Ankara Escortları

DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘SOPA ZORUYLA SANDIĞA GİDİLMEZ’

Yayınlanma Tarihi :
‘SOPA ZORUYLA SANDIĞA GİDİLMEZ’

fikretAdalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana İl Başkanı Fikret Yeni, Yeni Türkiye’de insanların ‘sopa zoruyla’ ya da ‘tıpış tıpış’ sandık başına gitmeyi tercih etmediğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Fikret Yeni, “Sandık ufukta belirince siyasetin rutin gündemi olan seçim ittifakları, yani çatı kurma faaliyetleri de boy gösteriyor” dedi. 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 partinin girdiğini belirten Başkan Fikret Yeni, “Çatı kurmak için yapılan nafile turların tek amacı, ‘Biz elimizden geleni yaptık’ diyebilmekten başka bir şey değildi” dedi.

7 Haziran’da yapılacak olan milletvekilliği seçiminin, partileri 10 Ağustos seçimleri gibi, çatı kurmaya zorlayan güçlü sebepleri de içinde barındırdığını ifade eden Başkan Fikret Yeni şunları söyledi:

“Seçim kaybedilince muhalefet partilerinden kimse kendine toz kondurmasa da, ittifaklı seçim olma ihtimali Cumhurbaşkanı seçimlerinde olduğu gibi çatı kurulma ihtimali konuşulmaya başlandı. İhtimalleri ve başarı şanslarını değerlendirmeden önce, bu girişimlerin neden umulan başarıyı sağlamadığına çatıcıların göz atması gerekiyor. Türkiye artık ‘sopa zoruyla’, bir diğer ifadeyle ‘tıpış tıpış’ sandık başına gitmeyi tercih etmiyor. Seçmen tercihinin emir komuta zincirine dahil edilemeyeceğini 10 Ağustos seçimlerinde eski Türkiye’de yaşayanlara gösterdi.”
Koalisyonların ülkeye hep zarar verdiğini hatırlatan Başkan Fikret Yeni, “AK Parti öncesinde koalisyon hükümetlerinde ortaklaşa hazırlanan seçim bildirgeleri, hükümet programı olarak deklare edilirdi. Seçmen hangi partiye oy verdiğinde nasıl bir dış politika veya ekonomik programla yönetileceğini, buna yönetilmek denilebilirse asla bilemiyordu. Yine AK Parti iktidarı öncesinde, Türkiye’de sandıklar açıldıktan sonra herkes kendi yoluna gidiyor, olan yine seçmene ve ülkeye oluyordu. Halkın koalisyonla getirdiği siyasetçilerin zihniyeti ancak kısa ömürlü iktidarlara izin veriyordu. Uzun soluklu, geniş ufuklu hükümetler yerine, kendi konumunu riske etmek istemeyen siyasilerle imtihan edildi senelerce. Halk hep bu isimlere mecbur bırakıldı. Seçime çatı halinde giren partiler 10 Ağustos’ta ayrı ayrı alacakları oyların toplamını alamadılar. Basit faydacı yaklaşımın yanında partiler arasındaki kan uyuşmazlığı, çatı altındaki bütün parti seçmenleri tarafından cezalandırıldı. AK Parti’den rol çalma çabası suni ve yapmacık cephe gayretleri, ittifakla başarı arayanlara seçim sonuçlarında başarısızlığı armağan etmiştir. Cumhurbaşkanı seçimlerindeki çatı koalisyonu, dünya görüşleri ve programları birbirinin alternatifi olan partileri birleştirse de seçmeni yan yana getirmeyi başaramadı. Yeni bir çatı ittifakının da aynı sonucu vereceği aşikardır” şeklinde konuştu.

YORUM YAP