tipobet

Gündem Adana

Egobet
Celtabet
Youwin

ŞEYH BEDREDDİN SEYİRCİYLE BULUŞTU

ŞEYH BEDREDDİN SEYİRCİYLE BULUŞTU
4.648 views
23 Aralık 2018 - 3:06

seyhbedreddin (1)Adana’nın 53 yıllık amatör tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, Şeyh Bedreddin Oyununun ilk gösterimini gerçekleştirdi.

Çukurova Belediyesi’nin katkıları ile ilk gösterimini Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Salonu’nda gerçekleştiren Dost Oyuncular’ın Yönetmeni Bülent Uz, Şeyh Bedreddin hakkında izleyicileri bilgilendirdi. Uz, 14.yy’ın ikinci yarısı ile 15.yy’ın başlarında yaşayan Şeyh Bedrettin’in Mısır’da, Konya’da ve daha nice yerlerde iyi bir eğitim almış bir düşün adamı olduğunu ifade ederek, “İslam inancına getirdiği farklı yorumlarla, eserlerini verdiği dönemden başlayarak, günümüze dek fikirleri tartışılmış bir isimdir. Sözcük anlamıyla “kalbe giden gerçekler” olarak açıklanabilecek “Varidat” adlı eserinde komünal bir düşünüşü kurumsallaştırmış, daha sonra bu kuramın hayata geçirilmesine çalışmıştır. Maddi dünyanın gerçekliğinden yola çıkan, mutlak varlık birliği, tasavvuf, kelam, fıkıh gibi konulardan derlenen yazılarından oluşan Varidat’ın yarattığı toplumsal etki nedeniyle de siyasi bir oluşumun manifestosu ve muhalif geleneğinde önemli bir öğesi olarak tanımlanmıştır” dedi.

seyhbedreddin (3)Bülent Uz, Şeyh Bedredd,n’in çağını çok aşan, hatta çağımızın bile kolay kolay sindiremediği düşünceleriyle bu büyük kuramcı ve eylemcinin kendi çağında bağnaz düşüncenin, skalistiğin, dinsel hoşgörüsüzlüğün karşısına dikildiğini kaydetti.

Şeyh Bedreddin’in saray güçlerinin karaladığı, bir din ve devlet düşmanı olarak yargılandığını belirten Uz, “Yıldırım Bayezıd’in Timur’a yenildiği Ankara Savaşının sonunda, Timur’un bir müddet sonra çekilmesiyle Yıldırım’ın oğulları arasında başlayan taht kavgaları döneminde Şeyh Bedreddin olayının fırtına gibi esti. Tahtı kısa sürede ele geçiren Musa Çelebi Bedreddin’e hayran olmuş, reformlarıyla halkı kazanmış ama beylerini,  ulularını küstürmüştür. Kardeşi Mehmet Çelebi’nin iktidarı ele geçirmesi, Bedreddin için sonun başlangıcı olmuştur. Oyunumuzda o dönemin siyasi çalkantılarını, Şeyh Bedreddin’in muhteşem fikirlerinin ne olduğunu örecek, değerlendirecek ve yorumlayacaksınız. Bedreddin’in doğum yeri olan Simavna kasabası bugün Yunanistan’da Batı Trakya’dadır.  1420 ölüm tarihidir. Ölümünden 500 yıl sonra gömüldüğü yerden çıkarılan kemikleri, 1924 yılında Türk-Yunan nüfus mübadelesi sırasında Türkiye’ye getirilmiş, 1942 yılına kadar Sultanahmet Camiinde, bu tarihten 29 Kasım 1961 tarihine kadar Topkapı Sarayında muhafaza edilmiş ve Sultan Mahmut Türbesinde toprağa verilmiştir. Bugün Aydın, İzmir, Manisa, Çanakkale ve Trakya bölgelerinde binlerce müridi bulunmaktadır.“

seyhbedreddin (2)OYUNDA KİMLER ROL ALDI

Bülent Uz’un yönettiği oyunda Mehmet Yaşar Yönetmen Yardımcısı olarak görev alırken Sahne Amiri olarak Süheyla Yanar görev yaptı. Dekoru Ertuğrul Yılmaz hazırlarken, oyunun müziklerini Öznur Taş, Ergin Ayman ışık görevlisi oldu. Kostümünü ise Gülistan Eğri’nin hazırladığı oyunda,  Hasan Butuk, Zafer Akbaba, Mehmet Yaşar, Erna Edis, Gülistan Eğri, Emrah Can Butuk, Tuna Butuk, Öznur Taş, Cane Karaağaç, Pınar Savcı, Deniz Özgür, Yeliz Butuk, Ertuğrul Yılmaz,  Vahit Şahin, Mehmet Özdek, Ali Günden, Ümit Torun, Gökhan Kapıcı, Uğur Garip, Murat Sincar, Efe Tuluk, Miraç Burak Köylüoğlu, Olcay Heybeli, Adem Kadı ve Yıldıray Yeşilçay rol aldı.

taraftarium24

marmaris tekne turuip stresser