DOLAR23,5039% 1.67
EURO25,4134% 1.31
STERLIN29,6174% 1.26
FRANG26,1709% 1.59
ALTIN1.483,85% 1,55
BITCOIN627.3250.136

SİYASİLER MEDYAYA VEFALI MI?

Yayınlanma Tarihi :
SİYASİLER MEDYAYA VEFALI MI?

medyaMedya kuruluşları arasında birlik,beraberlik, kaynaşma  ve dayanışmayı sağlamanın yanı sıra, sektörün ve gazetecilerin karşı karşıya bulundukları sorunları ve görev yaparken yaşadıkları sıkıntıları da belirleyerek çözümü için ilgili mercilere  rapor halinde iletmeyi hedefleyen Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), gezilerine Adana Haber Gazetesi ile devam etti.  Adana Haber Gazetesi’nde Rıfat Söylemez, yazarlar Salim Büyükkaya, Murat Karaköseoğlu, Murat Özkardeş, Editör Ahmet Akgün ve gazete çalışanlarıyla biraraya gelen ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ve yönetim kurulu üyeleri, bir yandan mesleki konular ve karşı karşıya bulunulan sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunurken, bir yandan da  siyasi partilerin belli olan belediye meclis üye listelerini değerlendirerek  bireysel görüşlerini dile getirdiler.

ÇGC’ye ziyaretinden dolayı teşekkür eden başarı dileğinde bulunan Rıfat Söylemez, kurum ve kuruluşların faaliyetlerinin duyurulması, kamuoyunun objektif bilgilendirilmesi, vatandaşın gözü, kulağı ve sesi olması bakımından önemli görevler üstlenen yerel medyanın, Adana’da hak ettiği konuma gelemediğine dikkat çekti. Yerel gazetelerin çay bahçeleri ve kahvehanelerde bulundurulma zorunluluğuna rağmen bunun sağlanamadığına dikkat çeken Söylemez, “Başı sıkışan, sorunu olan, kamuoyu ile paylaşacağı duyuruları bulunan, siyasi arenada boy gösteren   kesimler soluğu öncelikle yerel medyada alıyor ve haber yapılmasını istiyorlar. Bu gayet doğal ama yerel yazılı ve görüntülü medyanın varlığını sürdürürken yaşadığı ekonomik sorunlar görmezlikten geliniyor. Duyarsızlık neredeyse ilke edinilmiş. Bu da bizleri üzüyor” diye konuştu.

GÜÇLÜ MEDYA HERKESE LAZIM

Yerel seçim sürecinin yaşandığı şu günlerde özellikle yerel gazeteler, tv’ler ve radyolarda siyasi parti adaylarının haberlerinden geçilmediğini, neredeyse attıkları her adımın haberleştirilerek servis edildiğini kaydeden ÇGC Başkanı Cafer Esendemir  de, buna  karşın  söz konusu siyasilerin yerel basına reklam ve ilan desteklerinin  çok yetersiz  kaldığını, bu konuda cimri davranıldığını  gözlemlediklerini söyledi, yerel medyaya meşru zeminde ilan ve reklam desteği ile vefa gösterilmesi gereğine işaret etti. Demokrasisi güçlü, gelişmiş ülkelerde medyanın  aynı oranda güçlü olduğuna vurgu yapan Esendemir, ülkemizde ve kentte de ilgili çevrelerin bu anlayış ve bilinç içerisinde davranmalarının  en büyük temennileri olduğunu dile getirdi. Esendemir sözlerini, “Çünkü güçlü, bağlantısız, objektif medya herkese lazım” diye tamamladı.

YORUM YAP