onun haklı gururunu yaşayan bir kent Adana. Tarihinde böylesine şerefli bir sayfa varken,  Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçim münasebetiyle Adana’ya gerçekleştireceği bir ziyarete ev sahipliği yaparak, Anayasanın çiğnendiği bir zemin, Anayasanın ihlal edildiği bir kent olma talihsizliğini yaşamak istemiyor şehrimiz. Adanalı, Demokratik kültür açısından böylesine hoş olmayan bir sayfayı görmek istemiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızdan ricamız seçimden sonra gelsin Adana’ya. O zaman kendisini Adana’nın sıcak misafirperverliğiyle en güzel şekilde ağırlarız. Ülkenin Cumhuriyeti hakkaniyetten, adaletten vazgeçmemeli. Cumhurbaşkanı, bizim Cumhurbaşkanımız olduğunu da göstermeli ki, biz de kendilerine ‘Bizim Cumhurbaşkanımız geliyor’ diye koşarak, heyecan duyarak karşılamaya gidelim.”

 

YORUM YAP