Ankara Escortları

DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN67.064,410.266

ŞİİRE DOYACAKSINIZ

Yayınlanma Tarihi :
ŞİİRE DOYACAKSINIZ

siir_dinletisiCeyhan Şairler Ozanlar ve Yazarlar Derneği (ŞOYDER) tarafından düzenlenen şiir yarışmasında bölgenin halk ozanı “Dadaloğlu”na yazılan şiirlerle yad edildi.

Ceyhan Yaltır Kardeşler Orta Okulu Konferans Salonu’nda yapılan ödül töreni saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

ŞOYDER Başkanı Ali Atar,  yaptığı açılış konuşmasında bu yıl dördüncüsünü düzenledikleri şiir yarışmasında amaçlarının Türk kültürünü ve halk edebiyatını yaşatmak olduğunu söyleyerek kendilerine destek olan tüm kurum ve kişilere teşekkür etti.

Atar şunları söyledi: “Daha önceki yıllarda ‘Yılankale’, ‘Şahmeran’, ‘Çukurova ve Lokman Hekim’ adı altında şiir yarışmaları düzenlemiştik. Bu yıl da yine bölgemizde yaşamış bir halk ozanımızı konu ettik. Avşar beyi olarak da bilinen Dadaloğlu’yu anlatmak kolay değil elbette. Biz de bu yüzden ilk defa yönetim kurulu ve jürinin kararı ile şiirleri derecelendirmedik. Şiirleri ‘Dadaloğlu’na yazılan en güzel şiirler’ olarak derecelendirdik ” dedi.

Ceyhan Belediye Başkan vekili Bekir Kul ise yaptığı açıklamada “Türk Kültürü’nün yaşatmak için büyük uğraş veren halk ozanlarımıza, halk âşıklarımıza ve bunları yaşatmak için böyle geceleri organize eden Dernek Başkanımız başta olmak üzere yönetim kuruluna, Ceyhan’a gelen misafirlere bizi burada yalnız bırakmayan hemşerilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışmada Dadaloğlu’na yazılan en güzel altı şaire ve şiirine ödül verildi.  Ödül alanlar ve isimleri Şöyle:  Dadaloğlu şiirleriyle,  İbrahim Özcanlı  (Aşık Postacı)- Adana,   İbrahim Şaşma- Karaman,  Kadir Kaya – Eskişehir, Mustafa Fındıklı ( Aşık Fındıklı)- Adana, Oruç Çakmak –Adana ve Mersin’den Süleyman Kaptan layık görüldüler.

Kayseri Halk Ozanları ve Kültür Derneği Başkanı Turgut Aydın da yaptığı konuşmasında “Yüzlerce yıldır Türk kültür ve geleneği içersinde yeri olan, geçmişte yaşadığımız yaşam tarzlarımızın belki bugüne aktarılmasında sözlerinizin ve sazların çok önemli kıymeti var. Biz  bu yılın Dadaloğlu yılı olmasını istedik şeklinde konuştu.

Şiirlerin okunması ve ödül törenin ardından  Ozan Abdin Kaya, Galip Güler, (Aşık Cefai), Nusrettin Memiş (Ozan Avşaroğlu), İsmail Koçak ( Ozan Derviş), Adnan Özcandan ve Ceyhan Musiki Derneği Sanatçıları sahne alarak izleyenlere müzik ziyafeti sundular.

Geceye Ceyhan Belediye Başkan Vekili Bekir Kul, MHP Ceyhan Belediye Başkan Aday Adaylarından Ali Duru, Haki Buhari, Nusret Saçlı Ceyhan Belediyesi Kültür Müdürü Celebi Akkuş, Ceyhan Karım Deneği Başkanı İsmail Taymaz, Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş, Çukurova Avşarlar Derneği Başkanı Şeref Kocakaya ile Ceyhanlılar katıldı.

YORUM YAP