Gündem Adana

canlisonuclar

SEYHAN NEHRİ VE SEYHAN BARAJ GÖLÜ’NÜ NEDEN KULLANAMIYORUZ?

SEYHAN NEHRİ VE SEYHAN BARAJ GÖLÜ’NÜ NEDEN KULLANAMIYORUZ?
3.069 views
03 Kasım 2019 - 19:28

DÜNYANIN EN GÜZEL RENKLİ SEYHAN NEHRİ VE SEYHAN BARAJ GÖLÜ’NÜ NEDEN KULLANAMIYORUZ?
Dr. Ali İhsan ÖKTEN yazdı

İçinde denizi olmayan Adana’da Seyhan Baraj Gölü ve Seyhan Nehri Adana’nın deniz görünümlü bir şehir olmasını sağlamıştır. Doğal olarak da Seyhan Nehri ve Seyhan Baraj Gölü, Adana’nın eşine ender rastlanabilecek güzellikte bir kent olmasına büyük katkısı olmuştur. Özellikle Adana’nın yeni yerleşim yeri olan Kuzey Adana’da nehir ve göl yerleşim açısından ayrı bir çekim merkezi haline gelmiştir.

Bakanlar Kurulu 13 Eylül 2006 Tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda “Adana Seyhan Baraj Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’’ kapsamına almıştır. Biyolojik çeşitliliğin korunması gereken alanlardan biri haline gelmiştir Seyhan Baraj Gölü. Av hayvanlarının korunduğu, yerleştirildiği, yetiştirildiği ve yaşama ortamlarının iyileştirildiği alan olarak tescil edilmiştir.

Rüzgâr sörfü yapılabilmesi ve su kalitesi açısından da ideal bir ortam olarak değerlendirilen Seyhan Baraj Gölü, iklim ve rüzgâr açısından yılın oniki ayı sporcuları ağırlayabilen bir göldür. Seyhan Baraj Gölü, bugüne kadar ulusal ve uluslararası birçok önemli spor organizasyonlarına da ev sahipliği yapmıştır.

Dünyanın bir çok ülkesinde şehrin ortasından geçen nehir suları çeşitli nedenlerden dolayı kirlidir. Oysa göl ve Seyhan nehri mavi-yeşil rengiyle, dünyanın en güzel göl ve nehirleridir. Gölün mavisi ile gökyüzünün mavisi insana dinginlik ve mutluluk verir. Nehrin iki yakasındaki yapıların ve yeşilliklerin sudaki yansımaları ise masalımsı bir hava yaratır. Böylesine az bulunur güzel bir nehir ve gölümüz varken iş bunu günlük yaşantımızda kullanmaya gelince tam bir hayal kırıklığı yaşarız.

Nehir veya gölün etrafında ne doğru dürüst yürüyüş veya bisiklet parkuru vardır, ne de etrafında ailenizle gidebileceğiniz doğru dürüst bir mekân, ne de bir cafe veya restaurant vardır. Var olan mekânların çoğu derme çatma kulübeler, hijyenden tamamen yoksun yiyecek ve içecekler satılan yerler ve arabesk bir ortam, vs… Oysa ki nehir veya gölün etrafı veya Menderes piknik alanı çok daha güzel içinde alışveriş merkezlerinin, restoranların, cafe-barların, oyun alanlarının, çocuk parkının, lunapark, piknik yerleri, vs… gibi komple bir yaşantı alanının olabileceği güzel bir yaşam-eğlence merkezi haline getirilebilir. Nehir veya göl içinde gezinti yapılabilen, yemek yenebilen teknelerin olduğu bir nehir her zaman bizim için daha cazip gelecektir. Eskişehir’de ki Porsuk çayı geçmişte içinde lağım akarken bugün içinde teknelerin dolaştığı, yazın etrafının plaj olarak kullanıldığı bir nehre dönüşmüş durumda. Seyhan Nehri ve Baraj Gölü tüm güzellikleriyle karşımızda dururken ona hayat verecek bir belediye bekleniyor. Mersinde ki Marina gibi bizim de Göl Marinamız neden olmasın. Böyle bir proje aynı zamanda Adana turizmine de çok şey kazandıracaktır.

Hafta sonları sabah yürüyüş yapmak için gittiğim en sık yerlerden biri Adnan Menderes Bulvarı ve Menderes Adası çevresidir. Ancak her yürüyüş sonrasında derin bir hayal kırıklığına uğrarım. Çünkü her geçen gün etrafın ne kadar kötü kullanıldığını, ne kadar pis olduğunu, her geçen gün oraların ne kadar pejmürde olduğunu görürüm. Sizde hafta sonu bir gününüzü nehir ve göl etrafında gezmeye ayırın. Özellikle Menderes Adasını ihmal etmeyin. Belki de her gün önünden geçtiğiniz ama dikkat etmediğiniz durum sizi büyük bir şaşkınlık ve hayal kırıklığına uğratacaktır.
Kentin gözde mekanlarından olan Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki gölün kenarları yıllardan beri seyyar satıcılar tarafından işgal edilmiş durumda. Göl kenarına giderek muhteşem göl manzarasını izlemek isteyen vatandaşlar, satıcıların işgal ettikleri alanlar nedeniyle gönül rahatlığıyla bu alanı kullanamıyor. Son zamanlarda yapılan düzenleme ile bu durum bir miktar düzelmiş olsa da Menderes Adasının içler acısı durumu ve işgali devam ediyor…
Şu an Menderes Adası sanki belediyelerin sınırları içinde değilmiş gibi her geçen gün işgal edilmekte, adaya son derece çirkin bir şekilde, görsel estetikten yoksun derme çatma paslı direkler üzerinde yükselen platformlar yaparak oralarda yiyecek içecek servisi yapıyorlar. Belki de kaçak yapılaşmanın en son örneklerini sergiliyorlar. Üstelik bunu yaparak Menderes Adasının arazi veya toprak biçimini de çok çirkin ve kötü biçimde bozuyorlar. Bunları nasıl yapıyorlar anlamak zor. Yasal bir zeminde yapmaları mümkün değil. Gerek Adana Büyükşehir Belediyesi, gerekse Çukurova Belediyesinin bunu görmemesi veya izin vermesi ise mümkün değil. En kısa zamanda belediyelerin bu konuya müdahil olması gerekir diye düşünüyorum.

Çözüm önerisi olarak şunları söyleyebilirim. Menderes Adası su ve elektriği ile altyapısı oluşturularak yeniden düzenlenmelidir. Etrafı kafe ve restoran iç kısımları piknik alanı, çocuklar için eğlence alanı, etrafı yürüme ve bisiklet parkuru vs. teniz kortu, vs. birçok şey yapılabilir. Ama bugün ki hali her geçen gün daha da bir mezbelelik galine gelmektedir. Bunlara kim izin vermektedir anlamak mümkün değil. Gerek Adana Büyükşehir Belediyesi gerekse Çukurova Belediyesinin konu ile en kısa zamanda ilgilenmelidir.